Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia przyslal Adam Mer

Wystawa o historii i znaczeniu KL Auschwitz trafi do Nowego Jorku

Ekspozycja „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”, która poprzez prezentację oryginalnych obiektów przybliża historię i znaczenie niemieckiego obozu, zostanie pokazana w nowojorskim Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego – podaje Muzeum Auschwitz.

Calosc TUTAJ


Juncker obawia się antysemityzmu w Europie

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził w czwartek obawy o antysemityzm w UE. „Nigdy nie sądziłem, że za mojego życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary” – napisał w oświadczeniu.

Calosc TUTAJ


W Łodzi rozpoczęły się obchody IX Dni Pamięci

Wystawy, projekcje filmów, spektakle, wykłady oraz koncert galowy złożą się na IX Dni Pamięci, które rozpoczęły się w piątek w Łodzi i potrwają do 28 stycznia. Cykl wydarzeń wiąże się z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Calosc TUTAJ


„Zimna wojna” nominowana do trzech Oscarów!

Melodramat Pawła Pawlikowskiego znalazł się wśród pięciu filmów nominowanych do nagród Akademii w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. O Oscara powalczy także Łukasz Żal nominowany do nagrody dla najlepszego operatora oraz Paweł Pawlikowski, który powalczy o nagrodę dla najlepszego reżysera.

Calosc TUTAJ
 

 

Bohaterowie, ofiary, ale i zdrajcy kolaboranci, czyli Kto kwestionuje wyzwolenie Torunia i dlaczego

Zbliża się kolejna rocznica wyzwolenia Torunia przez Armię Radziecką spod hitlerowskiej okupacji. W dobie burzenia pomników, powszechnych rozliczeń z przeszłością fundowanych nam przez „dobrą zmianę”, po 73 latach nadszedł czas, na rachunek sumienia i w Toruniu. Skoro tak tego prawica pragnie, to czas wyjawić i skrzętnie ukrywaną, mroczną toruńska tajemnice

Calosc TUTAJ


Bzdurne mity o wikingach, w które wciąż wierzysz

Jasnowłosy, niebieskooki mięśniak, który wraz z kompanami w zwierzęcych skórach i charakterystycznych hełmach regularnie łupi osady na wybrzeżach Anglii oraz Francji, gwałcąc i mordując kogo popadnie – oto obraz wikinga znany z filmów czy powieści. Ale czy tkwi w nim choć ziarno prawdy?  

Calosc TUTAJ


 Byliśmy, jesteśmy, NIE będziemy. Bo jest nas po prostu za dużo

Niestety, choć żyjemy w XXI w., to ciągle mamy mózg rabusia z epoki kamienia łupanego, który zmusza nas do zachłanności.Cała nadzieja w feministkach.ROZMOWA Z ANTROPOLOGIEM PROF. BOGUSŁAWEM PAWŁOWSKIM*

Calosc TUTAJ

Zachodni apologeci ekstremizmu

Dla mnie, człowieka, który dorastał w fundamentalistycznych krajach muzułmańskich, szerzenie się na Zachodzie apologetów prawa szariatu jest, najłagodniej mówiąc, intrygujące.  
Calosc TUTAJ

Kolejne nagrody dla „Zimnej wojny”! Brytyjscy krytycy ogłosili ją najlepszym filmem nieanglojęzycznym  

 
Podczas London Critics’ Circle Film Awards „Zimnej wojnie” przyznano nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Ponadto autor zdjęć do filmu Łukasz Żal otrzymał nagrodę za osiągnięcia techniczne.
Calosc TUTAJ

Turyści opowiedzieli nam o swoich największych rozczarowaniach.

 ’Dawno nie widziałam tak smutnego miasta’ 
 

1 odpowiedź »

  1. Dla młodszego pokolenia: W 1945 roku armia radziecka nazywała się „RKKA”, roboczo-krestjanskaja krasnaja armia, ( robotniczo-chłopska armia czerwona”),
    w skrócie Armia Czerwona.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.