Polityka

Nasza pro-izraelska manifestacja przed ONZ w Genewie 18 marca 2019. Pare wrażeń …

Napisala i przyslala Ewa Korulska
Sobota 23 marca 2019

Dziś rankiem odwiozłam naszego ostatniego Gościa na samolot do NY. Przyjaciele się rozjechali… zostawili nam po sobie smugę ciepła, światła i tej żydowskiej energii i serdeczności.
Chce podzielić się z Wami tym nastrojem „ na gorąco”, zanim oddali się w przeszłość :
Miniony tydzień był pełen intensywnych przeżyć  i dobrych emocji, pełen pięknych rozmów i pięknych pejzaży wspólnie oglądanych. Napelnily nas one dobra energia na długie dni.
Opisze ten tydzień w bardzo osobisty sposób. Bo cóż bardziej osobistego niż miłe,  intymne spotkania z przyjaciolmi i wspolna akcja dla Izraela ?

To wyjaśnia po co manifestowaliśmy przed ONZ 

Kliknij   TUTAJ

A było tak :
Po powrocie ze wspaniałych, słonecznych nart w Sestriere spotykamy się wszyscy razem w naszym domu na uroczystej kolacji. Już wcześniej Ania i Jan Scheffers odebrali narciarzy z lotniska, nakarmili szwajcarskimi specjałami  i dali odpocząć w swoim domu. Podzieliłyśmy się z Ania gośćmi i sypialniami, wiemy ze zawsze możemy na siebie liczyć w takich okolicznościach.
Nastepnego dnia rano szybkie śniadanie i pełna mobilizacja. Wszystko gotowe na manifestacje : napisy, chorągwie i ciepłe ubrania. Zamowione polskie flagi przyszły poczta dziś rano:  just in time !
Tych polskich flag mamy az 10 !
 Na nich najbardziej mi zależało : to symbol solidarności  Polski z Izraelem i gest pojednania po ostatnich dyplomatycznych gafach z obu stron. Sa moja osobista inicjatywa i cegiełka w tym pojednaniu: polskie flagi musza tu być !
Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania : ku naszej wielkiej radości i frajdzie, na trzygodzinnym reportażu filmowym  z manifestacji widać pełno tych flag na tle przemówień  ! Wyglada tak jakby pół Polski zjechało się na pro izraelska manifestacje ! Mamy ogromna uciechę  przy oglądaniu tego filmu wieczorem. I wiemy  już gdzie się ustawić na przyszły rok !  👌
Polskie flagi, poza szwajcarskimi i amerykańskimi ( tez naszymi !) i flagami włoskich Ewangelistów, były praktycznie jedyne w  niebieskim morzu izraelskich flag. Europa była nieobecna.  Europa jak zwykle tchórzliwie odwróciła głowę i milczała gdy wlasnie dziś, naprzeciwko nas w gmachu ONZ antysemici z bandyckich krajów linczowali Izrael. Ani jednej francuskiej flagi – nikogo z Paryża, choc Alik Kaplan nawoływał, choc można obrócić pociągiem w obie strony tego samego dnia. Szkoda…
Może na przyszły rok ktoś przyjedzie ?

