Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Dołączcie do nas podczas niesamowitej podróży przez historię Izraela, poznajcie opowieść o nieprzerwanej więzi między Żydami a Ziemią Izraela i o odrodzeniu współczesnego Izraela w starożytnej ojczyźnie. Film z dostępnymi polskimi napisami.


 GOTOWI NA PRZEMOC. MORD, ANTYSEMITYZM I DEMOKRACJA W MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE

Zamach, który zmienił nasz naród

W grudniu 1922 roku nowa Rzeczpospolita Polska demokratycznie wybrała swego pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza. Ponieważ zagłosowała na niego między innymi partia żydowska, wroga jej frakcja antysemitów domagała się od niego rezygnacji. Już po kilku godzinach w Warszawie wybuchły krwawe rozruchy, a tydzień później prezydenta zamordowano.

 Calosc TUTAJ

Czy Polska brała udział w Holokauście? Amerykański “Newsweek” odpowiada: tak

“Miliony polskich Żydów zginęło w Holokauście. Kto za to odpowiada?” – pyta z okładki amerykański tygodnik. W środku sugeruje zaś odpowiedź: Polska
Calosc TUTAJ

50 lat temu Artur Rubinstein potępił antysemicką kampanię Marca’68

28 kwietnia 1968 roku Artur Rubinstein opublikował na łamach “New York Timesa” apel. Był to wyraz sprzeciwu wobec tego, co ekipa Władysława Gomułki wyprawiała z obywatelami Polski, próbując odebrać im godność, poniżając i wskazując drzwi – przypomina Towarzystwo Jana Karskiego.
Calosc TUTAJ

Anna Bikont laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej
Prof. Śliwiński podkreślił, że książka Bikont stanowi portret środowiska niosących ratunek w latach okupacji i uratowanych. Dodał, że na uwagę zasługuje sposób, w jaki autorka potraktowała główną bohaterkę.
 Calosc TUTAJ

Rabin Shmuley Boteach: Żaden Żyd nie może zgodnie z prawdą nazywać niemieckich fabryk śmierci “polskimi obozami

Polaków i Żydów więcej łączy, niż dzieli. Aby to jednak zrozumieć i przepracować konflikty, oba narody muszą uczciwie podejść do swojej historii. Żydzi powinni zrozumieć, że Polska nigdy nie uczestniczyła w Holokauście, a Polacy przyznać się do zbrodni niektórych obywateli. Tylko uczciwy dialog ma sens – mówi jeden z najbardziej wpływowych rabinów w USA Shmuley Boteach, w rozmowie z Marcinem Makowskim.

Calosc TUTAJ


Błagam, nie powiedz nikomu, kto cię przechował’ – mówili uratowanym z Holocaustu Żydom ludzie, którzy ich ukrywal
O historii Holocaustu w okupowanej Polsce, polskim antysemityzmie i współczesnej grze pamięcią o wojnie Dorocie Wysockiej-Schnepf mówił w ‘Świecie, którym żyjemy’ prof. Jan Grabowski, autor książki ‘Dalej jest noc’. Całą rozmowę można zobaczyć
 TUTAJ

 

Antysemityzm bez końca. We Francja narasta fala brutalnej przemocy wobec Żydów

Francuskie MSW podaje, że liczba aktów brutalnej przemocy wobec Żydów rośnie. W 2016 r. było ich 77, w 2017 r. – 97.

Calosc TUTAJ


Rzeź wołyńska: Krwawa zbrodnia UPA w Janowej Dolinie. “Dzieci nabijano na pale”

 [ZBRODNIA W JANOWEJ DOLINIE] Janina Pietrasiewicz-Chudy ze Słupska otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na wspomnienie. Przedstawiamy cały tekst jej pracy o życiu Polaków w Janowej Dolinie na Wołyniu i potwornej zbrodni jakiej dokonali na nich społeczności ukraińscy nacjonaliści.

Calosc TUTAJ


Holocaust. “I tak nas Polacy złapią, przekażą Niemcom”. Większość Żydów nie miała siły uciekać

Szanse przeżycia ukrywających się Żydów ograniczały głód, zimno, wyczerpanie, choroby, strach, utrata nadziei i woli przeżycia. Ale największym zagrożeniem byli ludzie

  Ilu Polacy zabili Żydów w czasie II wojny? – oto jest pytanie.

Zdominowało dyskusję nad książką, zanim jeszcze ktokolwiek ją przeczytał, chociaż nie jest głównym tematem publikacji zbiorowej Centrum Badań nad Zagładą Żydów „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskieg

 Calosc TUTAJ

O ŻYDOWSKIM PRAWIE RELIGIJNYM
Istnieje wiele sposobów kategoryzacji praw obowiązujących w judaizmie. Do najbardziej znanych należą podziały na: …
(tekst oparty w znacznym stopniu na omówieniu zagadnień prawa żydowskiego w książce “Nine Questions People Ask About Judaism”, autorzy: D. Prager, J. Telushkin)
Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: