Polityka

wiadomosci z Izraela dzien po dniu

2 października 2018 r.


minister obrony Avigdor Liberman powiedział: „Myślę, że nigdy od 1967 roku nasza armia nie była tak przygotowana i sprawna jak teraz. Jako ktoś, kto jest dobrze poinformowany, mogę powiedzieć, że jesteśmy w szczytowej gotowości, najwyższej od czasu wojny sześciodniowej. Nie chodzi o to, że nie ma żadnych problemów. Chodzi o to, że olbrzymia maszyna z setkami tysięcy żołnierzy i dziesiątkami tysięcy różnych narzędzi, z samolotami, transporterami opancerzonymi i karabinami snajperskimi jest sprawna i gotowa do działania.”


 dyrektor palestyńskiej komisji ds. więźniów, Qadri Abu Bakr, powiedział, że pomimo międzynarodowej krytyki, Autonomia Palestyńska nadal będzie kontynuować swoją politykę wypłacania pensji palestyńskim więźniom przetrzymywanym w izraelskich więzieniach oraz rodzinom zabitych terrorystów.


popołudniem grupa Palestyńczyków sforsowała płot graniczny w Strefie Gazy i usiłowała podpalić izraelskie stanowisko obserwacyjne. Gdy zbliżyli się izraelscy żołnierze, Palestyńczycy zbiegli z powrotem do strefy. Kontynuowano także ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 3 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.


 rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że system obrony powietrznej S-300 został z powodzeniem dostarczony do Syrii. S-300 jest rakietowym systemem obrony przeciwlotniczej, przeznaczonym do zwalczania celów powietrznych oraz taktycznych rakietowych pocisków balistycznych. System składa się z trójwymiarowego radaru wspieranego przez radary mobilne zabudowane na naczepach. Główne stanowisko dowodzenia może być odległe o 40 km od stacji radarowych, dzięki czemu otrzymywane dane pochodzą z radarów odległych od siebie o 80 km, co pozwala na lepsze rozpoznanie sytuacji na polu walki. Zasięg wykrywania celów powietrznych wynosi 250 km. System jest zdolny do śledzenia 24 celów jednocześnie, odpalając kolejne rakiety w odstępie 3 sekund. Zdolność bojową osiąga w ciągu 5 minut. Nie jest znana dokładna specyfikacja systemu sprzedanego do Syrii – prawdopodobnie jest to S-300V-4, wykorzystywany od 2012 r. przez rosyjską armię. Rakiety Novator mają zasięg do 400 km, i posiadają zdolność do manewrowania na dużych wysokościach.


w Polsce ujawniono tajne nagrania z 2013 r., na których znajdują się antysemickie wypowiedzi obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, skarżącego się na „chciwych i bogatych Amerykanów, Żydów, Niemców, Anglików i Szwajcarów”, którzy zarządzają funduszami inwestycyjnymi. Rozmowa była częścią serii taśm, które uderzyły w popularność ówczesnego rządu kierowanego przez Platformę Obywatelską i pomogły odebrać im władzę w 2015 r., kiedy została ona zastąpiona przez prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość. W innym nagraniu, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (PO) prosił szefa banku centralnego, by podniósł gospodarkę, aby w ten sposób pomóc rządowi w ponownych wyborach. Zgodnie z polskim prawem bank centralny musi pozostać niezależny od polityki.


premier Malezji Mahathir Mohamad, powiedział: „Jeśli chcesz być prawdomówny, to problemy na Bliskim Wschodzie zaczęły się od utworzenia Izraela, i to jest prawda, ale nie mogę tego powiedzieć.” Następnie Mohamed zakwestionował wielkość ofiar Holokaustu, twierdząc, że zginęło co najwyżej 4 mln Żydów.


3 października 2018 r. tysiące mieszkańców południowego Bejrutu (Liban), otrzymało w ciągu ostatnich 24 godzin wiadomość na WhatsApp ze zdjęciem satelitarnym i ostrzeżeniem na temat miejsca produkcji rakiet Hezbollahu w okolicy. Uważa się, że w ten sposób Siły Obronne Izraela wysłały ostrzeżenie do lokalnych mieszkańców, że w ich sąsiedztwie znajduje się miejsce potencjalnego bombardowania, aby uświadomić ich o niebezpieczeństwie. W zeszłym tygodniu premier Benjamin Netanjahu w swoim przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, pokazał zdjęcia lokalizacji trzech zakładów produkujących rakiety dla Hezbollahu, które działają w samym centrum obszaru zamieszkałego przez ludność cywilną w Bejrucie. Obecnie ujawniono czwarte miejsce, które znajduje się w sercu dzielnicy mieszkaniowej, obok szkoły i szpitala, w niewielkiej odległości od dużego uniwersytetu i biur ambasady hiszpańskiej w Bejrucie.

