Polityka

Wiadomoci z Izraela dzien po dniu

20 czerwca 2018 r. 


Siły Obronne Izraela rozlokowały dodatkowe baterie Iron Dome wokół Strefy Gazy, na wypadek możliwej dalszej eskalacji sytuacji. Równocześnie poinformowano, że około 75% ataków przeprowadzanych przez izraelskie siły powietrzne wykonują bezzałogowe drony. Rzecznik armii powiedział: „Jeśli Hamas będzie kontynuował swoje ataki, armia jest gotowa do szeroko zakrojonej operacji w Strefie Gazy. Jeśli Hamas sądzi, że Izrael zawahałby się przed wejściem do Strefy Gazy, to jest w błędzie.”


. izraelskie samoloty przeprowadziły w nocy trzy naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Ogółem zaatakowano 25 celów należących do Hamasu, w tym ośrodek szkoleniowy do pracy w tunelach.


sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat skrytykował Stany Zjednoczone za wycofanie się z Rady Praw Człowieka ONZ, mówiąc, że postępuje „międzynarodowa anarchia”. Erekat stwierdził, że ruch Stanów Zjednoczonych ujednolicił go z „izraelską kolonizacją Palestyny, a nie z zasadami prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ. Administracja Trumpa wycofując się z Rady Praw Człowieka ONZ, kontynuuje wysiłki na rzecz promowania międzynarodowej anarchii.”


specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa Jason Greenblatt i doradca prezydenta Jared Kushner spotkali się w Rijadzie z saudyjskim księciem Mohammedem Bin Salman. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie., ponieważ administracja Trump przygotowuje się do przedstawienia propozycji pokojowej dla Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Greenblatt skrytykował Hamas i Autonomię Palestyńską. „Hamas prowadząc ciągłe ataki latawcami, moździerzami i rakietami, tylko kontynuuje upadek Palestyńczyków w Gazie. W jaki sposób społeczność międzynarodowa może pomóc, gdy morderczy przywódcy Hamasuwciąż marnują zasoby Gazy? Ludzie zasługują na coś lepszego. A teraz, Hamas i Autonomia Palestyńska, którzy od ponad dziesięciu lat walczą ze sobą nawzajem, cynicznie twierdzą, że Stany Zjednoczone próbują oddzielić Strefę Gazę od Zachodniego Brzegu, zamiast przyznać, że próbujemy pomóc Palestyńczykom w Strefie Gazy. Jaka hipokryzja.”


 radni w hiszpańskim mieście Pampeluna (stolica prowincji Navarra) wezwali hiszpański rząd do zaprzestania handlu bronią z Izraelem i ogłosili izraelskich urzędników jako „persona non grata”, dopóki Izrael nie zaprzestanie „opresyjnej polityki przeciwko Palestyńczykom”. Rezolucja wyraziła również poparcie dla palestyńskiego „prawa do powrotu” i prawa Palestyńczyków do przeprowadzenia pokojowych protestów w Strefie Gazy. Wezwano także rządy Unii Europejskiej do zwiększenia presji i nałożenia sankcji na Izrael, aby zmusić go do zaprzestania „agresji” przeciwko ludności palestyńskiej. Rezolucja przeszła pomimo braku wsparcia ze strony Partii Socjalistycznej, która ma większość w gminie. Poparła go baskijska partia nacjonalistyczna, radykalna lewicowa partia Podemos i partia komunistyczna.podczas Mundialu w Rosji, grupa Marokańczyków zaatakowała w Moskwie grupę izraelskich kibiców. Nikt nie został ranny.


