Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Prof. Ludwik Wertenstein: fizyk, który ukrył rad przed Niemcami. Wiedział, że może posłużyć do prac nad bombą atomową

 Prof. Ludwik Wertenstein jak cały naukowy świat domyślał się, że Niemcy podejmą prace nad bombą atomową. Gdy więc w 1939 r. wkroczyli do Warszawy, nie zamierzał im tego ułatwiać.

Calosc TUTAJ


Rewizjoniści i patrioci – jak polskie kino mówi o Holokauście

W polskim kinie historycznym ojcobójcy od lat ścierają się z twórcami filmowych pomników. Po przeszło 70 latach od zakończenia wojny filmowe opowieści o niej wciąż wyzwalają wielkie emocje.

Polskie kino historyczne przypomina pole minowe, przez które trudno przejść, uniknąwszy publicystyczno-politycznych eksplozji. Tylko w ostatnich latach zranieni na nim zostali tacy twórcy, jak Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski i Władysław Pasikowski.

Calosc TUTAJ


wystąpienie Andrzeja Dudy było dużą wpadką

Emerytowany dyrektor Ligii przeciw Zniesławieniom (ADL) Abraham Foxman odniósł się krytycznie do przemówienia prezydenta Polski podczas uroczystości powstania w getcie warszawskim. – Wczorajsze wystąpienie Andrzeja Dudy było dużą wpadką – powiedział.

Calosc TUTAJ


Zapomniani żołnierze ŻZW

W PRL utrwalano w świadomości co najmniej dwóch pokoleń Polaków, że dowódcą powstania w getcie był Mordechaj Anielewicz stojący na czele 700 bojowców z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Stawiano im pomniki, ich imionami nazywano ulice, skwery, instytucje. Dopiero w ostatnich kilku latach zaczęto w Polsce przedstawiać nowe fakty, znane od dziesiątków lat w Izraelu, i to bardzo ostrożnie, by nie urazić kilku żyjących wśród nas bohaterów z ŻOB.

Calosc TUTAJ


 

 Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze

​ Badania  przeprowadzone w 2016 roku przez OECD pokazały, że Wielka Brytania jest ostatnia na liście państw rozwiniętych pomagających finansowo w zwalczaniu analfabetyzmu w krajach rozwijających się.
 …Analiza palestyńskich podręczników (fundowanych przez brytyjski rząd za pieniądze brytyjskich podatników) i  wydawanych przez Autonomię Palestyńską, wykazuje, iż „wywierają one presję na młodych Palestyńczyków, by dokonywali aktów przemocy”.
Calosc TUTAJ

 Archiwum Ringelbluma miało wykrzyczeć światu to, co się dzieje z polskimi Żydami

Celem twórców Archiwum było wykrzyczenie światu tego, co się dzieje z polskimi Żydami – powiedziała PAP dr Katarzyna Person z Żydowskiego Instytutu Historycznego. To jest tak naprawdę jedyna taka kolekcja, o takiej objętości, która oddaje głos ofiarom. Czytamy spisane relacje, listy, dzienniki, pamiętniki ludzi, którzy zaraz potem giną – dodaje.
 
  Calosc TUTAJ

 


Halina Birenbaum, Superbohaterka WO 2017

– Miałam 15 lat, kiedy opuściłam kraj. Ale mówię po polsku, myślę po polsku, tyle rzeczy w Polsce kocham! Wyjechałam, bo kiedy spacerowałam po ulicy w krótkim rękawie, z numerem moim obozowym na wierzchu – 48693 – to słyszałam: “O, popatrz, Żydówka! Tylu ich zabijali, a tylu ich jeszcze zostało!”. Rozmowa z Haliną Birenbaum, polsko-izraelską pisarką i poetką, Superbohaterką “Wysokich Obcasów” 2017.

    Wiem, w jakiej atmosferze przebiegała ostatnia rocznica Marca ’68. Ale antysemityzm nie jest dla mnie niczym nowym. On w Polsce był zawsze. To, co się dzieje w kraju, bardzo mnie boli.

Calosc TUTAJ


IPN rozpoczął społeczną kampanię upamiętniającą powstanie w Getcie Warszawskim

   
16 kwietnia Instytut Pamięci Narodowej zainicjował społeczną kampanię medialną “Odważni na szlaku Machabeuszy” w związku z 75. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim – poinformował w poniedziałek rzecznik IPN Adam Przegaliński.
  Calosc TUTAJ

Konstanty Rokicki – polski dyplomata, który ratował Żydów od Zagłady
Konsul Konstanty Rokicki wystawiał podczas II wojny światowej fałszywe paszporty Paragwaju, czym uratował życie wielu Żydów przebywających w okupowanej Polsce – wynika z analizy źródeł przeprowadzonej przez ambasadę RP w Szwajcarii.
 Calosc TUTAJ

Dr K. Person: Zjawisko „szmalcownictwa” jest jednym z najmniej zbadanych aspektów okupacji
 Zjawisko „szmalcownictwa”, czyli szantaży i wymuszeń, jest wciąż jednym z najmniej zbadanych aspektów okupacji hitlerowskiej w Polsce – mówi dr Katarzyna Person z ŻIH, zajmująca się historią Holokaustu na ziemiach polskich, koordynatorka projektu Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma. ​
 
Calosc TUTAJ

IZRAELSKA ARMIA ZNISZCZYŁA “NAJGŁĘBSZY I NAJDŁUŻSZY” TUNEL HAMASU
Izraelska armia zniszczyła najgłębszy i najdłuższy tunel, jaki dotąd został odkryty. Jak poinformowały Siły Obronne Izraela (IDF), tunel przekroczył granicę ze Strefą Gazy o “dziesiątki metrów” – podał CNN w niedzielę. Jest to piąty tunel zniszczony w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.

Calosc TUTAJ


 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: