Ciekawe artykuly

Wiadomosci z Izraela

15 kwietnia 2018 r.


rano Siły Obronne Izraela zniszczyły podziemny tunel terrorystyczny na granicy ze Strefą Gazy. Tunel zaczynał się w odległości kilku kilometrów od granicy, w rejonie obozu uchodźców Jabalaya. Stanowił on część całej sieci tuneli wewnątrz strefy, od której odłaczał się i przechodził pod granicą na terytorium Izraela. Był to najdłuższy i najgłębszy ze zniszczonych tuneli.


ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało Rosję, że sprzedaż do Syrii zaawansowanych systemów obrony przeciwlotniczej S-300 będzie stanowić przekroczenie czerwonej linii.


Palestyńczycy kontynuowali próby zaatakowania Izraela ze Strefy Gazy przy użyciu latawców, do których podwieszano bomby zapalające. Kilka z latawców zahaczyło się o drzewa, wywołując pożary.


 wysoki urzędnik Hamasu, Khalil al-Hayya, powiedział: „Niech Izrael czeka na 15 maja, kiedy wybuchnie wielka palestyńska rebelia, której już nic nie powstrzyma. Fala po fali będzie nacierała, aż spotkamy się w Jerozolimie.”


16 kwietnia 2018 r.


koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Joav Mordechai powiedział: „Wysłaliśmy ostrzeżenia i zawiadomienia do właścicieli firm transportowych w Gazie, w których poproszono ich, aby nie pomagali transportować agentów Hamasu i uczestników brutalnych zamieszek na granicy Gazy. Dlatego zostaną nałożone sankcje na właścicieli firm wymienionych w niniejszym dokumencie, a oni i ich rodziny nie otrzymają żadnych specjalnych przywilejów i jakichkolwiek kontaktów z Izraelem.”


minister obrony Avigdor Liberman powiedział: „Stoimy w obliczu nowej rzeczywistości. Armia libańska we współpracy z Hezbollahem, armią syryjską, szyickimi milicjami w Syrii, a ponad nimi Iranem, stają się jednym frontem przeciwko państwu Izrael. Jest to północny front. Jest to strategiczne wyzwanie pierwszego rzędu, które wymaga od nas wszystkich, Sił Obronnych Izraela i establishmentu obrony, dalszego rozwoju i wzmacniania naszej gotowości.” Parlamentarna komisja finansów przeznaczyła 175 mln szekli na wzmocnienie struktur cywilnych na północy kraju. Z pieniędzy tych wzmocnione zostaną konstrukcje budynków szkolnych, przychodni zdrowia i opieki społecznej, w szczególności na Wzgórzach Golan. Ponadto zostaną odnowione schrony.


ministerstwo obrony poinformowało przed rozpoczęciem Dnia pamięci o poległych żołnierzach, że od 1860 r. do dnia dzisiejszego w atakach terrorystycznych i wojnach w Ziemi Izraela zginęło 23 646 Żydów. W minionym roku zginęły 72 osoby (w tym 24 żołnierzy), a 30 niepełnosprawnych weteranów wojennych zmarło.


17 kwietnia 2018 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że na początku tego tygodnia do lekarza zgłosił się pacjent chory na odry. Przyleciał on z Indii samolotem 12 kwietnia. Poproszono, aby wszyscy pasażerowie tego lotu skontaktowali się ze swoim lekarzem jeśli zauważą jakiekolwiek zmiany chorobowe, np. gorączkę lub wysypkę skórną.


urzędnik Mosadu przyznał, że w minionym tygodniu izraelskie wojsko przeprowadziło atak na systemy syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Wcześniej odbyły się w tej sprawie konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi, i z milczącym amerykańskim poparciem uderzono w nową syryjską baterię przeciwlotniczą.


 wieczorem w całym kraju rozległ się głos syren, rozpoczynających Dzień pamięci poległych. Od początku walki o niepodległość w Ziemi Izraela zginęło 23 646 funkcjonariuszy różnych sił bezpieczeństwa oraz 3 134 Żydów, którzy zginęli w atakach terrorystycznych. W ciągu ostatniego roku do tej listy dopisano 71 żołnierzy i 12 cywilnych Izraelczyków zamordowanych w atakach terrorystycznych. Główna ceremonia odbyła się przy Zachodnim Murze w Jerozolimie, z udziałem prezydenta Reuvena Rivlina i szefa Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkota. W uroczystościach w Jad Labanim uczestniczył premier Benjamin Netanjahu i przewodniczący Knessetu Juli Edelstein. Netanjahu powiedział: „Pochylamy głowy ku pamięci naszych ukochanych, których krew została przelana za naszą ojczyznę. Nie ma żadnego prawdziwego lekarstwa na to, aby każda rodzina mogła ukoić swój własny żal i ból. Nawet przez chwilę nie zapominamy o naszych rannych i z miłością przesyłamy im życzenia powrotu do zdrowia. Wiadomość pozostawiona przez poległych jest wyraźna i jasna: Nasze życie może było zbyt krótkie, ale na zawsze zagwarantowaliśmy życie narodu, i rzeczywiście dali nam możliwość życia. To dzięki nim i ich następcom jesteśmy tutaj.”


