Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 

3 sierpnia 2018 r.


minister finansów Moshe Kahlon z zadowoleniem przyjął podniesienie ratingu kredytowego Izraela przez firmę S&P. “Zaufanie do nas wyrażone przez najsilniejsze podmioty gospodarcze na świecie pozwala nam nadal rozwijać gospodarkę i, wykorzystując owoce wzrostu, utrzymywać politykę zmniejszania różnic społecznych i wzmacniania klasy średniej oraz słabszych sektorów społeczeństwa. Podniesienie ratingu kredytowego do AA- pozwoli nam zaoszczędzić miliardy szekli w finansowaniu wydatków, które zostaną skierowane do ministerstw zdrowia, edukacji i opieki społecznej. Będziemy nadal prowadzić bezstronną i odpowiedzialną politykę gospodarczą i społeczną, która postawi obywatela Izraela w centrum.”


 około 8 tys. Palestyńczyków wzięło udział w demonstracjach w pięciu miejscach przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i usiłowano uszkodzić płot graniczny. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 25 zostało rannych. Wieczorem rzucono ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy w południowej części strefy. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu. Latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi wywołały 26 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu.


wieczorem w Gazie odbyło się spotkanie przywódców Hamasu, na którym zastanawiano się nad możliwościami zawarcia długotrwałego rozejmu z Izraelem. Egipska propozycja dla Strefy Gazy przewiduje poprawę warunków humanitarnych poprzez budowę portu morskiego w egipskim mieście Ismailia oraz wykorzystanie portu lotniczego na w Maariw na półwyspie Synaj. Pierwszy etap pięcioletniego rozejmu obejmie zaprzestanie wszelkich gwałtownych rozruchów na granicy Strefy Gazy, w tym również ataków z użyciem zapalających latawców i balonów. W zamian Izrael otworzyłby ponownie przejście graniczne Kerem Szalom, a Egipt otworzyłby przejście graniczne Rafah. Drugi etap obejmie poprawę sytuacji w Strefie Gazy, a także całkowite zniesienie blokady. Na tym etapie Izrael umożliwiłby import i eksport wszystkich towarów do i z Gazy, zwiększając dostawy energii elektrycznej przekazywanej do Gazy. Trzeci etap obejmowałby realizację projektów humanitarnych ONZ, w tym lotniska, portu morskiego, ogólnej rehabilitacji Gazy i budowy elektrowni na Synaju. Oczekuje się, że do końca tygodnia Hamas ustali swoje stanowisko, a następnie ustosunkuje się do tego planu Izrael. Jeżeli umowa zostanie zawarta, za dwa miesiące rozpoczną się rozmowy dotyczące uwolnienia izraelskich więźniów.


 międzynarodowe siły UNDOF przeprowadziły pierwszy patrol w rejonie Quneitra na Wzgórzach Golan od 2014 r., kiedy to błękitne hełmy wycofały się pod z powodu wzrostu aktywności terrorystów z Al-Kaidy. Rzecznik ONZ Farhan Haq powiedział: “Patrol do przejścia granicznego Quneitra jest częścią ciągłych starań UNDOFo powrót do obszaru separacji.” Patrol przeprowadzono w ścisłej współpracy z syryjską i izraelską armią. Równocześnie swój patrol przeprowadziła rosyjska żandarmeria wojskowa, która planuje rozmieścić osiem wojskowych stanowisk obserwacyjnych na Wzgórzach Golan. Rzecznik ONZ powiedział, że każda rosyjska obecność wojskowa będzie “odrębna i odmienna od tej z UNDOF“. ONZ dąży do pełnego powrotu sił UNDOFpo syryjskiej stronie granicy. Obecnie znajduje się tam ponad połowa z 978 żołnierzy UNDOF. Od lutego przeprowadzili oni ponad 30 patroli w północnej i centralnej części obszaru separacji między Izraelem a Syrią.


firma ratingowa S&P podniosła rating kredytowy Izraela z „A+” do „AA-” ze stabilną perspektywą. S&P przewiduje, że izraelska gospodarka wzrośnie średnio o 3,3% w okresie od 2018 r. do 2021 r. Głównymi czynnikami wzrostu w tych latach będą konsumpcja prywatna, inwestycje przedsiębiorstw i dobre wyniki w eksporcie usług. Zwrócono uwagę, że pomimo różnic w lokalnej polityce, rządowa koalicja uzyskała akceptację dwuletniego budżetu na lata 2017-2018, a następnie zatwierdziła budżet na 2019 r. Ponadto analitycy w ostatnich latach obserwują rosnące zaangażowanie w dyscyplinę fiskalną.


 doradca Białego Domu Jared Kushner powiedział, że pracuje nad ustaleniem prawdziwej liczby palestyńskich uchodźców. Podawana przez UNRWA oficjalna liczba palestyńskich uchodźców wynosi 5 mln osób. Obejmuje ona tych, którzy mieszkają w sąsiednich krajach, ich potomków, ale także niektórych Palestyńczyków mieszkających w Autonomii Palestyńskiej i Strefie Gazy. Kushner powiedział, że UNRWA jest głównym problemem w prawidłowym definiowaniu uchodźców, a jej działania powinny być ograniczone.


