Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

4 marca 2019 r.


nad ranem palestyńscy terroryści staranowali samochodem grupę izraelskich żołnierzy przy wjeździe do arabskiej wioski Kafr Nima w południowo zachodniej części Ramallah. Rannych zostało 2 żołnierzy. Pozostali żołnierze otworzyli ogień do samochodu, zabijając 3 napastników i raniąc czwartego, którego aresztowano. Wstępne dochodzenie wykazało, że terroryści należeli do komórki Hamasu, którą w ostatnich dniach izraelskie służby rozpracowywały (aresztowano 11 jej członków).


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W odpowiedzi izraelskie helikoptery ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w środkowej części Strefy Gazy.


służby cybernetycznej obrony poinformowały, że w weekend udaremniono duży atak hakerski na izraelskie strony internetowe. Hakerzy próbowali zainstalować złośliwe oprogramowanie na ponad milionie izraelskich stron internetowych, blokując użytkowników, dopóki nie zapłacą okupu. Chociaż udaremniono próbę zablokowania większości stron internetowych, to jednak na wielu pojawiły się hasła: „Jerozolima jest stolicą Palestyny”. Wśród zaatakowanych stron były serwisy informacyjne Makor Rishon i Calcalist, a także strona oddziału McDonalds Israel. Hakerzy wykorzystali hebrajską stronę internetową Nagich, która udostępnia serwisy internetowe, aby były bardziej dostępne dla niepełnosprawnych użytkowników, aby atakować witryny korzystające z usług Nagich. Serwis Nagich wstrzymał swoje usługi ze względów bezpieczeństwa już w 20 minut po otrzymaniu ostrzeżenia o ataku hakerskim. Cyberatak jest obecnie przedmiotem dochodzenia.


na polecenie sekretarza obrony USA amerykańskie dowództwo europejskie rozpoczęło rozmieszczanie rakietowego systemu antybalistycznego THAAD w Izraelu. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie. Jego przeniesienie do Izraela odbywa się w ramach ćwiczeń wojskowych, których celem jest pokazanie zdolności szybkiego transportu przez amerykańską armię, która może szybko reagować na każde zagrożenie w dowolnym miejscu i czasie. Amerykańskie samoloty transportowe od rana lądują w izraelskiej bazie wojskowej Nevatim. Baterie systemu THAADprzeniesiono z bazy wojskowej Fort Bliss w stanie Teksas. Należą one do 11 Brygady Artylerii Obrony Przeciwlotniczej podlegającej 32 Dowództwu Sił Powietrznych i Obrony Przeciwrakietowej (AAMDC). W ćwiczeniach weźmie udział około 200 amerykańskich i izraelskich żołnierzy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Wdrożenie amerykańskiego systemu antyrakietowego w Izraelu jest dodatkowym świadectwem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w kwestię bezpieczeństwo Izraela. Amerykański system THAADjest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych systemów na świecie, a wraz z naszymi systemami obronnymi jesteśmy teraz jeszcze silniejsi, aby radzić sobie z bliskimi i odległymi zagrożeniami z całego Bliskiego Wschodu. Więzi między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem nigdy nie były silniejsze. Z zadowoleniem przyjmuję przeprowadzenie tych wspólnych ćwiczeń.”


papież Franciszek postanowił otworzyć archiwum papieża Piusa Xll, obejmujące lata 1939-1958. Watykan zwykle otwiera archiwa papieskie w terminie 70 lat po zakończeniu kadencji danego papieża. Archiwa papieża Piusa XII powinny być więc otwarte dopiero w 2028 r. Jednakże Watykan zdecydował się na wcześniejsze otwarcie ze względu na ostatnich ocalonych z Holokaustu, którzy jeszcze żyją. Archiwum zostanie otwarte 2 marca 2020 r.


US News and World Report opublikował raport najsilniejszych państw w 2019 r. W raporcie tym Izrael uklasyfikował się na 8. miejscu. Ranking uwzględnia przywództwo kraju, wpływy ekonomiczne i polityczne, sojusze międzynarodowe oraz siłę militarną. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, a następnie Rosja, Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Izrael i Arabia Saudyjska


5 marca 2019 r.


ulewne deszcze, połączone z burzami i gradobiciem, spowodowały lokalne podtopienia w wielu miejscach kraju. W mieście Modi’in zalane zostało centrum handlowe. Najcięższa burza uderzyła w Negew, gdzie rzeka Revivim zalała okoliczne tereny. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto wiele dróg, w tym drogę nr 40 wzdłuż Morza Martwego.


. muzułmański Waqf poinformował, że nie zastosuje się do nakazów izraelskiego sądu, które zakazują dostępu do meczetu Bab al-Rahmeh znajdującego się przy Bramie Złotej wewnątrz obszaru Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Budynek ten został zamknięty przez władze izraelskie w 2003 r., ponieważ zbierali się w nim terroryści. W dniu 22 lutego b.r. najwyższy imam Waqfu, Szejk Abdel-Azeem Salhab osobiście otworzył bramę prowadzącą do meczetu, umożliwiając wiernym modlitwy. Następnie izraelski sąd poprosił Waqf, by do 10 marca złożył stosowne wyjaśnienia, dlaczego ten budynek powinien być ponownie udostępniony. Izraelska grupa strażnicza Ir Amim wydała jednak oświadczenie: „Ponieważ Waqf formalnie nie uznaje izraelskiego systemu sądownictwa, jest mało prawdopodobne, aby udzielił oficjalnej odpowiedzi, w którym to przypadku sąd powinien zdecydować o zamknięciu budynku. Przewiduje się, że przymusowe zamknięcie przez policję spowoduje zgromadzenie się znacznej liczby Palestyńczyków protestujących przeciwko zamknięciu. Może to doprowadzić do ostrej reakcji policji na Wzgórzu Świątynnym.” Natomiast Szejk Abdel Azim Salhab powiedział: „Decyzje sądów nie mają zastosowania do meczetu Al-Aksa. Naszym prawem religijnym i państwowym, jest dostęp do Złotej Bramy i utrzymywanie tych drzwi otwartych dla muzułmanów, aby się modlili.” Waqf zapowiedział także renowację meczetu meczetu Bab al-Rahmeh.


po południem Palestyńczycy zorganizowali gwałtowne demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz wypuszczano balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi. Wieczorem rzucono improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy. Nikt nie został ranny.


wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za ataki z użyciem balonów do których podwieszane są bomby zapalające.


. wieczorem delegacja oficerów egipskiego wywiadu przyjechała do Strefy Gazy, by spotkać się z przywództwem Hamasu i zapobiec dalszej eskalacji na granicy z Izraelem. Egipcjanie wcześniej rozmawiali z szefem Mosadu, Jossi Cohenem, w sprawie porozumienia Izraela ze Strefą Gazy.

 


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.