SAMOBÓJSTWO BOHATERÓW

Jerzy Klechta


75 lat temu w bunkrze przy ul. Miłej w Warszawie, samobójstwo popełnił bohater warszawskiego powstania w getcie Mordechaj Anielewicz. Komendantowi Żydowskiej Organizacji Bojowej, w tym bohaterskim akcie rozpaczy towarzyszyli najbliżsi towarzysze walki zbrojnej. Był 8 maja 1943 r.

Założycielami ŻOB byli m.in. Icchak Cukierman, Marek Edelman, Józef Kapłan i inni. ŻOB powstał 28 lipca 1942 r. Organizacja liczyła ok.500 członków i współdziałała z Komendą Główną Armii Krajowej. Anielewicz toczył  walkę zbrojną od 19 kwietnia do 8 maja 1943 r. Powstanie żydowskie było z góry skazane na porażkę ale przeszło do historii jako pierwsze zbrojne powstanie przeciwko hitlerowcom, nie tylko w Polsce, w całej okupowanej Europie.

Przeszło do historii jako symbol męstwa ! Bojownicy ŻOP wspólnie z Żydowskim Związkiem Wojskowym toczyli śmiertelny bój z oddziałami SS , Wehrmachtu i Policji III Rzeszy. W tym samym czasie hitlerowcy równali getto z ziemią.

Walczący bohaterowie ŻOP wysłali do Polaków odezwę, w której  czytamy: „Toczymy walkę o wolność naszą i waszą…O wasz i nasz…honor i godność. Pomścimy zbrodnie Oświęcimia, Treblinki, Bełżca, Majdanka!”.

Ogromny schron przy ulicy Miłej 18, gdzie znajdowało się m.in.ponad 100 powstańców żydowskich Niemcy odkryli 8 maja. Cywile wyszli ze schronu. Mordechaj Anielewicz i jego towarzysze popełnili samobójstwo.

16 maja 1943 r. gen.SS Juergen Strop wydał rozkaz wysadzenia w powietrze Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Tak się składa, że jadąc z warszawskiego Żoliborza, gdzie mieszkam, prawie każdego dnia przejeżdżam samochodem ulicą Mordechaja  Anielewicza.


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

 

One Response to “SAMOBÓJSTWO BOHATERÓW”

 1. Niektórzy badacze do dziś się zastanawiają, dlaczego np. transport kolejowy do obozów zagłady działał bez szwanku. Do Sobiboru od pewnego momentu prowadziła tylko jedna linia kolejowa na trasie Chełm – Włodawa, nawet nie podwójna. Dlaczego nie dokonano sabotaży?

  ​Posiadamy nie tylko piekne ​strony​ polskiej historii …​ np. :

  ​Z Wikipedii – „​​Powstanie w Getcie Warszawskim” :

  21kwietnia1943
  ​”Część żołnierzy ŻZW broniących pl. Muranowskiego postanowiła wydostać się tego dnia z getta, aby zgodnie z wcześniejszym planem przejść do partyzantki w lasach pod Warszawą, i tam dalej walczyć. Przeszli oni wykopanym wcześniej tunelem z pl. Muranowskiego na stronę „aryjską”, skąd umówiony oddział polskiej organizacji podziemnej „Miecz i Pług” miał ich przerzucić do lasu pod Otwockiem. Powstańcy zostali jednak przez „Miecz i Pług” wydani Niemcom, którzy zaatakowali ich na drodze pod Otwockiem. ​​Cały oddział ŻZW zginął tam w walce[25][26].”
  (Żydowski Związek Wojskowy, ŻZW)

  Tak niektorzy​ Polacy pomagali Niemcom Zydow mordowac !

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: