Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Krystyna Janda hipnotyzuje. Jej najnowszy spektakl to ważna lekcja historii dla Polaków

Krystyna Janda repertuary swoich teatrów od zawsze układa z dużą precyzją. Ostatnia propozycja Teatru Polonia – spektakl „Zapiski z wygnania” to dowód, że Janda sięga nie tylko po komercyjne hity światowych scen. O wydarzeniach Marca ’68 mówi przejmująco, hipnotyzując publiczność.
Więcej: TUTAJ


​Wielka Synagoga, symbolem Polski otwartej

Nie rozumiem, dlaczego wznosząc po wojnie z gruzów katedrę na Starówce, zaniedbaliśmy odbudowę Wielkiej Synagogi ?Dlaczego w kraju tak wrażliwym na symbole w ten obrazowy sposób pozwoliliśmy na symboliczne trwanie triumfu nazistów Tymczasem powstanie w getcie, wbrew powtarzanym opiniom, nie należy do wielkiej tradycji romantycznej polskich powstań. Było, uważam, rozważne i sensowne, choć prowadzone w osamotnieniu… Było też przykładem dla Polaków, że nawet w sytuacji ostatecznej można stawić opór. 

Calosc TUTAJ


Odnaleźli zaginione miasto Króla Dawida

Zaginione miasto, liczące nawet 3000 lat, odkryto w Izraelu niedaleko Jerozolimy. Znajduje się ono na wzgórzu Tel Eton. To sztuczne usypisko, które powstawało przez tysiące lat z resztek starych budynków i osad. Wśród znajdujących się tam ruin odnaleziono dom gubernatora. Dzięki datowaniu radiowęglowemu naukowcy zdołali ustalić jego wiek. Istniał on już w 1000 r p.n.e. Zdaniem badaczy świadczy to o tym, że w tym czasie miastem rządził Król Dawid. Przodek Jezusa zjednoczył plemiona Izraela w jedno królestwo. W młodości pokonał Goliata, sprowadził Arkę Przymierza do Jerozolimy, był autorem psalmów i ojcem króla Salomona. 

Wiecej  


„Książę i dybuk”,

Dokumentalny portret Michała Waszyńskiego to opowieść o nieuchwytności prawdy i o tajemnicy, jaką jest drugi człowiek. Stylowy dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył nagrodę Venezia Classici  …Był Żydem, ale przez wiele lat nie przyznawał się do swoich korzeni; był homoseksualistą, ale w 1946 roku ożenił się z zamożną i wiele od siebie starszą hrabiną. Był synem kowala, ale na Zachodzie przedstawiał się jako polski arystokrata. W latach 30. należał do najbardziej rozpoznawalnych polskich filmowców (był m.in. autorem słynnego „Dybuka”)

 Calosc TUTAJ

 


Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas: Holocaust, masakry europejskich Żydów były spowodowanie ich funkcjonowaniem w społeczeństwie jako lichwiarzy; Hitler zawarł umowę z Żydami

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział, że masakry, jakie spotykały europejskich Żydów od XI wieku do Holocaustu nie były dlatego, że byli Żydami, ale z powodu ich funkcji w społeczeństwie. „Antyżydowskie [uczucia] nie były z powodu ich religii, ale z powodu ich funkcji w społeczeństwie, którą była lichwa, bankowość i tak dalej” – powiedział w przemówieniu na Palestyńskiej Radzie Narodowej w Ramallah 30 kwietnia. Abbas powiedział następnie, że Hitler zawarł układ z Jewish Anglo-Palestine Bank w Jerozolimie, by umożliwić emigrację niemieckich Żydów do Palestyny. „Ich narracja o przybyciu do tego kraju z powodu tęsknoty do Syjonu czy czego tam – jesteśmy zmęczeni tym gadaniem. Prawdą jest, że jest to kolonialne przedsięwzięcie, mające na celu umieszczenie obcego ciała w tym regionie”.

Calosc TUTAJ


Tad Taube – szara eminencja polsko-żydowskich relacji. „Oceniam polskie władze po ich czynach”

Siedzimy naprzeciw siebie na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii w budynku o nazwie Koret Taube. To właśnie Tad sfinansował jego budowę, tak samo jak kampusu o tej samej nazwie w Mountain View oraz kilkunastu uniwersyteckich kortów tenisowych. Ma 87 lat i od razu zwraca się do mnie po imieniu, które musiał dostrzec na identyfikatorze. Udało mi się go wyrwać z tłumu osób, w którym każdy bił się o wręczenie mu wizytówki

Calosc TUTAJ


Holland o wydaleniu Polańskiego: rozumiem, że Akademia ma wyrzuty sumienia. Przez lata tolerowała zdarzenia, o których wszyscy wiedzieli

 Ta historia wydarzyła się 40 lat temu. Wydaje mi się, że to przesada. Po takim czasie sprawy, nawet jeśli są haniebne, ulegają przedawnieniu. Człowiek jest już zupełnie kim innym – mówi w rozmowie z WP reżyserka, która od nas dowiedziała się o decyzji Akademii.

