Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Izrael rezygnuje z paliw kopalnych

Izraelski minister energetyki, Yuval Steinitz, przedstawił plan wycofania z kraju pojazdów zasilanych paliwami konwencjonalnymi do 2030 roku. Ma to pomóc Izraelowi w stopniowym uzyskiwaniu niezależności od surowców kopalnych.

Calosc TUTAJ


Jordański dziennikarz: Hiszpańska Inkwizycja zamordowała setki tysięcy muzułmanów, podczas gdy Holocaust obejmował śmierć nie więcej niż kilku tysięcy Żydów

W artykule zatytułowanym „Inkwizycja czy Holocaust” jordański dziennikarz, Tahsin Al-Tal, który pisze dla strony internetowej miasta Dżerasz, porównał tortury muzułmanów z rąk XV-wiecznej Inkwizycji Hiszpańskiej z żydowskim Holocaustem podczas II Wojny Światowej.

Calosc TUTAJ


Znaczek wydany z okazji dwóch wydarzeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Izrael chce pozbyć się paliwowych samochodów. Od 2030 w salonach tylko elektryki

Izrael raz na zawsze zamierza rozprawić się z samochodami z silnikami benzynowymi i dieslami. Chce wymusić na klientach zakup „elektryków” poprzez wprowadzenie zakazu handlu spalinowymi samochodami. Restrykcje mają obowiązywać od 2030 r.

Calosc TUTAJ


Australijczycy „otwarci na sugestie” w sprawie Jerozolimy 

Władze Australii rozważą uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie tam ambasady – powiedział australijski premier Scott Morrison. Deklarację tę natychmiast skrytykowali przedstawiciele państw muzułmańskich.

 

Calosc TUTAJ


Bitwa pod Lenino – wojskowa masakra, polityczne zwycięstwo?

2 października był od 1950 r. aż do 1992 r. świętowany jako Dzień Wojska Polskiego. Bitwa pod Lenino, którą w ten sposób upamiętniano, przedstawiana była wówczas jako jeden z największych sukcesów wojska polskiego w czasie drugiej wojny światowej i jeden z fundamentów Polski Ludowej. Dzisiaj na wydarzenie to patrzy się tak, jak na inne „komunistyczne mity”, z kpiną i lekceważeniem. A szkoda, bo tak jak wiele wydarzeń z polskiej historii XX wieku jest to opowieść złożona i tragiczna.
 
   Calosc TUTAJ

70 lat od otwarcia izraelskiej placówki w Polsce

​70 lat temu w Warszawie otwarta została pierwsza placówka dyplomatyczna Państwa Izrael na świecie. Poznajcie historię tego dnia i pierwszych miesięcy działania izraelskiego poselstwa w Polsce.

Calosc TUTAJ


Specyfika Żydów bydgoskich

Ostatni tegoroczny wykład w ramach Wszechnicy Bydgoskiej, której pomysłodawcą i organizatorem jest dr Marek Romaniuk, przewodniczący sekcji historyczno-odczytowej TMMB, dotyczył bydgoskich Żydów po II wojnie światowej. Wygłosił go dr Tomasz Kawski, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW

Calosc TUTAJ


Uroczystości w Rzymie w 75. rocznicę deportacji ponad tysiąca Żydów do Auschwitz

W Rzymie zorganizowano uroczystości w przypadającą we wtorek 75. rocznicę wywozu ponad tysiąca Żydów ze stołecznego getta do Auschwitz i innych hitlerowskich obozów zagłady. W poniedziałek wieczorem na terenie getta odbył się marsz milczenia ku czci ofiar.
  
W wieczornym marszu, zorganizowanym jak co roku, udział wzięły setki osób, wśród nich przedstawiciele kierownictwa rzymskiej wspólnoty żydowskiej oraz delegacja ambasady Izraela. Zabrzmiały modlitwy i pieśni. Inauguracyjna rocznicowa ceremonia odbyła się w synagodze nad Tybrem; tej, którą jako pierwszy papież w historii odwiedził Jan Paweł II w 1986 roku.  

Calosc TUTAJ


75 lat temu, 14 października 1943 r., w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt.
Podczas walki oraz na polach minowych otaczających obóz zginęło około 80 więźniów, ponad 300 udało się uciec. Wielu z nich zostało jednak schwytanych przez Niemców w czasie pościgu i zamordowanych. Wojnę przeżyło 53 uciekinierów z Sobiboru.
Calosc TUTAJ

Maciej Maleńczuk: ciągle wierzę, że to niemożliwe, by ciemnota wygrała
Muzyk nie ukrywa, że więcej go w Polakach denerwuje niż cieszy, i wymienia między innymi chamstwo, głupotę, ksenofobię, brak oczytania, brzydotę, nadwagę, fatalny stan uzębienia, disco polo oraz „durne prawicowe, homofobiczne i ksenofobiczne poglądy”
Calosc TUTAJ

40 lat temu kard. Karol Wojtyła został papieżem
40 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski.
Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu.
Calosc TUTAJ

60 lat temu rozpoczął działalność legendarny telewizyjny Kabaret Starszych Panów
16 października 1958 r. po raz pierwszy ukazał się  na antenie TVP  program Kabaretu Starszych Panów. Pierwszy odcinek nosił tytuł „Wieczór I – Popołudnie Starszych Panów”.
 

Calosc TUTAJ


Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.