21 czerwca 2018 r.


minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy, i nie przestajemy myśleć o tym jak poprawić sytuację w tym rejonie. Nie sądzę, żebyśmy stracili odstraszanie. Myślę, że Hamas rozumie cenę, jaką płaci, gdyż w minionych tygodniach stracili sto pięćdziesiąt osób. Nie możemy ignorować ostatnich czterech lat względnego spokoju, który doprowadził do wzrostu gospodarczego i poprawy dobrobytu w Strefie Gazy. Jednak jest wielka szansa, że będziemy musieli rozpocząć nową operację wojskową, aby stworzyć długoterminowy środek odstraszający. Możemy nie mieć wyboru i będziemy musieli przeprowadzić operację na dużą skalę w Strefie Gazy.” Były dowódca obrony cywilnej gen. Ejal Eisenberg powiedział: „Nie doceniliśmy problemu latawców. Kiedy te ataki się zaczęły, mogliśmy i powinniśmy je inaczej potraktować. Nie ma powodu, aby obawiać się wejścia do Strefy Gazy. Jeśli Hamas będzie dalej dążył do eskalacji sytuacji, to zobaczy Siły Obronne Izraela w Strefie Gazy, a lato jest dla nas wspaniałym czasem.”


wypuszczane ze Strefy Gazy latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołały 15 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu.prokuratura postawiła oskarżenie Sarze Netanjahu, żonie premiera. Akt oskarżenia mówi o niewłaściwym wykorzystaniu środków państwowych. Jest podejrzewana o zamawianie prywatnych posiłków o wartości około 350 tys szekli z luksusowych restauracji, pomimo faktu, że w rezydencji premiera był zatrudniony kucharz.


 wysoki członek OWP Azzam al-Ahmad oświadczył, że Autonomia Palestyńska z powodzeniem blokuje długo oczekiwany plan pokojowy prezydenta Donalda Trumpa, czyniąc go praktycznie nieskutecznym.


powiązana z Hamasem gazeta Felesteen opublikowała w Gazie artykuł na temat latawców, które z podwieszonymi bombami zapalającymi są wysyłane na terytorium Izraela powodując liczne pożary i duże straty materialne. Nagłówek artykułu, w którym znajduje się zdjęcie spalonego pola z uprawami, brzmiał: „Ogniste latawce – środki pokojowego oporu, które zawstydzają Izrael.”


 doradca amerykańskiego prezydenta Jared Kushner i specjalny przedstawiciel ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt spotkali się w Katarze z szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thani. Omawiano zacieśnienie współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Katarem, sposoby zapewnienia pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków w Strefie Gazy oraz wysiłków prezydenta Trumpa w celu wznowienia procesu pokojowego między Izraelczykami i Palestyńczykami. Następnie amerykański zespół negocjacyjny udał się do Kairu, gdzie spotkał się z egipskim prezydentem Abdel-Fattah al-Sisi.


22 czerwca 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Donalda Trumpa Jasonem Greenblatt i doradcą prezydenta Jaredem Kushner. Rozmowy dotyczyły perspektyw wznowienia procesu pokojowego.


minister sprawiedliwości Ajelet Shaked powiedziała, że cotygodniowe demonstracje przeciwko prokuratorowi generalnemu Avichai Mandelblitowi nie miały wpływu na jego decyzję o postawieniu oskarżenia względem żony premiera Netanjahu, Sarze Netanjahu. „Znam Mandelblita bardzo dobrze. Jest uczciwą i profesjonalną osobą, która podejmuje decyzje tylko na podstawie istniejących dowodów, a demonstracje niczego nie zmieniły.” Odnosząc się do sytuacji bezpieczeństwa na południu kraju, Shaked powiedziała: „Państwo Izrael wie jak rozwijać systemy Iron Domeoraz stworzyło metody walki z tunelami terrorystycznymi. Dlatego myślę, że w nadchodzących tygodniach pojawi się również rozwiązanie dla latawców. Problemem nie są latawce, ale terroryści, którzy znaleźli nowy sposób na rozpalenie ognia przemocy na południu. To jest terroryzm. Jeśli Hamas pogorszy sytuację, to jest realna możliwość ponowienia operacji wojskowej w Strefie Gazy, chociaż nikt nie jest tak naprawdę zainteresowany eskalacją.”


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców Dheisheh na przedmieściach Betlejem w Judei. Celem operacji było aresztowanie poszukiwanego terrorysty. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 izraelski żołnierz.


Efraim

 

 

 

 

Izrael Badacz

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.