REUNION 69

8 Marca na Dworcu Gdanskim i w Teatrze Żydowskim

 

 

 

 

 

„Na Marcu skończył się mój świat…Wielu moich najbliższych wyjechało. Nie mogę się z tym pogodzić. Chcę mówić o tym, aby pozbyć się ciężaru, który noszę w sercu tyle lat” – m.in. te słowa wypowiedziała dyrektor Teatru Żydowskiego podczas spotkania pod pamiątkową tablicą na Dworcu Gdańskim w 51. rocznice Marca’ 68

 


 


W ramach obchodów 51. rocznicy Marca’ 68 w Teatrze Żydowskim odbyło się czytanie performatywne książki Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca” (Wyd. Czarne). Aktorzy Teatru Żydowskiego, Ernestyna Winnicka i Henryk Rajfer, przeczytali fragmenty książki we własnym opracowaniu.
Autorka wyruszyła z magnetofonem w świat pamięci Żydów, świat pokolenia Marca ’68. Rozmowy prowadziła przez piętnaście lat. Nagrała dziewięćdziesiąt osób, które się przy niej otworzyły; mówiły przez wiele, wiele godzin. Rozmawiała z pokoleniem, dla którego to było podstawowe doświadczenie.
Henryk Rajfer przeczytał fragmenty wspomnień Leona Rozenbauma (Warszawa).

(Przepraszamy za nienajlepszą jakość techniczną tego nagrania w niektórych fragmentach, Czytanie było rejestrowane „z ręki”, bez statywu, dlatego miejscami obraz jest niestabilny).

Realizacja video Janusz Paliwoda/Fundacja Shalom

 

Kategorie: REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.