Polityka

Wiadomosci z Izraela

9 kwietnia 2018 r.


korpus edukacji młodzeży w Siłach Obronnych Izraela, usunął z oferty wycieczek proponowanych swoim żołnierzom wycieczkę, w której programie znajdowało się między innymi odwiedzenie chrześcijańskich kościołów w arabskich dzielnicach Jerozolimy. Wycieczka pokazywała życie Jezusa Chrystusa oraz innych różnych osób z Nowego Testamentu. Miała ona na celu zachęcenie do religijnej tolerancji i propagowała wolność religijną. Pod naciskiem prawicowych środowisk ofertę tej wycieczki usunięto. Religijne żydowskie prawo zabrania Żydom wstępowania do kościołów.


 nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały obiekt należący do Hamasuw północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wczorajsze próby przeprowadzenia ataku bombowego przy granicy.


rano izraelskie siły bezpieczeństwa rozebrały struktury mieszkalne w nielegalnej żydowskiej placówce osadniczej Geulat Zion w Samarii. Aresztowano 2 młodych osadników, którzy stawiali opór i zabarykadowali się na jednym z dachów.


po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy obozie uchodźców Al-Arroub w środkowej części Judei. Nikt nie zostałranny, ale autobus został uszkodzony.przywódca Hamasu Ismail Hanijeh wezwał mieszkańców Strefy Gazy, aby podtrzymali swoje protesty na granicy izraelskiej. „Gaza wchodzi w nowy etap pokojowego i powszechnego oporu.”Autonomia Palestyńska nie wypłaciła wynagrodzeń urzędnikom w Strefie Gazy. Zostały wypłacone normalne pensje dla urzędników w Judei i Samarii, jednak urzędnicy w Strefie Gazy na próżno czekali na wypłacenie wynagrodzeń przed bankami. Autonomia Palestyńska nadal wypłaca pensje dziesiątkom tysięcy pracowników w Strefie Gazy, pomimo, że większość z nich nie pracuje odkąd Hamas przejął kontrolę nad strefą. Ocenia się, że wstrzymanie wynagrodzeń może pogłębić poziom niezadowolenia w Strefie Gazy i zwiększyć wewnętrzny nacisk na Hamas.


 syryjska armia poinformowała, że w nocy dwa izraelskie samoloty zbombardowały syryjską bazę wojskową w pobliżu miasta Homs. Głośne eksplozje były słyszane w rejonie bazy lotniczej T-4. W ataku zginęło 14 żołnierzy, w tym Irańczycy. Rosyjska armia poinformowała, że nalot przeprowadzić miały dwa izraelskie samoloty F-15, które wystrzeliły 8 pocisków rakietowych, z których 5 zostało zestrzelonych przez syryjską obronę przeciwlotniczą. Pozostałe pociski trafiły w cele.


 Iran oskarżył Izrael o „rażącą” agresję w Syrii po tym, jak podczas nalotu izraelskich samolotów na syryjską bazę w Homs, zginęło czterech irańskich „doradców wojskowych”. „Republika Islamska zdecydowanie potępia agresję i powietrzne uderzenie przez syjonistyczny reżim w bazę lotniczą T-4 w Homs. Wzywamy wszystkie wolne państwa … aby nie były obojętne wobec tej rażącej syjonistycznej agresji.”amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że odpowiedź Stanów Zjednoczonych na chemiczny atak w Syrii będzie potężna. Dodał, że rozważane są różne opcje wojskowe. Krótko po tej wypowiedzi, amerykański niszczyciel USS „Donald Cook” opuścił port na Cyprze, i udał się w kierunku wybrzeża Syrii. Niszczyciel jest uzbrojony w rakiety Tomahawk.


 

10 kwietnia 2018 r.


minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Izrael nie zaakceptuje irańskiej obecności wojskowej w Syrii. „Bez względu na cenę nie pozwolimy na irańską obecność w Syrii. Nie mamy innej opcji. Umożliwienie Iranowi wzmocnienia się w Syrii jest jak zaakceptowanie tego, że Irańczycy nas uduszą.


 Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że pomimo upływu ponad 70 lat od Holokaustu, liczbą Żydów na świecie wciąż jest niższa od stanu w 1939 r. W przededniu wybuchu II wojny światowej liczba Żydów na świecie wynosiła 16 mln 600 tys., natomiast obecnie jest 14 mln 511 tys. Żydów na całym świecie. Obecna liczba doszła do stanu z 1922 r. (czyli 96 lat temu). Około 85% Żydów na świecie żyje obecnie w dwóch największych skupiskach, jakimi są Izrael (6,45 mln) i Stany Zjednoczone (5,7 mln). Innymi znaczącymi populacjami żydowskimi są: Francja (456 tys.), Kanada (390 tys.), Wielka Brytania (290 tys.), Argentyna (181 tys.), Rosja (176 tys.), Niemcy (117 tys.).


Sąd Najwyższy nakazał, aby państwo w ciągu pięciu dni zakończyło kontakty z Ugandą, i jeśli w tym czasie nie zostanie zawarte porozumienie w kwestii deportacji nielegalnych imigrantów z Izraela do trzeciego państwa, to wszyscy imigranci przebywający w więzieniu Saharonim będą musieli być uwolnieni. Tym samym otrzymają oni pełną swobodę poruszania się po kraju.


 kilkudziesięciu aktywistów żydowskiej prawicowej organizacji Otzma Jehudit przybyło w pobliżu wjazdu do arabskiego miasta Umm al-Fahm, na północy kraju. Domagali się zamknięcia tamtejszego meczetu Farouk, argumentując, że to właśnie stąd wyszli terroryści, którzy przeprowadzili atak terrorystyczny na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Izraelska policja zablokowała demonstrantów, uniemożliwiając im wejście do miasta, w obawie przed wybuchem starć z ludnością arabską.


rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Izraela w Rosji, Gary’ego Korena na rozmowę w sprawie izraelskiego uderzenia powietrznego na syryjską bazę lotniczą. Przyczyną wezwania był fakt, że Izrael przeprowadził uderzenie bez wcześniejszego powiadomienia Rosji


11 kwietnia 2018 r.


burmistrz Jerozolimy Nir Barkat spotkał się rano z ambasadorem Gwatemali w Izraelu, a także z dyrektorem generalnym ministerstwa spraw zagranicznych Gwatemali. Omówiono plan Gwatemali, aby przenieść ambasadę do Jerozolimy 16 maja. Barkat powiedział: „Gratuluję gwatemalskiemu prezydentowi Jimmy Moralesowi i rządowi Gwatemali za odważną decyzję o przeniesieniu ich ambasady do Jerozolimy. Wzywam również inne kraje do podążania śladami Stanów Zjednoczonych i Gwatemali oraz do przeniesienia ich ambasad do Jerozolimy.” Rozważenie tego ruchu zapowiedziała Rumunia.


ministerstwo turystyki poinformowało, że w marcu do Izraela przyjechało 393 tys. turystów, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu do marca 2017 r. i wzrost o 63% w porównaniu do marca 2016 r. Spośród nich, ponad 348 tys. turystów przyjechało drogą lotniczą, a 44,6 tys. drogą lądową. Zyski z turystyki w marcu b.r. wyniosły 557 mln $, a od początku roku 1,392 mld $. Największe wzrosty liczebności turystów odnotowano z Polski (wzrost o 136%), Szwecji (o 90%), Hiszpanii (o 68%), Niemiec (o 55%), Francji (o 49%) i Stanów Zjednoczonych (wzrost o 39%). Minister turystyki Jariv Levin powiedział: „Po otwarciu w ostatnim miesiącu nowych bezpośrednich połączeń lotniczych z nowymi rynkami w Indiach i Brazylii, jesteśmy świadkami rekordowych poziomów przybywających turystów. Cieszę się, że imponujące wzrosty odnotowano również w marcu. Jest to wynikiem działań marketingowych i innowacyjnych kroków, jakie podejmujemy, wraz z zachętami dla linii lotniczych i inwestycjami w infrastrukturę. Turystyka w dalszym ciągu znacząco przyczynia się do rozwoju izraelskiej gospodarki i rynku pracy.”


