Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

26 maja 2018 r.


wieczorem grupa Palestyńczyków obrzuciła bombami zapalającymi ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień i napastnicy uciekli do strefy.


 na żydowskim cmentarzu w Glen Carbon w stanie Illinois (USA) wymalowano swastyki i antysemickie hasła na około 150 nagrobkach. Policja aresztowała osobę podejrzaną o ten akt wandalizmu.


27 maja 2018 r.


ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu prac nad budową barierą wzdłuż wybrzeża Izraela w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Prace mają na celu uniemożliwienie infiltracji palestyńskich terrorystów ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Nowa przybrzeżna bariera będzie tak skonstruowana, że będzie w stanie wytrzymać ciężki warunki pogodowe nad morzem. Bariera składa się z trzech elementów: falochronu z warstwą kamieni, płotu z drutem kolczastym na górze i dodatkowym ogrodzeniem wewnątrz terytorium Izraela. Prace budowlane zostaną ukończone do końca lata.


 ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że 300 nielegalnych imigrantów otrzyma status prawny umożliwiający im legalne pozostanie w Izraelu. W ciągu miesiąca czasu otrzymają oni tymczasowe wizy pobytowe – są one ważne przez 12 miesięcy, i mogą być przedłużone na okres 4 lat.


wieczorem izraelscy policjanci postrzelili arabską kobietę, która nie reagowała na wezwania do zatrzymania się. Do zdarzenia doszło w północno wschodniej części Jerozolimy, przy trasie tramwajów. Kobietę po opatrzeniu zatrzymano w celu przesłuchania. Czasowo wstrzymano kursowanie tramwajów.


. w nocy izraelskie samoloty zbombardowały kilka obiektów Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Czołgi ostrzelały także przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. Zginęło 3 Palestyńczyków. Był to odwet za wcześniejsze akty agresji ze strony arabskiej.


podczas uroczystości w Wielkiej Synagodze w Brukseli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyraził poparcie dla prawa Żydów do kontynuowania swoich tradycji i praktyk religijnych. „Europa nie osiągnie integracji i jedności wśród swoich obywateli, jeśli ograniczy lub zakaże społecznościom religijnym spełniania przykazań religijnych, takich jak obrzezanie i ubój koszerny. Tylko chroniąc wasze prawa i zachowując waszą tożsamość, każdy obywatel będzie miał osobiste bezpieczeństwo, w jedności i równości prowadzących do spokojnego życia, na czym opiera się Europa.”


28 maja 2018 r.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli na przedmieścia Ramallah w południowej części Samarii. Podjęto działania w obozie uchodźców Al-Amari, mające na celu aresztowanie palestyńskiego terrorysty, który cztery dni wcześniej zrzucił kamienną skałę na głowę izraelskiego żołnierza, który wskutek odniesionych ran zmarł w szpitalu. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami.


 libańskie media poinformowały, że rano rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-34 weszły w przestrzeń powietrzną Libanu i uniemożliwiły izraelskim samolotom prowadzenie swoich działań operacyjnych, zmuszając je do wycofania się na terytorium Izraela. Samoloty obu państw spotkały się nad miastem Tripoli. Izrael nie skomentował tych doniesień.


Efraim

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: