Ciekawe artykuly

SAMOBÓJSTWO BOHATERÓW

Jerzy Klechta


75 lat temu w bunkrze przy ul. Miłej w Warszawie, samobójstwo popełnił bohater warszawskiego powstania w getcie Mordechaj Anielewicz. Komendantowi Żydowskiej Organizacji Bojowej, w tym bohaterskim akcie rozpaczy towarzyszyli najbliżsi towarzysze walki zbrojnej. Był 8 maja 1943 r.

Założycielami ŻOB byli m.in. Icchak Cukierman, Marek Edelman, Józef Kapłan i inni. ŻOB powstał 28 lipca 1942 r. Organizacja liczyła ok.500 członków i współdziałała z Komendą Główną Armii Krajowej. Anielewicz toczył  walkę zbrojną od 19 kwietnia do 8 maja 1943 r. Powstanie żydowskie było z góry skazane na porażkę ale przeszło do historii jako pierwsze zbrojne powstanie przeciwko hitlerowcom, nie tylko w Polsce, w całej okupowanej Europie.

Przeszło do historii jako symbol męstwa ! Bojownicy ŻOP wspólnie z Żydowskim Związkiem Wojskowym toczyli śmiertelny bój z oddziałami SS , Wehrmachtu i Policji III Rzeszy. W tym samym czasie hitlerowcy równali getto z ziemią.

Walczący bohaterowie ŻOP wysłali do Polaków odezwę, w której  czytamy: „Toczymy walkę o wolność naszą i waszą…O wasz i nasz…honor i godność. Pomścimy zbrodnie Oświęcimia, Treblinki, Bełżca, Majdanka!”.

Ogromny schron przy ulicy Miłej 18, gdzie znajdowało się m.in.ponad 100 powstańców żydowskich Niemcy odkryli 8 maja. Cywile wyszli ze schronu. Mordechaj Anielewicz i jego towarzysze popełnili samobójstwo.

16 maja 1943 r. gen.SS Juergen Strop wydał rozkaz wysadzenia w powietrze Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Tak się składa, że jadąc z warszawskiego Żoliborza, gdzie mieszkam, prawie każdego dnia przejeżdżam samochodem ulicą Mordechaja  Anielewicza.


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

 

1 odpowiedź »

 1. Niektórzy badacze do dziś się zastanawiają, dlaczego np. transport kolejowy do obozów zagłady działał bez szwanku. Do Sobiboru od pewnego momentu prowadziła tylko jedna linia kolejowa na trasie Chełm – Włodawa, nawet nie podwójna. Dlaczego nie dokonano sabotaży?

  ​Posiadamy nie tylko piekne ​strony​ polskiej historii …​ np. :

  ​Z Wikipedii – “​​Powstanie w Getcie Warszawskim” :

  21kwietnia1943
  ​”Część żołnierzy ŻZW broniących pl. Muranowskiego postanowiła wydostać się tego dnia z getta, aby zgodnie z wcześniejszym planem przejść do partyzantki w lasach pod Warszawą, i tam dalej walczyć. Przeszli oni wykopanym wcześniej tunelem z pl. Muranowskiego na stronę „aryjską”, skąd umówiony oddział polskiej organizacji podziemnej „Miecz i Pług” miał ich przerzucić do lasu pod Otwockiem. Powstańcy zostali jednak przez „Miecz i Pług” wydani Niemcom, którzy zaatakowali ich na drodze pod Otwockiem. ​​Cały oddział ŻZW zginął tam w walce[25][26].”
  (Żydowski Związek Wojskowy, ŻZW)

  Tak niektorzy​ Polacy pomagali Niemcom Zydow mordowac !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.