 w nocy Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowite zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej w Judei, Samarii i Strefie Gazy. Zamknięcie obowiązywać będzie na czas Dnia pamięci poległych i Dnia Niepodległości Izraela. Przejście przez punkty kontrolne będzie możliwe w przypadku sytuacji humanitarnych, medycznych lub za specjalnymi zezwoleniami.


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beitar Illit w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.


 syryjska armia poinformowała, że w nocy zestrzeliła pociski rakietowe wystrzelone przez izraelskie samoloty przeciwko bazie lotniczej Asz-Szajrat w rejonie Homs i bazie Al-Dumajr na przedmieściach Damaszku. Tylko jedna rakieta miała trafić w Al-Dumajr. Izrael zaprzeczył tym doniesieniom, natomiast Stany Zjednoczone poinformowały, że nie prowadziły w tym rejonie żadnych działań. Możliwe, że był to ostrzał rakietowy ze strony syryjskich rebeliantów. Popołudniem syryjska armia zdementowała wcześniejsze informacje, twierdząc, że był to fałszywy alarm. Prawdopodobnie doszło do awarii syryjskiego systemu obrony przeciwlotniczej, w wyniku czego doszło do ogłoszenia fałszywego alarmu. Dowódca syryjskiej obrony przeciwlotniczej oskarżył Izrael i Stany Zjednoczone, że aktywność z ich strony doprowadziła do elektronicznego zakłócenia syryjskiej sieci radarowej


dowódca irańskich sił lądowych gen. Kioumars Heydari, powiedział, że armia Iranu jest „znacznie silniejsza niż w przeszłości” i że Izrael nie może dłużej grozić Republice Islamskiej. Dodał on, że data zniszczenia Izraela została już wyznaczona.


grupa polskich działaczy prawicowych, na czele której stoi Krzysztof Bosak, zgłosiła zawiadomienie do polskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez izraelskiego prezydenta Reuvena Rivlina podczas jego wizyty w hitlerowskim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Podczas swojego przemówienia Rivlin powiedział, że podczas Holokaustu wielu Polaków uczestniczyło w mordowaniu swoich żydowskich sąsiadów.


18 kwietnia 2018 r. 


 wieczorem na Górze Herzla w Jerozolimie odbyły się oficjalne uroczystości 70. Dnia Niepodległości Izraela. „Tylko my, ze wszystkich starożytnych narodów wygnanych z ich ziem, nie chcieliśmy zniknąć, odmówiliśmy asymilacji i pozostaliśmy lojalni wobec Syjonu – w którym rozkwitliśmy na nowo z silnym pniem i kwitnącymi gałęziami. Są tacy, którzy starają się zgasić światło, które emanuje z Syjonu, ale obiecuję wam, że to się nie wydarzy. Głęboki podziw dla Izraela w końcu przeniknął do krajów arabskich, i wierzę, że zasiane zostały prawdziwe nasiona pokoju. W 70 r. n.e. Menora została zgaszona, ale dzisiaj, w siedemdziesiątym roku niezależności izraelskiej, Menora jest symbolem naszego kraju, a jej światła są silniejsze niż kiedykolwiek. Nasze ręce są wyciągnięte w geście pokoju do wszystkich naszych sąsiadów, którzy chcą pokoju, do naszych wrogów, którzy myślą, że jesteśmy przemijającym zjawiskiem – za 70 lat znajdziecie państwo, które będzie siedmiokrotnie silniejsze, ponieważ to, co do tej pory zrobiliśmy, jest tylko początkiem. Menora Izraela będzie świecić na wieki.” Minister turystyki Jariv Levin powiedział: „Fakt, że mamy przywilej żyć w niepodległym kraju o wielkich możliwościach, i który zapewnia swoim obywatelom najlepsze warunki życia na świecie, nie jest czymś, co należy przyjąć za pewnik. Zawsze będzie wymagać od nas czujności i możemy to zrozumieć, dlatego uważam, że zakres naszego zaangażowania w spójność wewnętrzną również wzrośnie.” Ceremonia była największa i najdroższa w historii Izraela. Uczestniczyło w niej 1500 uczestników, w tym 150 muzyków, 400 śpiewaków chóralnych, 350 tancerzy i setki żołnierzy. Publiczność liczyła ponad 6500 osób.