sekretarz stanu USA Mike Pompeo nazwał rosyjską dostawę systemu rakiet ziemia-powietrze S-300 do Syrii „poważną eskalacją”. „Dostarczenie przez Rosjan S-300 do Syrii stwarza większe zagrożenie dla wszystkich na obszarach dotkniętych wojną domową, i dla stabilności na Bliskim Wschodzie. Uważamy to za bardzo poważną eskalację.”


policja poinformowała, że od początku obecnego roku w całym Izraelu skonfiskowano 151 pistoletów, 129 granatów, 55 różnych urządzeń wybuchowych, 10 bomb zapalających, 1,2 kg materiałów wybuchowych, 2 pociski rakietowe RPG, oraz 120 innych sztuk broni. „Operacje policji i policji granicznej będą kontynuowane we wszystkich regionach kraju. Konfiskujemy nielegalną broń, która może zostać wykorzystana i narazić na niebezpieczeństwo normalnych obywateli społeczeństwa.”


były minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że Izrael znajdzie sposób na poradzenie sobie z nowym syryjskim systemem obrony powietrznej S-300. „Jego znaczenie operacyjne polega na tym, że jest to kolejne wyzwanie dla Izraelskich Sił Powietrznych, ale izraelskie siły powietrzne od dłuższego czasu przygotowują się do tego wyzwania. Radar poszukuje samolotów, ale my mamy niuchwytne samoloty F-35, których ich systemy nie potrafią wykryć. S-300 posiada bardzo szeroki promień zasięgu radarów, co jest jego wielką zaletą. Siły powietrzne będą musiały to rozważyć, ale w przeszłości skutecznie radziły sobie ze wszystkimi podobnymi systemami.” Nieoficjalne źródła w armii mówią, że została już podjęta decyzja o użyciu F-35 w kolejnych atakach w Syrii. „Nadchodzące ataki nie będą pierwszymi, ale będą znacznie bezpieczniejsze dla pilotów, zwłaszcza w świetle zupełnie nowej rzeczywistości w Syrii. F-35 to najdroższy i najbardziej zaawansowany samolot na świecie. Izrael zapłacił 125 milionów za każdy samolot, a ministerstwo obrony zakupiło 50 samolotów w wersji A … Nasze samoloty nazywają się F-35 I. Osiem samolotów już wylądowało w Izraelu, a 33 mają przybyć do 2021 r.” Dowódca Izraelskich Sił Powietrznych gen. Amikam Norkin powiedział: „Latamy na F-35 na całym Bliskim Wschodzie. Stały się one częścią naszych zdolności operacyjnych. Byliśmy pierwsi na świecie, którzy użyli bojowo F-35. Izraelskie siły powietrzne dwukrotnie przeprowadziły ostrzał z F-35 na dwóch różnych frontach.” Wiadomo, że w styczniu 2017 r. izraelski F-35 uderzył w cele w Syrii. Natomiast Reuters już w 2015 r. informował, że izraelskie siły powietrzne ćwiczą w Grecji, która posiada rosyjski system S-300. Należy więc przypuszczać, że izraelscy piloci znają sposoby radzenia sobie z tym systemem, i wiedzą jak go skutecznie wyeliminować z pola walki.


rada ds. szkolnictwa wyższego poinformowała, że najbardziej popularnymi studiami w Izraelu są obecnie studia inżynieryjne. W minionym roku inżynierię studiowało łącznie 34,6 tys. studentów (18,3% wszystkich studentów.). Po raz pierwszy inżynieria prześcignęła nauki społeczne, które od lat były uważane są za najbardziej popularny kierunek nauki w Izraelu.


około 1 tys. Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej Strefy Gazy. Rzucano kamieniami i próbowano uszkodzić płot graniczny. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk. Zatrzymano 2 osoby, które usiłowały przekroczyć granicę. Przy jednej z nich znaleziono ukryty nóż. Kontynuowano także ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 5 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, która przyleciała do Izraela na dwudniowe konsultacje rządowe. Jej wizyta ma się koncentrować na dwustronnych kwestiach gospodarczych, z naciskiem na projekty innowacyjne, technologiczne i rozwojowe. Ale w tle będą ostre różnice w polityce Izraela i Niemiec wobec Iranu i Palestyńczyków. Niemcy są największym partnerem handlowym Izraela w Europie i przez ostatnie kilka dziesięcioleci były prawdopodobnie jego najsilniejszym sprzymierzeńcem. W 2017 r. obroty handlowe między Izraelem a Niemcami wyniosły około 10 mld $ (najwyższe w historii). Oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1965 r., po czym Niemcy zaczęły wypłacać odszkodowania za Holokaust.


4 października 2018 r.


w nocy palestyński terrorysta zaatakował izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w Kalkilii w Samarii. Napastnik rzucił bomby zapalające w stronę żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem. Przy rannym terroryście znaleziono ładunek wybuchowy i inne koktajle Mołotowa. W nocy terroryści rzucili także improwizowany łądunek wybuchowy na teren grobowca Racheli na przedmieściach Nablusu w Samarii. Bomba nie wybuchła, i została zneutralizowana przez saperów.Efraim

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.