Polityka

Wiadomosci z Izraela

23 kwietnia 2018 r. 


Siły Obronne Izraela zleciły przeprowadzenie dochodzenia wyjaśniającego okoliczności śmierci 15-letniego Palestyńczyka, który zginął od kul izraelskiego snajpera podczas demonstracji w Strefie Gazy. W ubiegły piątek 15-letni Mohammed Ibrahim Ajouba podbiegł do ogrodzenia granicznego i został zastrzelony. Jego śmierć została sfotografowana przez fotografa, a nagranie rozpowszechnione w mediach, wyrządzając dużo szkody wizerunkowi Izraela. Dochodzenie ujawniło, że Hamas zachęca dzieci (często poniżej 10 roku życia) i młodzież do udziału w demonstracjach. Dzieci rzucają koktajle Mołotowa lub sabotują ogrodzenie graniczne, nie zdając sobie sprawy, że mogą zostać skrzywdzone. Hamas wykorzystując je jako ludzkie tarcze ze świadomością, że izraelscy żołnierze nie powstrzymają się w razie potrzeby przed strzelaniem do nich. Dzieci są wysyłane na pierwszą linię demonstracji, aby ściągnąć uwagę snajperów. Biegają między tłumem ludzi, i pod osłoną dymu rzucając kamieniami i koktajlami Mołotowa. Gdy równocześnie dochodzi do próby uszkodzenia ogrodzenia granicznego, wtedy izraelscy żołnierze interweniują. Obecnie trwa analiza nagrań celowników optycznych karabinów snajperskich, które w czasie rzeczywistym zapisują cały przebieg działań operacyjnych żołnierzy. Wysoki oficer powiedział, że snajperzy posiadają wyraźną dyrektywę, która nie pozwala na strzelanie do dzieci, kobiet i dziennikarzy. Dozwolone jest tylko strzelanie do głównych podżegaczy, i to ze wskazaniem, że należy celować w dolne części ciała i dopiero po uzyskaniu zgody dowódcy. Odtworzenie wszystkich nagrań jest konieczne, aby w pełni zrozumieć co się stało. „Trzeba zrozumieć, w jakiej sytuacji działamy. Że stoimy w obliczu organizacji terrorystycznej, która wysyła na nas dzieci.”


szef Centralnego Dowództwa Sił Obronnych Izraela, gen. Nadav Padan, podpisał rozkaz zakazujący posiadania nielicencjonowanych dronów w Judei i Samarii. Zakaz będzie obowiązywał wszystkich mieszkańców Judei i Samarii, zarówno Izraelczyków, jak i Arabów. Oczekuje się, że w ciągu kilku tygodni rozkaz wejdzie w życie, brak jednak wytycznych regulujących sposób egzekwowania tego nowego przepisu.


parlamentarna komisja ds. ludności arabskiej zatwierdziła plan zainwestowania 20 mln szekli w rozbudowę firm hi-tech w arabskich miastach i wioskach. W ramach projektu zostaną wybudowane nowe drogi dojazdowe do nowych stref przemysłowych. Minister ds. równości społecznej Gila Gamliel powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił duży wzrost liczby arabskich nastolatków, którzy zdali egzaminy maturalne i studiują w szkołach wyższych w Izraelu, a dzięki temu nastąpił wzrost liczby zatrudnionych izraelskich Arabów. „Statystyki pokazują, że nasz plan się powiódł i dowodzą, że zaangażowanie rządu przekracza granice partii i ministerstw.” Plan został przygotowany w grudniu 2015 r., i jego celem jest stworzenie tysięcy nowych ofert pracy w różnych dziedzinach zaawansowanych technologii, przyczyniając się do zmniejszenia przepaści między arabskim a izraelskim sektorem. W latach 2016-2017 na te cele zainwestowano już ponad 4,5 mld szekli. Większość środków przeznaczono na poprawę transportu i infrastruktury w sektorze arabskim, ale duża część trafiła także do lokalnych samorządów na poprawę edukacji i zatrudnienie. Do roku 2020 rząd Izraela zainwestuje ponad 15 mld szekli w ten plan.


po południem syryjski pocisk moździerzowy spadł na izraelskie Wzgórza Golan. Nie odnotowano żadnych szkód.


po południem izraelska artyleria ostrzelała pozycje w Syrii, z których chwilę wcześniej wystrzelono pocisk moździerzowy na Izrael. Obecnie około 80 % terytorium graniczącego z Izraelem jest kontrolowana przez różne zwalczające się ugrupowania syryjskich rebeliantów i Wolnej Armii Syrii, a siły ISIS zostały zepchnięta na południowy kraniec masywu góry Hermonu. Wojska rządowe Assada kontrolują północny Hermon.


