Uncategorized

„Cień nad Europą”

Przyslala

Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


„Cień nad Europą” – to tytuł raportu opracowanego i opublikowanego przez CNN. Na zlecenie amerykańskiej stacji badacze z brytyjskiego instytutu ComRes we wrześniu br. przepytali 7 tys. mieszkańców Austrii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Polski i Szwecji (ponad 1 tys. osób z każdego kraju). Wyszło im, że antysemickie stereotypy wśród Europejczyków mają się świetnie, za to pamięć o Holocauście blednie.

Młodzi Polacy: Holocaust? Nie kojarzymy

Jedna czwarta respondentów z badanych krajów uważa, że Żydzi mają zdecydowanie za duże wpływy w świecie finansów i wielkiego biznesu. Tyle samo Europejczyków jest przekonanych, że wyznawcy judaizmu za mocno mieszają się w światowe konflikty i wojny. Niewiele mniej, bo jedna piąta przepytanych Europejczyków wolałaby, by Żydzi mieli mniej do powiedzenia w polityce i mediach.

W Polsce i na Węgrzech ten odsetek jest wyraźnie wyższy – aż jedna trzecia respondentów uważa, że Żydzi za bardzo mieszają się do polityki, a jedna czwarta – że mają za duży wpływ na media.

Ankieterzy pytali też o Holocaust. Okazało się, że jedna trzecia badanych Europejczyków wie na ten temat bardzo niewiele albo w ogóle nic.

Jeden na dwudziestu ankietowanych wręcz nigdy o Holocauście nie słyszał. Wyjątkową ignorancją w tej kwestii wykazali się młodzi Polacy – ponad 30 proc. badanych w wieku 18-34 lat nie wie, czym była Zagłada, albo wie na ten temat „tylko trochę”.

Jeszcze gorzej jest w Austrii, gdzie aż czterech na dziesięciu pytanych przyznaje, że wiedzą na temat Holocaustu „tylko trochę”. We wszystkich badanych krajach średnio połowa ankietowanych przyznała, że wie o Holocauście „dosyć sporo”, a tylko jedna piąta – „naprawdę dużo”.

Pamięć ważna dla przyszłości

Europejczycy chętnie oskarżają Żydów o złe intencje – aż jedna trzecia badanych uważa, że cynicznie wykorzystują Holocaust, by poprawić swoją sytuację życiową albo zdobywać lepsze pozycje. W Polsce ten odsetek jest wyjątkowo wysoki – uważa tak aż połowa respondentów.

Tyle samo sądzi, że nawet Izrael wykorzystuje Holocaust do usprawiedliwiania swojej polityki. Z kolei jedna trzecia Europejczyków uważa, że Izrael szafuje oskarżeniami o antysemityzm, by uciszać krytykę.

Europejczycy, którzy kojarzą Holocaust, są przekonani, że koniecznie trzeba pielęgnować pamięć o Zagładzie. Aż dwie trzecie ankietowanych wierzy, że pomoże to uniknąć w przyszłości podobnych okrucieństw. W Polsce ten odsetek jest wyjątkowo wysoki – za zachowaniem pamięci o Holocauście jest aż 80 proc. polskich respondentów.

Jesteśmy także w czołówce, jeśli chodzi o przekonanie, że państwo Izrael ma prawo istnieć. Uważa tak aż dwie trzecie Polaków, podczas gdy średnia we wszystkich badanych krajach to niewiele ponad 50 proc.

Jedna trzecia przepytanych Europejczyków uważa, że rozpamiętywanie Holocaustu odciąga naszą uwagę od zbrodni popełnianych dzisiaj.

Co piąty człowiek to Żyd?

Autorzy badania spytali Europejczyków o antysemityzm. Jedna trzecia respondentów uważa, że jeśli ktoś krytykuje Izrael, najczęściej jest antysemitą. Za to jedna piąta jest przekonana, że antysemityzm to logiczna reakcja na codzienne zachowania Żydów.

16 proc. badanych w Europie i 20 proc. w Polsce uważa, że co piąty człowiek na Ziemi to Żyd, choć w rzeczywistości Żydzi stanowią mniej niż 0,2 proc. ludzkości.

Choć Europejczycy zawyżają liczbę Żydów na świecie i w swoich krajach, jednocześnie większość przyznaje, że nigdy nie spotkała wyznawcy judaizmu. W Niemczech, Austrii i Polsce odpowiedziała tak jedna trzecia respondentów, w Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i na Węgrzech – aż połowa.

Pocieszające jest to, że Europejczycy wiedzą, że coś nie gra. Aż 44 proc. badanych przyznaje, że w ich krajach antysemityzm to realny problem. W Niemczech uważa tak aż 55 proc. respondentów. Ok. 40 proc. Europejczyków przyznaje wręcz, że Żydzi są narażeni w ich krajach na rasistowskie ataki.

Jednak mało kto uważa, że sam jest antysemitą. Tylko jeden na dziesięciu badanych przyznaje, że sam ma negatywny stosunek do Żydów. Nieco chętniej do antysemityzmu przyznają się Polacy (15 proc.) i Węgrzy (19 proc.).

Amerykanie też wiedzą niewiele

Dziennikarze CNN w podsumowaniu raportu stwierdzają, że – jak wynika z badania – stosunek do Żydów w Europie jest „skomplikowany, pełen sprzeczności, a czasem niepokojący”.

Jednocześnie jednak zaznaczają, że Amerykanie wcale nie wypadają lepiej: z innej ankiety przeprowadzonej na początku br. przez firmę Claims Conference wynika, że 10 proc. dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie wie, czy kiedykolwiek słyszeli o Holocauście.

W przypadku milenialsów ten odsetek jest dwukrotnie wyższy. Blisko połowa Amerykanów nie potrafi też wymienić ani jednego obozu koncentracyjnego.

Badacze nie poprzestali na pytaniu o Żydów. Sprawdzili też, co Europejczycy sądzą o innych mniejszościach. Okazuje się, że aż 36 proc. respondentów ma negatywny stosunek do imigrantów, 37 proc. – do muzułmanów, a 39 proc. – do Romów.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.