    4 sierpnia 2018 r.


wieczorem ponad 90 tys. ludzi demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko uchwaleniu Prawa Narodowego. Przywódca opozycji Tzipi Livni przemawiając na wiecu, powiedziała: “Bibi, zdecyduj się – Narodowe Prawo lub Deklaracja Niepodległości – po której strony jesteś ty? Jasno odpowiedź tysiącom ludzi, którzy tu dzisiaj są. Nadal możemy osiągnąć jedność wokół Deklaracji Niepodległości zamiast tego Prawa Narodowego. Zobowiązujemy się do przyjęcia konstytucyjnych zasad Deklaracji Niepodległości jako podstawowego prawa, aby państwo Izrael stało się państwem narodowym narodu żydowskiego z równymi prawami dla swoich obywateli. Państwo zarówno żydowskie, jak i demokratyczne.”


członek biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja, przemawiając w meczecie Al-Salaam w Gazie powiedział, że jest okazja, aby zakończyć oblężenie Strefy Gazy. Podkreślił, że naród palestyński nigdy się nie podda i nie podniesie białej flagi. Dodał, że potrzebna jest jedność narodowa, aby poradzić sobie z podziałami. “Zmierzamy ku realizacji prawdziwej jedności palestyńskiej. Chcemy prawdziwego partnerstwa, jednego przywództwa, jednego rządu, jednego organu, jednej walki, która prowadzona jest we właściwy sposób.”


5 sierpnia 2018 r.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas skrytykował ostatnie wypowiedzi Jareda Kushnera, by ograniczyć działalność UNRWA. Abbas powiedział, że jest to “kontynuacja wywrotowych działań mających na celu wyeliminowanie palestyńskiego problemu”.


Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 10 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Po południem izraelski samolot ostrzelał jedną z grup wypuszczających balony.


 rano izraelskie okręty patrolowe zatrzymały drugi statek Flotylli Wolności, który usiłował przełamać morską blokadę Strefy Gazy. Zatrzymano łódź pod szwedzką flagą, na której pokładzie znajdowało się 12 osób. Łódź skierowano do portu Aszdod, gdzie po szczegółowej kontroli wyładowane zostaną wszystkie humanitarne towary, aby drogą lądową przekazać je do Gazy. Zatrzymany wcześniej statek miał na pokładzie tylko kilka pudeł z lekarstwami.


ministerstwo obrony opublikowało pierwsze nagranie pokazujące budowaną od dwóch miesięcy barierę nadmorską na plaży Zikim, na północ od Strefy Gazy. Długość bariery wynosi 200 metrów, szerokość podstawy to 50 metrów, a płot ma 6 metrów wysokości. Cała bariera będzie składać się z trzech elementów: (1) podwodnej bariery z systemem czujników, (2) falochronu zwieńczonego warstwą z kamienia i (3) wysokiego płotu zwieńczonego drutem kolczastym. Dodatkowo zainstalowane zostaną nowoczesne systemy technologiczne, aby zapewnić kontrolę całego obszaru plaży przed infiltracją ze strony morza. Prace podjęto ze względu na zagrożenie ze strony komandosów płetwonurków Hamasu. Budowa ma się zakończyć w ciągu półtora roku.


 

6 sierpnia 2018 r.


wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, aby omówić aktualny stan negocjacji w sprawie Strefy Gazy. Przed domem premiera Netanjahu w Jerozolimie zebrała się grupa demonstrantów z rodzinami Hadar Goldina i Oron Szaula, którzy zginęli w Strefie Gazy podczas operacji Ochronny Brzeg w 2014 r. Ich ciała znajdują się w posiadaniu Hamasu. Obie rodziny nalegają, aby ciała, jak również dwaj żyjący Izraelczycy uważani za przetrzymywanych przez Hamas, powrócili do Izraela w pierwszym etapie każdej umowy zawartej z Hamasem.


 członek biura politycznego Hamasu, Husam Badran powiedział, że Hamas nie zgodzi się na ustanowienie państwa w Strefie Gazy i nie osiągnie porozumienia politycznego bez narodowego konsensusu palestyńskiego. “Biuro polityczne Hamasu nie zakończyło konsultacji, które przeprowadza, ale postanowiliśmy poinformować arabskie organizacje o najnowszych wydarzeniach.” Podkreślił, że decyzje dotyczące pokoju i wojny oraz podpisanie jakiegokolwiek porozumienia pokojowego z Izraelem wymagają dialogu i konsensusu narodowego, dodając, że pozwalają na to obecne okoliczności. “Nadszedł czas, aby nasi palestyńscy ludzie uświadomili sobie swoje naturalne prawo do życia, nie rezygnując z zasad narodowych. Żyjemy w bardzo niebezpiecznym i wrażliwym okresie w związku z dyskusją na temat prawa do kraju, która ma na celu wyeliminowanie problemu palestyńskiego.”


Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 6 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. W południe izraelski samolot ostrzelał samochód przewożący ludzi wypuszczających balony.


7 sierpnia 2018 r.


nad ranem Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w arabskim mieście Qabatiya w północnej Samarii. W stronę żołnierzy rzucono improwizowany ładunek wybuchowy. Nikt nie został ranny.


rano palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy stacjonujących przy granicy północnej części Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały posterunek Hamasu, z którego padły strzały. Zginęło 2 terrorystów Hamasu.


 Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 10 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


Continued bigotry in sports from Arab states: Two Saudi players refuse to shake hands with Israeli players and withdrew from their match with the Israeli team at a badminton tournament in Ukraine.


Israeli men’s gymnastics team wins their first ever World Championship gold medal!Hamas continues to engage in violence against Israel: Just hours ago, terrorists fired shots towards IDF soldiers near the northern Gaza Strip from a Hamas post.

In response, an IDF tank targeted the post from which the shots were fired. The post belongs to the Hamas terror organization. No injuries to IDF troops were reported.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.