Galeria powstała z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Znajduje się przy Dworcu Gdańskim. Dla emigrantów sprzed pół wieku to miejsce szczególne. Wielu z nich właśnie tutaj wsiadło do pociągu z dokumentem podróży w jedną stronę.
Ida Kamińska żegnana przez wielbicieli
Rozpętana przez władze PRL-u antysemicka nagonka swoje apogeum miała w marcu 1968 r., gdy studenci wyższych uczelni wystąpili w obronie demokratycznych swobód, a państwowa propaganda przedstawiała ich protesty jako chuligańskie wybryki inspirowane przez „syjonistów”. W wyniku kampanii nienawiści, która rozlała się po kraju, z Polski w latach 1968-71 wyjechało 13-15 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Wśród nich było 500 pracowników naukowych, 1000 studentów, dziennikarzy, pisarzy, filmowców i aktorów. Cześć udała się do Izraela, większość osiadła w Skandynawii i innych krajach Europy Zachodniej, a także w USA i Kanadzie.
– Inspiracją dla nas stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu na Dworcu Gdańskim była z kwiatami żegnana przez wielbicieli. Dziś upamiętniamy ją, umieszczając jej podobiznę na muralu, który namalowałem z Barbarą Poniatowską – mówi Dariusz Paczkowski, twórca street artu, działacz społeczny, dyrektor artystyczny galerii „Witamy w Polsce”.
Ida Kamińska w 1968 r. kierowała Teatrem Żydowskim. Razem z nią Polskę opuściło wtedy 23 artystów tej sceny.
Kategorie: REUNION 69