Ciekawe artykuly

Badz silny i odwazny-Zydzi sport warszawa

Formuła „żydowski sport” może wydawać się w pierwszej chwili wyrażeniem nietrafionym albo po prostu nielogicznym – w końcu sport jest czymś uniwersalnym i nie powinien podlegać tego rodzaju podziałom. Lektura albumu „Bądź silny i odważny” skłania jednak do właśnie takiego nazwania tego fenomenu.


Udział mniejszości żydowskiej w sukcesach sportowych II Rzeczpospolitej był znaczący i – jak pisze autor tekstu towarzyszącego albumowi, profesor Daniel Grinberg – nieprzypadkowy. Jak to się stało, że naród, który w swojej tradycji nad ciało przekładał ducha, zaczął masowo uprawiać sport? I jak ten sport stał się elementem nowej ponadnarodowej więzi, narzędziem politycznej i społecznej walki – i wreszcie wyzwaniem rzuconym antysemitom?

W dwujęzycznym (polskim i angielskim) albumie „Bądź silny i odważny” możemy o tym przeczytać w pełnych erudycji komentarzach profesora Grinberga, a także – dzięki archiwalnym zdjęciom – zobaczyć, jak wyglądął żydowski sport w przedwojennej Warszawie.

Dlaczego sport żydowski?

Jak tłumaczy profesor Grinberg, sport żydowski wyrastał z zupełnie innej tradycji niż sport europejski, zakorzeniony w starogreckim ideale kaloskagathos, który Greków prowadził bezpośrednio do ćwiczeń fizycznych i igrzysk sportowych. „W tym samym czasie Żydzi szczycili się siłą biblijnego Samsona lub umiejętnościami Dawida w strzelaniu z procy, ale grecki kult ciała był im przez wieki zupełnie obcy, zaś męska nagość budziła zażenowanie” – tłumaczy profesor Grinberg.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.