Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Muzeum Bojowników Getta i gen. Władysław Anders – laureatami nagrody Orła Jana Karskiego

Muzeum Bojowników Getta oraz pośmiertnie gen. Władysław Anders zostali laureatami nagrody Orła Jana Karskiego w 2018 r. – poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego.

Jak podaje Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego, obie tegoroczne nagrody posiadają swój kontekst związany z dwoma nadchodzącymi rocznicami, ważnymi dla relacji polsko-żydowskich: 75-leciem Powstania w warszawskim getcie oraz 70-lecia państwa Izrael.

Calosc TUTAJ

45. rocznica śmierci Pabla Picassa

W niedzielę mija 45. rocznica śmierci Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza – współtwórcy kubizmu – rzeźbiarza, grafika i ceramika, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

„Gdy byłem dzieckiem, matka mówiła mi: jeżeli będziesz żołnierzem, zostaniesz generałem. Jeśli będziesz mnichem, skończysz jako papież. Chciałem być malarzem i zostałem Picassem” – tak mówił o sobie sam artysta.
Urodził się w Maladze w 1881 r. Od 1904 r. działał przede wszystkim w Paryżu, a pod koniec życia na południu Francji.
Calosc TUTAJ

Jak Polacy mordowali Żydów. Ta książka wstrząśnie naszą wiedzą historyczną

Skala udziału Polaków w wyniszczeniu żydowskich współobywateli była większa, niż przypuszczaliśmy – twierdzą autorzy książki „Dalej jest noc”, dwutomowego dzieła pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. ​

Calosc TUTAJ


Adi Schwartz: Zydzi arabscy – tragedia zamknięta (3 czesci)
…zeznaje Mordechaj Karo, także urodzony w Egipcie, o ładunku wybuchowym, podłożonym w dzielnicy żydowskiej w Kairze w roku 1948: z ogromnego wybuchu tego dnia było zabitych i rannych dziesiątki Żydów w dzielnicy. Jedną z ofiar była moja mała córka, Aliza.
…W 1951 roku Izrael prosił Stany Zjednoczone aby wykorzystały swe wpływy i spowodowały wstrzymanie konfiskaty majątku Żydów w Iraku.
…Ponieważ nie było stosunków dyplomatycznych między Izraelem a krajami arabskimi, z których pochodzili ci Żydzi, nie było w rzeczywistości adresata tych roszczeń. (Także Egipt był w tej grupie. Pomimo że w pokoju z Egiptem ustanowiono, że powstanie komisja do spraw odszkodowań w celu wzajemnych rozliczeń wszelkich roszczeń pieniężnych – żadne takie ciało nie powstało)

Calosc TUTAJ

 

Podwójne życie Zbigniewa Herberta

Ceniony na świecie książę poetów, ale i mitoman, Ober-Dionizos z chorobą alkoholową, prowokator na granicy warcholstwa – taki złożony portret przynosi książka „Herbert. Biografia” Andrzeja Franaszka.

Dwa tomy, prawie 2 tysiące stron, setki źródeł, galeria zdjęć złożyły się na długo oczekiwaną książkę Andrzeja Franaszka, autora imponującej biografii Czesława Miłosza.

Pogrzeb odbył się 31 lipca 1998 roku na Powązkach. Miłosz żegnał Herberta słowami: „Umarł wielki poeta. Każdy kraj ma w ciągu całej swojej historii zaledwie kilku takich poetów”.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: