Ciekawe artykuly

Wiadomosci z Izrala – dzien po dniu

22 maja 2018 r.


rząd zatwierdził plan ustanowienia nowej osady w rejonie Arava na pustyni Negew. Miejscowość będzie nosiła nazwę Ir Ovot, i będzie posiadać 250 budynków mieszkalnych. Prace planistyczne trwały od czterech lat.


 nad ranem izraelscy żołnierze prowadząc działalność operacyjną wkroczyli do arabskiej miejscowości Abu Dis na wschód od Jerozolimy. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


. nad ranem grupa palestyńskich terrorystów sforsowała ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. W pobliżu przejścia granicznego Kissufim podpalili posterunek obserwacyjny izraelskich snajperów, po czym zbiegli do strefy. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu. W tym samym czasie na terytorium Izraela spadł palestyński dron obserwacyjny.


rano palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Dolev w południowej części Samarii. Nikt nie został ranny.


 naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Fatou Bensouda odrzucił wniosek Autonomii Palestyńskiej o wszczęcie natychmiastowego śledztwa przeciwko Izraelowi w związku ze śmiercią 62 uczestników zamieszek podczas protestów na granicy Strefy Gazy w zeszłym miesiącu. “Samo złożenie wniosku nie prowadzi automatycznie do wszczęcia dochodzenia.”


23 maja 2018 r.


minister wywiadu Israel Katz powiedział, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone mogą uznać suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Jest to jeden z głównych tematów obecnie prowadzonych rozmów między oboma państwami. Katz dodał, że takie posunięcie byłoby wyraźnym sygnałem dla Iranu, aby nie atakował i nie groził Izraelowi.


izraelskie media poinformowały, że prowadzone są negocjacje między Izraelem a Hamasem w sprawie długotrwałego zawieszenia broni. Rozmowy są prowadzone poprzez egipskich pośredników. Izrael postawił warunek całkowitego wstrzymania ostrzału z terytorium Strefy Gazy, wstrzymania kopania tuneli i rozwiązania kwestii izraelskich jeńców przetrzymywanych w Gazie. W zamian Izrael wyraził gotowość złagodzenia procedur na przejściach granicznych.


minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: “Ogólna sytuacja nie jest oczywista: każdego dnia odnosimy sukcesy przeciwko terroryzmowi i mamy wielkie sukcesy wszystkich sił bezpieczeństwa współpracujących ze sobą razem. Wszyscy są partnerami: armia, służby bezpieczeństwa i wywiad. Uważamy, że nasz cały system działa jako jedna jednostka, w celu osiągnięcia wyników, i możemy mu zaufać. Rozpoczęliśmy miesiąc Ramadanu i widzimy, co dzieje się w Autonomii Palestyńskiej. Niestety, widzę dwa sprzeczne ze sobą zjawiska. Z jednej strony przeszliśmy przez wszystkie parametry ekonomiczne i widzimy w Judei i Samarii systematyczną poprawę z roku na rok i z miesiąca na miesiąc. Z drugiej strony widzimy zapaść gospodarczą w Strefie Gazy. Sugeruję więc, aby mieszkańcy Gazy zadali sobie pytanie: dlaczego w Judei i Samarii stale poprawia się sytuacja, i jakie są przyczyny pogorszenia sytuacji w Strefie Gazy. Odpowiedzią jest przywództwo Hamasu. Z ogromną surowością odnotowuję próbę pogorszenia sytuacji na froncie dyplomatycznym i odwołania się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Udanie się do instytucji międzynarodowych i złożenie wniosków o akceptację przez wszelkie międzynarodowe organizacje, łamie wszystkie porozumienia z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, pokazując, że stosunki pogarszają się. Podjęli nawet decyzję o przeniesieniu płatności dla terrorystów i rodzin terrorystów bezpośrednio z instytucji finansowych Autonomii Palestyńskiej, a to jest nie do przyjęcia. Z jednej strony, działamy w celu poprawienia sytuacji ekonomicznej w Judei i Samarii, i sytuacja tamtejszych mieszkańców jest już o wiele lepsza niż gdziekolwiek indziej na świecie, gdzie są Palestyńczycy. Z drugiej strony odnotowujemy przeciwny trend, który zależy od strony palestyńskiej, i świadczy o umyślnym pogarszaniu sytuacji na arenie międzynarodowej, co ostatecznie nie przyniesie niczego dobrego Palestyńczykom. Naprawdę sugeruję, aby oni skoncentrowali się na współpracy w celu dalszej poprawy warunków życia mieszkańców Judei i Samarii.”


. w nocy izraelskie samoloty zbombardowały i zniszczyły podziemny tunel terrorystyczny w północnej części Strefy Gazy. Zaatakowano także dwa budynki należące do komandosów morskich Hamasu w Gazie. Był to odwet za ostatnie ataki Hamasu.


24 maja 2018 r.


w nocy palestyński terrorysta ostrzelał izraelski posterunek kontrolny przy Betlejem w Judei. Nikt nie został ranny. Po pościgu żołnierze aresztowali napastnika. W trakcie pościgu terrorysta ostrzelał jeszcze pojazd wojskowy.


 nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców al-Am’ari na przedmieściach Ramallah. Prowadzono rutynową operację związaną z próbą aresztowania poszukiwanego terrorystę. Podczas działań, z jednego z budynku zrzucono marmurowy kamienny blok, który z wysokości trzeciego piętra spadła na izraelskiego żołnierza. Jego hełm został zmiażdżony, a żołnierza w krytycznym stanie ewakuowano.


Efraim

1 odpowiedź »

  1. Zołnierz, na którego zrzucono płytę marmuru, dzisiaj niestety umarł. Sprawca nie zazna spokoju aż go złapiemy, powiedział Liberman.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.