Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


W 1943 roku, polski poeta Władysław Broniewski, przebywający z Wojskiem Polskim na Bliskim Wschodzie, dowiedziawszy się o upadku powstania w getcie warszawskim, napisał słynny wiersz, którego ostatnią, szczególnie mi bliską zwrotkę dedykuję Czytelnikom, jako drogowskaz na życie: 
 
Wspólne zaświeci nam niebo ponad zburzoną Warszawą 
Gdy zakończymy zwycięsko krwawy nasz trud wieloletni. 
Każdy otrzyma wolność, kęs chleba i prawo.
 I JEDNA powstanie rasa. NAJWYŻSZA: l u d z i e   s z l a c h e t n i.
Powyzszy tekst jest koncowym fragmentem z artykulu Witolda Lilientala:

LEWICOWOŚĆ JAKO ŚWIECKA RELIGIA

Jedna z najważniejszych książek XX wieku – a jest ona bestsellerem 59 lat po jej publikacji – to „Człowiek w poszukiwaniu sensu” („Man’s Search for Meaning”) autorstwa Viktora Frankla.

Marks uznał ekonomię za siłę motywującą człowieka, Freud twierdził, że jest nią seks. Ale Frankl wierzył – słusznie, moim zdaniem – że najsilniejszą motywacją ludzkich działań jest dążenie do sensu.

   Calosc TUTAJ

W historycznym centrum Gdańska stanęła makieta Wielkiej Synagogi
W historycznym centrum Gdańska, w miejscu, w którym do 1939 r. istniała Wielka Synagoga, stanęła makieta obiektu. Bożnicę zburzyli Niemcy, po wojnie jej nie odbudowano: część placu, na którym stała zajął otwarty przed kilkoma laty Gdański Teatr Szekspirowski.
Calosc TUTAJ

Ziobro zablokował ważny unijny dokument. Uznał, że nie chronił chrześcijan przed mową nienawiści
Zbigniew Ziobro zdecydował o zawetowaniu konkluzji Rady Unii Europejskiej w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych UE. Oznacza to, że nie zostanie ona przyjęta, ponieważ wymaga to jednomyślności – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Calosc TUTAJ


Szwedzcy Żydzi narażeni na antysemickie ataki

Centralna Rada Żydów w Szwecji jest zaniepokojona atakami na osoby pochodzenia żydowskiego jakie miały ostatnio miejsce w Lund. W nocy z poniedziałku na wtorek podpalono tam dom jednego z działaczy środowisk żydowskich.

Calosc TUTAJ


Miażdżący raport o stanie polskiej demokracji 

W raporcie Fundacji Bertelsmanna Polska znalazła się na 37. miejscu pod względem jakości demokracji. Miejsc było tylko 41 – gorzej wypadły Rumunia, Meksyk, Węgry i Turcja. Pokazujemy, na jakich informacjach oparli się badacze, według których w ostatnich 4 latach Polska demokracja spadła w rankingu aż o 29 miejsc

Calosc TUTAJ

 


NOBEL DLA KAŻDEGO I KAŻDEJ Z NAS

Ginekolog i 25-letnia aktywistka – taki duet zdobywców pokojowego Nobla byłby mało prawdopodobny w XX wieku, ale w 2018 roku jest potwierdzeniem, że pokój może budować każdy i każda z nas.

Calosc TUTAJ

Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku 

Centralnym elementem postawy świata wobec konfliktu arabsko-izraelskiego jest to, że świat oczekuje znacznie mniej od palestyńskich Arabów niż oczekuje od Żydów. Mike Fegelman, dyrektor wykonawczy Honest Reporting Canada, pisał w 2013 r. w ”Huffington Post” o tej Łagodnej bigoterii niskich oczekiwań od Palestyńczyków. Wielu innych także już o tym mówiło i ludzie tacy jak ja, którzy są namiętnymi obserwatorami tego konfliktu, znają to aż nazbyt dobrze. Antyizraelscy aktywiści cynicznie używają tego na swoją korzyść, a zwolennicy Izraela potępiają to często, zazwyczaj bezskutecznie.

Calosc TUTAJ


Przyznano Nagrodę Nobla z ekonomii. Kim są laureaci?

William Nordham i Paul M. Romer otrzymali Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

„Tegoroczni laureaci opracowali metody rozwiązywania najbardziej podstawowych i palących pytań naszych czasów na temat tego, w jaki sposób tworzymy długotrwały zrównoważony wzrost gospodarczy”   

Calosc TUTAJ


Noru Tsalic – ”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!

Wychowany i wykształcony w Wielkiej Brytanii profesor Ian Almond, wykłada literaturę światową w Georgetown University w Katarze. Kiedy usłyszałem, że pisze o antysemityzmie dla mieszczącej się w Katarze Al-Dżaziry, byłem pełen nadziei. Myślałem, że napisze o wysokim poziomie antysemityzmu (włącznie z negowaniem Holocaustu) w świecie arabskim. Ale nie: profesor Almond postanowił ostrzec nas wszystkich przed ”Niebezpieczeństwem łączenia antysyjonizmu z antysemityzmem”.
Calosc TUTAJ

Merkava IV Barak. Najnowocześniejszy czołg świata

Izraelska armia jest nieoficjalnie uważana za najskuteczniejsze i najlepiej wyszkolone wojsko świata. Niebawem dostaną do
swojej dyspozycji nową broń. Czołg Merkava IV Barak będzie najbardziej zaawansowanym sprzętem tego typu na świecie.
Calosc TUTAJ

JESZIWA PARDES / 22 litery judaizmu i 22 wyklady
Jesziwa Pardes

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.