24 kwietnia 2018 r.


minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że Izrael zaatakuje rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 w Syrii, jeśli zostaną użyte przeciwko izraelskim celom. „Dla nas ważne jest to, aby broń obronna, którą Rosjanie dają Syrii, nie została wykorzystana przeciwko nam. Jeśli zostanie użyta przeciwko nam, będziemy działać przeciwko nim.”


25 kwietnia 2018 r.


ulewne deszcze i burze wystąpiły w znacznej części kraju. Na Negewie doszło do kilkunastu lokalnych powodzi. Wezbrany potok Maszmit porwał 17-letniego Beudina, którego ciało znaleziono wyrzucone na brzeg kilka kilometrów dalej. Służby ratownicze nie zdołały przywrócić jego funkcji życiowych. W pobliżu Kfar Hanokdim w Dolinie Arawa powódź uwięziła grupę około 60 uczniów i nauczycieli. Służby ratownicze ewakuowały ich. Zalana została między innymi wojskowa baza szkoleniowa Shizafon.


w nocy Palestyńczycy wycięli około 150 drzew winorośli w winnicy przy moszawie Tomer w Dolinie Jordanu. Jest to kolejny przypadek agro-terroryzmu.


. czeski prezydent Miloš Zeman ogłosił, że ambasada Republiki Czeskiej w Izraelu zostanie przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy. Proces będzie przebiegał w trzech etapach, z których pierwszym będzie otworzenie konsulatu Czech w Jerozolimie.


 sztorm uderzył w południową część kraju, powodując powodzie w wielu miejscach na Negewie. W Ejlacie czasowo zamknięto lotnisko, ponieważ pas startowy został zalany wodą. Zamknięto także na kilkanaście godzin port lotniczy Ovda. Droga nr 90 została zamknięta od rejonu Arava do wjazdu do Ejlatu. Gwałtowna fala powodziowa uderzyła w grupę 25 uczniów, którzy wędrowali w Nahal Tzafit, na zachód od Morza Martwego. Studenci zostali porwani, a zespoły ratunkowe zdołały uratować 15 z nich. Zginęło 9 studentów, a 1 jest zaginiony. W akcji ratunkowej wzięła udział jednostka poszukiwawczo-ratunkowa izraelskich sił powietrznych. Kilka godzin później, w pobliżu miejsca tragedii, wody powodzi wywróciły autobus jadący drogą nr 90.


26 kwietnia 2018 r.


wieczorem 2 Palestyńczyków usiłowało wjechać do Jerozolimy samochodem z ukrytą bombą. Zatrzymano ich na punkcie kontrolnym Ein Yael. W pojeździe wykryto bombę, noże i dużą kwotę pieniędzy. Saperze zneutralizowali bombę.


27 kwietnia 2018 r.


wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra’ad Al Hussein ostrzegł Izrael przed użyciem siły wobec uczestników zamieszek w Strefie Gazy, i wezwał do „pociągnięcia do odpowiedzialności” izraelskich żołnierzy. „Co tydzień jesteśmy świadkami przypadków użycia śmiercionośnej siły przeciwko nieuzbrojonym demonstrantom. Ostrzeżenia Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych najwyraźniej zostały zignorowane, ponieważ podejście sił bezpieczeństwa z tygodnia na tydzień nie uległo zmianie. Zdumiewająca liczba urazów spowodowanych przez ostrą amunicję potwierdza jedynie wrażenie, że przeciw demonstrantom użyto nadmiernej siły – nie raz, nie dwa razy, ale wielokrotnie.”


 prezydent Paragwaju, Horacio Cartes ogłosił plan przeniesienia ambasady swojego kraju w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Cartes nie sprecyzował dokładnej daty zmiany lokalizacji ambasady, ale powiedział, że stanie się to przed końcem kadencji rządu, która kończy się wyborem nowego prezydenta.


 

Efraim

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Po co ta hipokryzja – wystarczy przypomnieć słowa Kahane o arabskich psach. Problemem nie jest śmierć chłopca tylko że to się nagrało.

  2. Swietne informacje, jak zawsze. Podziekowania dla Aurora.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.