Polityka

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

26 maja 2018 r.


wieczorem grupa Palestyńczyków obrzuciła bombami zapalającymi ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień i napastnicy uciekli do strefy.


 na żydowskim cmentarzu w Glen Carbon w stanie Illinois (USA) wymalowano swastyki i antysemickie hasła na około 150 nagrobkach. Policja aresztowała osobę podejrzaną o ten akt wandalizmu.


27 maja 2018 r.


ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu prac nad budową barierą wzdłuż wybrzeża Izraela w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Prace mają na celu uniemożliwienie infiltracji palestyńskich terrorystów ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Nowa przybrzeżna bariera będzie tak skonstruowana, że będzie w stanie wytrzymać ciężki warunki pogodowe nad morzem. Bariera składa się z trzech elementów: falochronu z warstwą kamieni, płotu z drutem kolczastym na górze i dodatkowym ogrodzeniem wewnątrz terytorium Izraela. Prace budowlane zostaną ukończone do końca lata.


 ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że 300 nielegalnych imigrantów otrzyma status prawny umożliwiający im legalne pozostanie w Izraelu. W ciągu miesiąca czasu otrzymają oni tymczasowe wizy pobytowe – są one ważne przez 12 miesięcy, i mogą być przedłużone na okres 4 lat.


wieczorem izraelscy policjanci postrzelili arabską kobietę, która nie reagowała na wezwania do zatrzymania się. Do zdarzenia doszło w północno wschodniej części Jerozolimy, przy trasie tramwajów. Kobietę po opatrzeniu zatrzymano w celu przesłuchania. Czasowo wstrzymano kursowanie tramwajów.


. w nocy izraelskie samoloty zbombardowały kilka obiektów Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Czołgi ostrzelały także przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. Zginęło 3 Palestyńczyków. Był to odwet za wcześniejsze akty agresji ze strony arabskiej.


podczas uroczystości w Wielkiej Synagodze w Brukseli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyraził poparcie dla prawa Żydów do kontynuowania swoich tradycji i praktyk religijnych. „Europa nie osiągnie integracji i jedności wśród swoich obywateli, jeśli ograniczy lub zakaże społecznościom religijnym spełniania przykazań religijnych, takich jak obrzezanie i ubój koszerny. Tylko chroniąc wasze prawa i zachowując waszą tożsamość, każdy obywatel będzie miał osobiste bezpieczeństwo, w jedności i równości prowadzących do spokojnego życia, na czym opiera się Europa.”


28 maja 2018 r.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli na przedmieścia Ramallah w południowej części Samarii. Podjęto działania w obozie uchodźców Al-Amari, mające na celu aresztowanie palestyńskiego terrorysty, który cztery dni wcześniej zrzucił kamienną skałę na głowę izraelskiego żołnierza, który wskutek odniesionych ran zmarł w szpitalu. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami.


 libańskie media poinformowały, że rano rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-34 weszły w przestrzeń powietrzną Libanu i uniemożliwiły izraelskim samolotom prowadzenie swoich działań operacyjnych, zmuszając je do wycofania się na terytorium Izraela. Samoloty obu państw spotkały się nad miastem Tripoli. Izrael nie skomentował tych doniesień.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.