 nad ranem grupa 5 Palestyńczyków zbliżyła się do ogrodzenia granicznego w pobliżu Khan Junis w południowej części Strefy Gazy. Co najmniej jeden z nich był uzbrojony, dlatego izraelscy żołnierze po ostrzeżeniu otworzyli ogień. Ranny został 1 Arab.


nad ranem izraelscy żołnierze wykryli nielegalną wytwórnię broni w Dżeninie, na północy Samarii. Skonfiskowano tokarki oraz dużą ilość różnych narzędzi.


izraelskie służby bezpieczeństwa zatrzymały arabską ciężarówkę, która przez punkt kontrolny Reihan w Samarii usiłowała wjechać do Izraela. Na jej dachu znaleziono ukryty ładunek wybuchowy. Podczas przesłuchania kierowca przyznał się, że planował przeprowadzenie zamachu terrorystycznego podczas Dnia Niepodległości Izraela.


Hamas ogłosił przeniesienie namiotowych miasteczek demonstrantów o 50 metrów bliżej ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Przesłaniem tego ruchu ma być postęp w Marszu powrotu, aby przełamać blokadę Strefy Gazy.
18 kwietnia 2018 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy wjeździe do miasta Ma’ale Adumim w Judei. Ranny został kierowca. Wcześniej uszkodzony został kamieniami autobus w Dolinie Jordaniu.


amerykański prezydent Donald Trump powiedział: „Najlepsze życzenia dla premiera Netanjahu i wszystkich mieszkańców Izraela w 70. rocznicę Waszej Wielkiej Niepodległości. Nigdzie nie mamy lepszych przyjaciół, i nie możemy się doczekać przeniesienia naszej ambasady do Jerozolimy w przyszłym miesiącu!” Wiceprezydent Mike Pence dodał: „Przyłączamy się dziś do naszego wielkiego sojuszniczego Izraela, który świętuje 70. rocznicę niepodległości. Cud izraelskiego odrodzenia w jego historycznej ojczyźnie jest inspiracją dla świata, a naród amerykański jest dumny z tego, że może stanąć z Izraelem w tym historycznym dniu i na co dzień.”


19 kwietnia 2018 r. 


 nad wieloma miastami Izraela odbyła się uroczysta parada izraelskich sił powietrznych. W tegorocznej paradzie wzięły udział samoloty F-35 „Adir”, F-15 „Baz”, F-16 „Barak”, F-16I „Sufa”, samoloty szkoleniowe M-346, tankowiec powietrzny Boeing 707, samoloty transportowe Hercules C-130 i Super Hercules C-130J, oraz samoloty funkcyjne B200 King Air i Gulfstream V. Obok nich pojawiły się helikoptery ApacheSea Stallion i Black Hawk. Zaprezentowały się także helikoptery policyjne H125 Airbus, samoloty gaśnicze AT-802, oraz samoloty cywilne – z linii Arkia będzie Boeing 757, a z linii El Al będzie Boeing 787 Dreamliner. Parada rozpoczęła się na północy kraju w mieście Kirjat Szmona, a następnie samoloty przeleciały nad 49 miastami, aby zakończyć pokaz nad Ejlatem. W paradzie wziął udział także grecki samolot F-16, polski samolot transportowy Hercules C-130, kanadyjski samolot transportowy C-295, brytyjski samolot transportowy C-130, podobny austriacki samolot i włoski Eurofighter. U wybrzeża Herzliji odbyła się uroczysta parada kilkudziesięciu cywilnych statków, które zebrały się, aby uczcić 70-lecie niepodległości Izraela. Towarzyszyły im okręty marynarki wojennej – dwa okręty podwodne, okręty rakietowe klasy Sa’ar 5, którym towarzyszył helikopter, okręt rakietowy „Nirit„, oraz szybkie łodzie patrolowe klasy Dvora i łodzie klasy Defender. Na trzech plażach (w Hajfie, Tel Awiwie i Tyberiadzie) odbył się pokaz lądowania spadochroniarzy, w której wzięło udział ponad 100 żołnierzy. W tej paradzie uczestniczyła także eskadra akrobacyjna z samolotami treningowymi Beechraft T-6 i samolotami myśliwskimi F-15. Równocześnie od strony na plażach lądowali żołnierze z siłspecjalnych Shayetet 13.

Islamski Dżihad opublikował nagranie video na którym widać w celowniku snajperskiego karabinu grupę wysokich izraelskich oficerów, w tym gen. Joava Mordechaja, który odwiedził granicę Strefy Gazy.


Efraim

 

 

 

 

 

 

 

izrael.badacz.org

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.