Ale tym bardziej widać polskie flagi w tej europejskiej pustce. Ustawiamy nasza Wspaniała Dziesiątkę wzdłuż jezdni naprzeciwko ONZ. Jesteśmy  na tyłach trybuny, dlatego tak dobrze nas widać na filmie z przemówieniami. Reszta manifestantów skupiła się przed trybunami, słuchać mówców.  Nam na przemówieniach nie zależy, wiemy co powiedzą i zgadzamy się z tym w 100%. Nam zależy zeby być jak najlepiej widocznym dla turystów i przejeżdżających samochodów i autobusów które stają na światłach. Niech zwykli ludzie nas widza, czytają hasła  i odkryją ze istnieje  inna prawda o Izraelu niż ta ktora karmią ich media. Może trochę zastanowią się nad tym….  Nasza  strategia działa, ludzie patrzą na nas, fotografują nas z okien samochodów .. może roześlą  znajomym po całym świecie na Facebooku  ?
Nawet Reuters i Jerusalem Post nas zauważają  i robia z nami wywiady. To ogromna frajda rozmawiać z Reutersem trzymając w ręku napis : „Media kłamią” ! 😊
Pogoda dobra, nie pada, jest nawet trochę slonca.  Jest tu nas  ok. 400-600 osób, trudno ocenić. Dużo Ewangelistów, to najlepsi przyjaciele Izraela, jechali autokarami cała noc aby nas wesprzeć tu w Genewie. Żydów mogłoby być więcej, szczególnie zydowskich emerytów co maja dużo wolnego czasu i nic do stracenia.
Dookola niebiesko od izraelskich flag, co za radość ! Tańczymy wesoło do izraelskiej muzyki, bratamy się, cieszymy się z bycia razem, słuchamy wzruszeni HaTikwa…  Wiemy ze myslimy i czujemy tak samo, polscy i szwajcarscy Żydzi i włoscy Ewangeliści. Rozumiemy się bez slow, wiemy po co tu jestesmy i ze możemy na siebie liczyć nawzajem.
Chcielibysmy aby było nas więcej… nas Polskich Żydów, solidarnych z Izraelem i zaangażowanych.  Wiemy ze bardz wielu z Was podpisało pro-izraelska petycje. Dziekujemy Wam za ten gest. Zapraszamy Was na przyszły rok, będziecie nam potrzebni,  tu w Genewie, na placu ONZ, gdy znów beda linczować Izrael w corocznej ponurej maskaradzie. Oby nas było jak najwiecej !
Po emocjach manifestacji każdy robi co chce. Jedni idą odetchnąć w parku nad jeziorem,  inni zwiedzają miasto lub po prostu odpoczywają w domu. Spotkamy się znów wieczorem na wspólnej kolacji pełnej pysznych smakołyków od naszych międzynarodowych Gości :  domowe Gefilte fish i śledziki z Zurychu, wspaniale belgijskie czekoladki, cała masa izraelskich przysmaków prosto z Tel Avivu, wytworny koniak, włoskie Bombardino i Panetone…. wszystkiego nie zliczę .
No i te pieczone kurczaki z czosnkiem i imbirem !
Apetyty dopisują.. jest nas dużo, jest rodzinnie i wesoło.  Grzejemy się ciepłem kominka i nasza przyjaznia.
Pozna nocą wszyscy do łóżek, każdy do swojego !  😉 Dobranoc ! 🤫
Następne dni beda urozmaicone : ciagle ktoś  nowy przyjeżdża lub wyjeżdża, nadając atmosferze innego kolorytu. Zwiedzamy okolice : cudne szwajcarskie pejzaże z ośnieżonymi Alpami, zachodami slonca na jeziorze i pierwszymi wiosennymi kwiatami. Zabierzemy ze soba na pamiątkę piękne fotografie i piękne wspomnienia.
A przede wszystkim to poczucie ze zrobiliśmy wspólnie cos ważnego, dla Izraela i dla siebie samych. Bo nawet jeśli nasz udział był tylko mała kropla w morzu, to z takich właśnie małych kropel składa się całe morze  ! Te krople sa ważne, nawet te najmniejsze. Bo nie robimy się coraz młodsi, i przyszedł czas na refleksje.  Bo większość życia już za nami, już wiemy co jest w nim ważne,  a co mniej… cóż pozostawimy za soba, jaki udział ?
Wolni od trosk materialnych, od pracy i troski o dzieci, mamy jeszcze energie, trochę pieniędzy i wolnego czasu.
I nic do stracenia !
W co je zainwestujemy ? W co ważnego i bliskiego naszym sercom chcemy się zaangażować aby pozostał po nas jakiś ślad  na tej Ziemi ?
I na czym polega nasza tożsamość, ta zydowska i ta polska ? Nas, polskich Żydów, łącza przecież nie tylko wspomnienia z młodości, polski język i śpiewane piosenki, gorycz antysemityzmu, Marzec i Holocaust.
Nas łączy przede wszystkim duma z przynależności do maleńkiego w wielkiego narodu. Narodu o odwiecznej  historii, który choc rozproszony i gnębiony, , włożył ogromny wkład w światowa kulturę i naukę, w ogólny rozwój człowieczeństwa.
I który potrafił przetrwać 2000 lat bez ojczyzny, gdyz jego Ojczyzna była myśl  i Torah.  I który powrócil na swa Ziemie by 70 lat zaledwie, wśród agresywnych wrogów, przemienic mokradła i pustynie w ogrod cywilizacji. Jakże nie być dumnym z takiej Rodziny ? Jakże  nie okazac solidarności z tym maleńkim skraweczkiem ziemi, tak bliskiej naszym sercom a tak zagrożonej ? Ziemi,  do której tęsknimy,  i do której nie dowędrowaliśmy jeszcze ?
Krajem Praojców ?
Jakże nie czerpać radości ze wspólnego słuchania HaTikvy, z powiewania dumna izraelska  flaga przed nosami antysemitów   z ONZ ? Mam nadzieje ze mieliście z tego taka sama radość i satysfakcję jak my z Grzegorzem.
Dziękuje Wam za przybycie, za solidarność i przyjazn.
 Zapraszam Was za rok !
A tutaj  link do krótki  film z manifestacji. Widać polskie flagi. Na pełnej, 3 godzinnej wersji  z przemówieniami  widać ich o wiele więcej ! 👌💪

Kategorie: Polityka, REUNION 69

8 odpowiedzi »