po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omówił aktualną sytuację w Syrii, w świetle zaostrzającego się konfliktu między Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Wyrażono wątpliwość, że syryjski rząd zaryzykuje bezpośredni konflikt z Izraelem. Podkreślono jednak konieczność zachowania ostrożności i gotowości na każdy scenariusz wydarzeń. Ze’ev Elkin powiedział: „Jeśli chodzi o pytanie, czy amerykańska operacja doprowadzi do syryjskiej odpowiedzi przeciwko Izraelowi, to teoretycznie jest to możliwe, ale nie jestem pewien, czy jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że Iran podejmie działania odwetowe przeciwko nam.” Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Putin podkreślił fundamentalne znaczenie poszanowania suwerenności Syrii, i wezwał do powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby jeszcze bardziej zdestabilizować sytuację w tym kraju. Netanjahu powtórzył Putinowi swoje stanowisko, że Izrael nie pozwoli Iranowi na ustanowienie wojskowej obecności w Syrii.


wieczorem w Jad Vashem rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji Dnia Holokaustu. Ten dzień upamiętnia 6 mln Żydów zabitych przez hitlerowskich nazistów podczas II wojny światowej. Przemówił prezydent Reuven Rivlin oraz premier Benjamin Netanjahu.


 rano palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy podłożony przy barierze granicznej Strefy Gazy. Do wybuchu doszło, gdy w pobliżu bomby pracował izraelski buldożer wojskowy Caterpillar D9. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały trzy posterunki obserwacyjne Hamasu położone na wschód od dzielnicy Zeitoun w Gazie.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Jerozolima jest wieczną stolicą Palestyny, i że prawo Palestyńczyków do niej opiera się na historii, która trwa od ponad 5000 lat. „Nasi przodkowie, Jebusyci, zbudowali miasto Al-Quds, które służyło jako ich stolica. Obecność Arabów i Palestyńczyków w Al-Quds nigdy nie ustała, bo Palestyńczycy są potomkami Kananejczyków.” Następnie Abbas podkreślił, że Autonomia Palestyńska ma zawarte porozumienie o współpracy w zwalczaniu terroryzmu z 83 państwami. „Żądamy, aby udowodnili, że jesteśmy terrorystami, ponieważ my walczymy z terroryzmem bardziej niż oni.” W końcu Abbas pochwalił organizowany przez Hamas „Marsz powrotu” na granicy Strefy Gazy. „Hamas zaczął stosować powszechny opór pokojowymi środkami, i gratuluję im tej decyzji, ponieważ powszechny opór pokojowymi środkami jest bardziej skuteczny.”


 amerykański prezydent Donald Trump zakpił z rosyjskiego rządu mówiąc: „Rosja przysięga, że zestrzeli wszystkie rakiety wystrzeliwane na Syrię. Rosjo, przygotujcie się, bo one przylecą, nowe i inteligentne! Nie powinniście być partnerami zwierząt, które gazem zabijają swoich ludzi i cieszą się z tego! Nasze stosunki z Rosją są teraz gorsze niż kiedykolwiek, a to obejmuje zimną wojnę.” Wielka Brytania i Francja rozważają możliwość przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych we wspólnej akcji przeciwko Syrii.


źródła związane z francuskim wywiadem poinformowały, że w obawie przed amerykańskimi atakami, syryjska armia rozpoczęła ewakuację swoich baz wojskowych. Wiadomo, że rakiety z bazy lotniczej Dumajr w górach Qalamun na granicy syryjsko-libańskiej przewieziono do bazy lotniczej w Khmeimim, gdzie stacjonują Rosjanie. Równocześnie rosyjskie okręty wojenne opuściły port Tartus.


    12 kwietnia 2018 r.


rano wielu mieszkańców Tel Awiwu wpadło w panikę, myśląc, że odgłosy wojskowych samolotów odrzutowych są atakiem powietrznym wroga. W rzeczywistości były to izraelskie samoloty ćwiczące przed paradą z okazji Dnia Niepodległości Izraela. Nisko lecące samoloty F-15 wywołały jednak panikę. Wielu mieszkańców szukało schronienia i dzwoniło na policję. W tegorocznej paradzie wezmą udział samoloty F-35 „Adir”, F-15 „Baz”, F-16„Barak”, F-16I „Sufa”, samoloty szkoleniowe M-346, tankowiec powietrzny Boeing 707, samoloty transportowe Hercules C-130 i Super Hercules C-130J, oraz samoloty funkcyjne B200 King Air i Gulfstream V. Obok nich pojawią się helikoptery ApacheSea Stallion i Black Hawk. Zaprezentują się także helikoptery policyjne H125 Airbus, samoloty gaśnicze AT-802, oraz samoloty cywilne – z linii Arkia będzie Boeing 757, a z linii El Al będzie Boeing 787 Dreamliner. Parada rozpocznie się na północy kraju w mieście Kirjat Szmona, a następnie samoloty przelecą nad 49 miastami, aby zakończyć pokaz nad Ejlatem. W paradzie wezmą udział także grecki samolot F-16, polski samolot transportowy Hercules C-130, kanadyjski samolot transportowy C-295, brytyjski samolot transportowy C-130, podobny austriacki samolot i włoski Eurofighter.


