Polityka

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

20 maja 2018 r. – Szawuot.


    20 maja 2018 r.


rzecznik armii, gen. Ronen Manelis powiedział: “W ciągu ostatnich siedmiu tygodni Hamas aktywnie wzywał do brutalnych rozruchów i próbował przeniknąć na terytorium Izraela wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, a następnie wykorzystał następującą przemoc, aby oszukać zachodnich przywódców i media.” Manelis szczegółowo opisał wysiłkiHamasu mające na celu sprowokowanie starć między izraelskimi siłami bezpieczeństwa i uczestnikami zamieszek na granicy. “Zamieszki, które rozpoczęły się 30 marca, zostały nazwane Marszem Powrotu. Zostały zorganizowane przez Wysoki Komitet Koordynacyjny ds. Marszu Powrotu, ciało zdominowane przez członków grup terrorystycznych Hamasu i Islamskiego DżihaduHamas wysyłał buntowników na granicę Gazy, płacąc uczestnikom zamieszek 14 dolarów za udział w starciach. Grupa terrorystyczna zachęciła nawet kobiety i dzieci do udziału, płacąc 100 dolarów całym rodzinom, które wzięły udział w zamieszkach. Grupa terrorystyczna dotowała nawet kontuzje – wypłacając 500 dolarów rannym podczas próby naruszenia granicy izraelskiej. Tymczasem terroryści z Hamasu mieszali się z tłumem, podżegając do przemocy i prowadząc zbrojne ataki na izraelską granicę, z użyciem karabinów maszynowych, koktajli Mołotowa … improwizowane ładunki wybuchowe i granaty. Podczas gdy Hamas i jego zwolennicy wykorzystali przemoc, która byłem wynikiem tych demonstracji, to grupa terrorystyczna była czasami zaskakująco szczera pod względem kampanii przeciwko Izraelowi. 16 maja, zaledwie kilka dni po zabiciu ponad 60 uczestników zamieszek próbujących przełamać granicę izraelską, wysoki przywódca Hamasu, Salah Bardawil, przyznał, że spośród 62 ofiar śmiertelnych: 50 z nich to członkowie Hamasu. Inni zostali zidentyfikowani jako członkowie rywalizujących grup terrorystycznych, w tym Islamskiego Dżihadu– obalając narrację przyjętą przez krytyków Izraela na Zachodzie, że Siły Obronne Izraela użyły nadmiernej siłyprzeciwko pokojowym demonstrantom cywilnym. Inny wysoki przywódca Hamasu, Mahmuda Al-Zahara, 13 maja przyznał się w wywiadzie dla Al-Dżaziry, mówiąc: Kiedy mówimy opokojowym oporze, oszukujemy opinię publiczną. Pomimo tych wypowiedzi, niektóre zachodnie media nieustannie popychały narrację ulubioną przez Hamas publikując kłamstwa, a nie fakty.”


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został 1 policjant. Obrzucono także kamieniami przejeżdżający autobus, w którym ranna została 1 osoba. Aresztowano 3 Arabów.


 wieczorem Siły Narodowe i Islamskie wezwały w Ramallah wszystkich Palestyńczyków do wzięcia udziału w najbliższy piątek w marszu na Jerozolimę, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko polityce Izraela i ujawnić kłamliwe ustępstwa wobec osadników żydowskich. Wezwano także do konfrontacji we wszystkich punktach tarcia z “okupantami i ich osadnikami”, zwłaszcza w wioskach Autonomii Palestyńskiej, aby w ten sposób odciąć drogi do osiedli żydowskich i zakłócić ich życia. Następny piątek został ogłoszony dniem eskalacji w rejonie.


 około 10 tys. Marokańczyków demonstrowało w Casablance przeciwko przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy. Demonstranci skandowali hasła: “Śmierć Izraelowi!” i nieśli falgi OWP. Demonstracja została zorganizowana przez cztery różne partie w Maroku, w tym radykalną islamistyczną grupę al-Adl Wal Ihsan.


21 maja 2018 r.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Dżenin na północy Samarii, gdzie starali się ująć poszukiwanego terrorystę. W trakcie działań wybuchły gwałtowne zamieszki, w których Palestyńczycy palili opony i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


—- Ambasada Paragwaju w Jerozolimie —-

 odbyła się uroczystość otwarcia ambasady Paragwaju w Jerozolimie. W ceremonii uczestniczył paragwajski prezydent Horacio Cartes.


W Herzliji odbyła się konferencja dowódców sił powietrznych 20 państw – Niemiec, Kanady, Grecji, Polski, Austrii, Bułgarii, USA, Włoch, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Cypru, Rumunii, Chorwacji, Holandii, Finlandii, Belgii, Wietnamu i Indii. Konferencja została zorganizowana z okazji 70-lecia Sił Powietrznych Izraela. Konferencja będzie obejmować wykłady, wycieczki, strategiczne dyskusje i wspólne szkolenia lotnicze. Dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Amikam Norkin powiedział, że izraelskie samoloty myśliwskie F-35 Adir są już w gotowości operacyjnej i uczestniczą w misjach. “Dwa tygodnie temu, podczas naszych nocnych nalotów na Syrię, syryjskie systemy obrony powietrznej wystrzeliły ponad 100 rakiet do naszych samolotów, a Irańczycy wystrzelili 32 rakiety na Izrael, z których cztery zostały przechwycone, a pozostałe spadły poza terytorium Izraela. Nasze systemy obrony przeciwlotniczej David Sling i Iron Dome mają 85% wskaźnika skuteczności.” Narkin ujawnił także, że “izraelskieF-35 Adir uczestniczą już w misjach operacyjnych. Jako pierwsi na świecie używamy F-35 w działalności operacyjnej.”


 sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostro skrytykował libański Hezbollah w raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Guterres wezwał rząd i siły zbrojne Libanu, aby “podjęły wszelkie niezbędne środki, aby zakazać Hezbollahowi i innym zbrojonym grupom nabywania broni i budowania zdolności paramilitarnych” poza władzą państwa. Podkreślił, że działalność wojskowa Hezbollahu narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa z 2004 r. Sekretarz generalny powiedział także, że zaangażowanie Hezbollahu w konflikt w Syrii również narusza oficjalną politykę Libanu polegającą na neutralności w sprawach regionalnych.


 prezydent Panamy Juan Carlos Varela poinformował, że na podstawie informacji uzyskanych od izraelskiego wywiadu, najprawdopodobniej katastrofa lotnicza z 19 lipca 1994 r. była atakiem terrorystycznym. Wtedy to samolot eksplodował którko po wystartowaniu z lotniska Enrique Jimenez w Panamie. Zginęło 21 osób, z których większość była żydowskimi biznesmenami prowadzącymi działalność w strefie wolnego handlu w Panamie. Prawdopodobnie sprawcą zamachu był libański terrorysta-samobójca, który chciał zabić Żydów. Wybuch nastąpił dzień po tym, jak bomba zniszczyła biura żydowskiego centrum w argentyńskiej stolicy Buenos Aires, zabijając 85 osób.


22 maja 2018 r.


nad ranem izraelscy żołnierze prowadząc działalność operacyjną wkroczyli do arabskiej miejscowości Abu Dis na wschód od Jerozolimy. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


nad ranem grupa palestyńskich terrorystów sforsowała ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. W pobliżu przejścia granicznego Kissufim podpalili posterunek obserwacyjny izraelskich snajperów, po czym zbiegli do strefy. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu. W tym samym czasie na terytorium Izraela spadł palestyński dron obserwacyjny.


 rano palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Dolev w południowej części Samarii. Nikt nie został ranny.


 

Efraim

 

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.