Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

9 maja 2018 r.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały magazyn uzbrojenia irańskiej Straży Rewolucyjnej na przedmieściach Damaszku. W nalocie zginęło 15 osób, w tym 8 Irańczyków. W magazynach miały być składowane rakiety. Syryjska armia powiedziała, że zestrzeliła 2 izraelskie rakiety.


Siły Obronne Izraela rano ogłosiły, że Wzgórza Golan nie są zagrożone i nakazały mieszkańcom powrócić do normalnych codziennych zajęć. Szkoły będą normalnie funkcjonować. Utrzymano jednak wstrzymanie wycieczek szkolnych na Wzgórza Golan, oraz tymczasowo zamknięto kilka miejsc turystycznych. Szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot przeprowadził ocenę sytuacji z Dowództwem Północnym. Najwyżsi dowódcy wojskowi spotkali się również z burmistrzami społeczności na Wzgórzach Golan.


rano kilkudziesięciu Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy punkcie kontrolnym przy arabskim mieście Beitunia na północ od Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy aresztowali 2 Arabów.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w kwietniu Izrael odwiedziło 408 400 turystów, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu do kwietnia 2017 r. i wzrost o 61% w porównaniu do kwietnia 2016 r. Średnio każdego dnia do Izraela przyjeżdżało ponad 24 tys. turystów. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: “Kolejny miesiąc kończymy ciągłym wzrostem turystyki przyjazdowej i kontynuujemy ten trend wzrostowy. Jest to wynik intensywnych działań marketingowych, których przykładem było goszczenie kilka dni temu wyścigu Giro d’Italia.”


kilkudziesięciu Palestyńczyków wszczęło po południem zamieszki w pobliżu bazy izraelskiej policji granicznej przy arabskiej wiosce Abu Dis, na wschód od Jerozolimy. W stronę policjantów rzucono kamienie i improwizowany ładunek wybuchowy. Ranna została 1 policjantka. Aresztowano 2 demonstrantów.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obaj politycy wzięli udział w paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa. Netanjahu złożył wieniec na grobie nieznanego żołnierza. Rozmowy dotyczyły utrzymania ścisłej koordynacji działań wojskowych w Syrii. Netanjahu powiedział: “To niewiarygodne, że 73 lata po Holokauście jest kraj na Bliskim Wschodzie, Iran, który wzywa do zniszczenia kolejnych sześciu milionów Żydów. Różnica polega na tym, że dzisiaj mamy państwo, i naprawdę doceniam możliwość porozmawiania z wami o problemach regionu, o wysiłkach, jak pan mówi, w celu rozwiązania kryzysów, wyeliminowania zagrożeń w sposób inteligentny i odpowiedzialny.”


10 maja 2018 r.


w nocy irańska Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła z Syrii około 20 rakiet w stronę izraelskich Wzgórz Golan. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił 4 rakiety, natomiast pozostałe rakiety spadły na terytorium Syrii. Żadna rakieta nie spadła na terytorium Izraela.


 Siły Obronne Izraela poinformowały rano, że życie mieszkańców Wzgórz Golan może przebiegać bez żadnych zakłóceń, poproszono jednak, aby przebywać w pobliżu schronów. Zezwolono na prowadzenie normalnych prac rolniczych i otwarcie szkół. Jedynie wprowadzono ograniczenie dużych zgromadzeń do 1000 osób na Wzgórzach Golan. W przygranicznych miejscowościach Kiryat Schmona i Metulla otworzono publiczne schrony.


 minister obrony Avigdor Liberman powiedział: “Iran próbuje utworzyć granicę z nami, a my nie pozwolimy, aby Syria została przekształcona w bazę przeciwko Izraelowi. Jest to nasza jasna polityka i pracujemy nad wdrożeniem tego. Irańczycy próbowali zaatakować terytorium państwa Izrael, ale żaden pocisk nie dotarł do naszego terytorium. Wszystkie spadły na Syrię, albo Iron Dome przechwycił je. Trafiliśmy prawie wszystkie cele irańskiej infrastruktury w Syrii. Jeśli na nas spadnie deszcz rakiet, dostaną potop, i mam nadzieję, że skończyliśmy ten rozdział, więc nie będziemy musieli nocować na 14 piętrze w dowództwie Sił Obronnych Izraela w Kirya.” Rzecznik armii powiedział, że nocna operacja była wielkim sukcesem. Przed atakiem poinformowano o tym Rosję.


 w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały ponad 50 irańskich celów w Syrii. W nalocie uczestniczyło około 28 izraelskich samolotów F-15 i F-16, które wystrzeliły około 60 pocisków rakietowych. Wystrzelono także ponad 10 taktycznych rakiet klasy ziemia-ziemia. Celami były ośrodki logistyki i wywiadu, bazę wojskową w Kiswah, magazyny broni oraz stanowiska obserwacyjne. Zniszczona została także wyrzutnia, z której wcześniej wystrzelono rakiety w kierunku Izraela. Syryjska artyleria przeciwlotnicza otworzyła ogień do izraelskich samolotów, dlatego zniszczono 5 syryjskich baterii oraz stację radarową. Zginęło 5 syryjskich żołnierzy oraz 18 Irańczyków. Był to najcięższy z dotychczasowych izraelskich nalotów na Syrię.


. brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson powiedział, że Wielka Brytania zdecydowanie potępia atak rakietowy Iranu, który miał miejsce wczoraj. Johnson dodał, że Wielka Brytania popiera prawo Izraela do obrony. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że irański atak na północną granicę Izraela jest prowokacją. “Izrael ma prawo bronić się przed takim atakiem.” Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wezwał do dialogu między Izraelem i Iranem. Co ciekawe, takie kraje jak Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że Izrael ma prawo do samoobrony.


administracja Donalda Trumpa potępiła Iran za serię nocnych ataków rakietowych na Izrael, które spowodowały poważną eskalację konfliktu islamskiego z Izraelem. “Stany Zjednoczone potępiają prowokacyjne ataki rakietowe z Syrii przeciwko izraelskim obywatelom. Zdecydowanie popieramy prawo Izraela do działania w samoobronie. Rozmieszczenie przez irański reżim w Syrii ofensywnych systemów rakietowych i rakiet skierowanych przeciwko Izraelowi jest niedopuszczalnym i bardzo niebezpiecznym wydarzeniem dla całego Bliskiego Wschodu. Islamski Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ponosi pełną odpowiedzialność za konsekwencje swoich lekkomyślnych działań, a my wzywamy ich bojowników, w tym Hezbollah, do nie podejmowania dalszych prowokacyjnych kroków. Stany Zjednoczone wzywają również wszystkie narody do podkreślenia, że działania irańskiego reżimu stanowią poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i stabilności.”


 syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że fala izraelskich nalotów na terytorium Syrii oznacza rozpoczęcie nowego etapu bezpośredniego zaangażowania się Izraela w wojnę domową w tym kraju i “sygnalizuje początek nowego etapu wojny z Syrią”.


przewodniczący irańskiej parlamentarnej komisji ds. polityki zagranicznej Alaeddin Boroujerdi, potępił Izrael za przeprowadzenie nalotów na irańskie cele w Syrii. “Izrael wszedł w niebezpieczną grę. Głównym celem tych ataków, wspieranych przez Stany Zjednoczone, jest odwrócenie opinii publicznej od zachowania amerykańskiego prezydenta i jego decyzji o odstąpieniu od umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. Agresja syjonistycznego podmiotu na naszych doradców w Syrii gwarantuje nam prawo do reakcji.”


11 maja 2018 r.


Siły Obronne Izraela opublikowały rano zdjęcia lotnicze obiektów, które zostały ostatnio zbombardowane w Syrii. Wszystkie miejsca były wykorzystywane przez irańskie siły wojskowe. Na zdjęciach między innymi można zobaczyć irańskie obiekty wywiadowcze, obiekt wojskowy Quds Force w Kiswah i irańskie miejsce logistyczne w pobliżu Damaszku.


doradca wojskowy rosyjskiego prezydenta Władimira Putina powiedział, że Rosja nie negocjuje z Syrią w sprawie dostaw systemu obrony powietrznej S-300. „Syryjczycy mają wszystko, czego potrzebują, aby stawić czoła swoim wrogom.”

Minister obrony Izraela Avigdor Liberman ostrzegł Syrię, że jeśli nie usunie wojskowej obecności Iranu ze swoich granic, to kraj ten ucierpi na skutek problemów i zniszczeń. “Wykorzystam tę okazję, aby wysłać wiadomość do Assada: Wyrzuć Irańczyków, Gwardię Rewolucyjną Suleimaniego i siły Quds z waszego kraju. One nie działają w waszym interesie, oni tylko was ranią, a ich cała obecność przynosi tylko problemy i zniszczenie. Wyrzućcie Irańczyków, a potem możliwe, że życie tutaj powróci do normy.”

Tymczasem rzecznik międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL, Andrea Tenenti poinformował, że na granicy izraelsko-libańskiej utrzymuje się cisza. “Monitorujemy ogólną sytuację, ale w odniesieniu do naszego obszaru sytuacja była cicha.” Obecnie UNIFIL utrzymuje około 450 patroli dziennie, i nie zwiększył tej ilości. UNIFIL posiada 10,5 tys. żołnierzy, którzy monitorują przestrzeganie rozejmu i pomagają libańskim żołnierzom w zabezpieczaniu granicy.

Tak więc, jak na razie na północy panuje spokój i cisza.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.