 1. Z niektórych komentarzy wnioskuje ze pewne osoby nie zrozumialy moich intencji dotyczących obecności polskich flag i maja wątpliwości co do ich użycia. Powtórzę wiec jeszcze raz ze użyłam ich z cała świadomością i na własna odpowiedzialność. Zależało mi aby byly widoczne jako gest poparcia Polski dla Izraela, który był bardzo agresywnie i bezpodstawnie atakowany na obradach ONZ. Jak nadmieniłam, cała manifestacja była zorganizowana obronie Izraela przez UN Watch.
  Niedawne napięcia miedzy Polska a Izraelem, wywołane niezręczna ustawa IPN oraz rownie niefortunnymi wypowiedziami premiera Netanyahu i ministra Katza uwazam za bezsensowne, niepotrzebne i bardzo szkodliwe dla obu krajów. Z własnej inicjatywy wykonałam wiec gest ktory chocby na mała skale mógłby być interpretowany pozytywnie i służyć poprawie relacji miedzy obydwoma krajami, bliskimi mojemu sercu. Zarówno Izrael jak i Polska sa ostro i niesłusznie krytykowane na Zachodzie i cierpią na izolacje polityczna. Chociażby ta sytuacja powinna je do siebie zbliżyć. Obydwa kraje już od dawna fantastycznie współpracują ze soba na polu ekonomicznym. We własnym interesie powinny jak najbardziej dbać o zacieśnienie wiezi i budowanie wspólnej przyszłości zamiast wciąż odgrzebywac demony przeszlosci w niekończących się dyskusjach i sporach o przeszłość Holocaustu, sporów które nie maja najmniejszych szans doprowadzic do wyważonych i pojednawczych konkluzji. Zaznaczam ze nasza grupa miała również , poza izraelskimi i polskimi, flagi szwajcarskie i amerykańskie, odpowiadające tożsamości jej uczestników. Wszystko odbyło się całkowicie zgodnie z prawem. Mam nadzieje ze powyższe wyjaśnienia rozwieją Wasze wątpliwości i rozterki.

 2. Komentarz do przebiegu pro-izraelskiej demonstracji przed ONZ w Genewie

  Przede wszystkim słowa uznania dla Ewy Korulskiej za inicjatywę i zorganizowanie demonstracji.

  Wspaniale że było dużo ludzi, że zwrócili uwagę na sprawę, która tego wymaga.

  Mam jednak też zastrzeżenia; uderzył mnie nieprzyjemnie fakt powiewania polskimi flagami. Jest to w sprawozdaniu Ewy K. bardzo uwypuklone, choć nie rozumiem dlaczego.

  Dlaczego polskimi? Czy demonstranci uważają się za Polaków i dlatego mogą używać polskich flag? Dlaczego nie użyć flag krajów w których znaleźliśmy miejsce na nowe życie?

  Czy ten aspekt demonstracji był uzgodniony z Polską? Czy Polska i Polacy popierają sprawę o którą chodziło?

  Mam też zapytanie; czy udało się złożyć pisemną petycję?

 3. Pochwalając Waszą świetną inicjatywę protestu, oburzam się na używanie polskich flag. Udajemy oficjalną delegację polską, w jakim celu? Żeby pokazać ,że jest poparcie i dialog? Jaki, z kim i o czym?
  Nigdy nie prosiłam o zwrot obywatelstwa polskiego, odebranego nielegalnie i nigdy nie będę się starała być przedstawicielem, nie proszonym, Polski. Ponad 50 lat po niegrzecznym wyproszeniu i w ponad 50 lat spędzonych poza Polską, nie dałabym się złapać z polską flagą. Dlaczego nie używaliście flag krajów, w których mieszkacie i których jesteście obywatelami? Czy cierpicie wciąż na „ chorobę” Sienkiewiczowskiego „Latarnika” popłakującego nad „Litwo, ojczyzny moja”?…

 4. Ewa, bardzo ładnie piszesz, popieram każde twoje słowo.

  Nawet niektóre kraje Europy zaczynaja sie budzic … http://www.thetower.org/7369-in-major-breakthrough-britain-austria-announce-opposition-to-anti-israel-resolutions-at-unhrc/

  These EU states just took an unprecedented stand for Israel at the UN Human Rights Council

  https://www.jta.org/2019/03/22/global/in-first-eu-states-vote-against-permanent-anti-israel-item-on-un-human-rights-council

 5. Brawo Ewa I uczestnicy. Wielkie dzieki za to ze nie zostawiliscie szkalowania Izraela bez odzewu.

 6. BRAWO dla Ewy i Grzegorza i wszystkich uczestników demonstracji.
  To już wydarzenie historyczne.
  Zrobili z ”neutralnej” Szwajcaraji Zjednoczony blok Sprawiedliwosci
  dla Izraela i ZYDOW.
  Oby było więcej takich wydarzeń i takich zaangażowanych uczestników, których bardzo potrzebujemy.
  Zosia Braun. Tel Aviv.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.