 w nocy izraelskie samoloty zbombardowały kompleks Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wczorajszy atak terrorystyczny na wojskowego buldożera wykonującego prace inżynieryjne przy granicy. Podczas nalotu, Palestyńczycy otworzyli ogień z karabinów maszynowych do samolotów. Uruchomiło to system alarmowy baterii Iron Dome, przez co w całym rejonie uruchomione zostały syreny alarmowe.


 po południem Palestyńczycy wszczęli gwałtowne protesty przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. W trakcie starć zginęło 2 Palestyńczyków.


 prezydent Reuven Rivlin i polski prezydent Andrzej Duda wzięli udział w Marszu żywych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Duda powiedział: „Jest dla mnie wielkim zaszczytem, ale zarazem jest dla mnie wielce znaczące, Panie Prezydencie, to, że spotykamy się dziś tutaj, w Polsce, ale zarazem w mieście, które widziało straszliwą tragedię narodu żydowskiego w mieście, w którym nazistowscy Niemcy stworzyli obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotykamy się na Marszu Żywych, aby dać świadectwo pamięci o zagładzie narodu żydowskiego, ale zarazem po raz 30. powiedzieć światu stąd właśnie, z tego miejsca, gdzie doszło do tej straszliwej tragedii: Nigdy więcej!. Żeby powiedzieć czy wręcz krzyknąć: Popatrzcie, do czego mogą prowadzić antysemityzm, ksenofobia, rasizm! Do tego, że człowiek zachowuje się w taki sposób, w jaki trudno sobie w ogóle wyobrazić, że człowiek mógłby się zachować. Powiedzieć, że ludzie zawsze są winni sobie nawzajem szacunek. Powiedzieć, że nigdy więcej nie wolno do takiej sytuacji dopuścić.” Rivlin skrytykował niedawno uchwalone polskie prawo zakazujące oskarżania Polski i jej obywateli o zbrodnie popełnione podczas okupacji hitlerowskiej. „Wielki cień został rzucony na nasze stosunki, nawet jeśli na poziomie bilateralnym nawzajem się rozumiemy … Żądamy badania nad Holokaustem … Bardzo cenimy każdego, kto oddał życie, by ratować Żydów, ale były też inne zjawiska: ludzie, którzy zamordowali i odziedziczyli po tych, których zabili … Oto była dojrzała gleba, która pozwalała hitlerowcom robić, co chcieli, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.”


wysoki irański urzędnik wojskowy gen. Ali Shirazi powiedział: „Iran ma zdolność zniszczenia Izraela. Tel Awiw i Hajfa mogą zostać zrównane z ziemią. Iran to nie Syria. Jeśli Izrael chce przetrwać jeszcze kilka dni, musi przerwać tę dziecinną grę w Syrii.” Równocześnie syryjski doradca polityczny prezydenta, Bouthaina Shaaban ostrzegła, że syryjski rząd przygotowuje się do wojny po zbombardowaniu przez Izrael bazy wojskowej Homs. Podkreśliła ona, że Rosja, Iran iHezbollah współpracują z Syrią w sprawie przygotowań. Zagroziła, że jeśli dojdzie do wojny, to Izrael straci najwięcej.


. sekretarz obrony USA James Mattis i przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. Joseph Dunford spotkali się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem, aby omówić możliwość podjęcia odwetowych działań po użyciu broni chemicznej w Syrii. Podobno rozważana jest możliwość uderzenia w 8 potencjalnych celów, w tym magazyny broni chemicznej, instytut badawczy oraz 2 lotniska. Wielka Brytania i Francja wyraziły zgodę na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w operacji wymierzonej przeciwko Syrii.

 


 

Efraim

 

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org/

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.