Calosc TUTAJ


Zamiast „symbolu sowieckiej władzy”, czyli Pałacu Kultury i Nauki – Kolumna Chwały z figurą Matki Boskiej.
Antoni Macierewicz w TV Trwam podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, jak powinna wyglądać Warszawa.
Calosc TUTAJ

 Ta historia wydarzyła się 40 lat temu. Wydaje mi się, że to przesada. Po takim czasie sprawy, nawet jeśli są haniebne, ulegają przedawnieniu. Człowiek jest już zupełnie kim innym – mówi w rozmowie z WP reżyserka, która od nas dowiedziała się o decyzji Akademii.

Calosc TUTAJ


W Warszawie intronizowali Jezusa na króla Polski. „Sam Pan Jezus o to się upomniał”

W środę (02.05.2018) po południu w Warszawie grupa osób poprzez modlitwy oddała Polskę we władanie Jezusowi. Uroczystości przewodził ks. Stanisław Małkowski, który w 2014 r. odprawiał egzorcyzmy przed Pałacem Prezydenckim.
Więcej: TUTAJ


Nigdzie nie ma tak wielu uwięzionych dziennikarzy jak w Turcji
W Turcji więzionych jest 120 dziennikarzy. 3 maja wypada Światowy Dzień Wolności Prasy, więc tym bardziej trzeba o tym głośno mówić.

Calosc TUTAJ

Spielberg: W Polsce pewnie mnie aresztują

W czasie panelowej dyskusji odbywającej się po pokazie filmu „Lista Schindlera” w czasie Tribeca Film Festival, Steven Spielberg oświadczył, że w każdym publicznym liceum w USA należy wymagać uczenia o Holokauście.

Calosc TUTAJ


Polska dystansuje się od decyzji Trumpa. MSZ nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że nie zamierza uznawać Jerozolimy za stolicę Izraela. Polska będzie oczekiwać na wyniki rokowań w kwestii statusu międzynarodowego miasta – poinformował minister Witold Waszczykowski w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli

Calosc TUTAJ


Pokojowa Nagroda Nobla dla Trumpa? Zaskakujące słowa prezydenta Korei Południowej

Donald Trump zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla – stwierdził prezydent Korei Południowej Moon Jae-in. Jego zdaniem w ten sposób można docenić starania amerykańskiego przywódcy na rzecz zakończenia konfliktu z Koreą Północną.

 Calosc TUTAJ

 


 

​78 lat temu Niemcy zamknęli getto dla ludności żydowskiej w Łodzi

30 kwietnia mija 78. rocznica zamknięcia getta dla ludności żydowskiej w Litzmannstadt (niemiecka nazwa Łodzi). Było ono pierwszym gettem na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. W czasie jego funkcjonowania łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób.
Getto łódzkie było drugim co do wielkości gettem w Polsce – po getcie warszawskim. (PAP)
 
Calosc TUTAJ

O fundacji „Zapomniane”

Na terenie polskich miast i wsi znajdują się setki, a nawet tysiące zapomnianych, nieupamiętnionych grobów ofiar Zagłady. Pochowani są w nich polscy Żydzi, których losy i imiona często są zapomniane. Naszym celem jest odnajdowanie, lokalizowanie i badanie tych miejsc, a następnie – upamiętnianie ich we współpracy z przedstawicielami społeczności lokalnej.

Upływający czas działa na naszą niekorzyść, odchodzą ostatni świadkowie Zagłady, których świadectwo ma kluczowe znaczenie dla powodzenia prowadzonych przez Fundację poszukiwań.

​Wiecej TUTAJ

Netanjahu oskarża Iran o prace nad bronią jądrową 

Premier Izraela Benajmin Netanjahu pokazał dziś tajne dokumenty, przechwycone przez izraelskie służby w Teherenie, z których ma wynikać, że Iran łamie porozumienie nuklearne. Dokumenty zostały też przesłane do USA. – Mam nadzieję, że Donald Trump będzie wiedział, co ma zrobić – powiedział Netanjahu kończąc przemówienie.

Calosc TUTAJ


Trump o spotkaniu z Kim Dzong Unem. Tłum skandował: „Nobel!”

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że spotkanie z prezydentem Korei Północnej Kim Dzong Unem może nastąpić w ciągu najbliższych trzech lub czterech tygodni.

Calosc TUTAJ

 

Cantor Yitzchak Meir Helfgot with Itzhak Perlman – A Yidishe Mame

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.