Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

26 marca 2019 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 30 rakiet, z których kilkanaście przechwycił system Iron Dome. Pozostałe spadły w otwartym terenie.


 ze względów bezpieczeństwa rano odwołano zajęcia szkolne we wszystkich miejscowościach wokół Strefy Gazy. Obejmuje to także Beer Szewę.


 premier Benjamin Netanjahu po powrocie ze Stanów Zjednoczonych zwołał posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa. Po zapoznaniu się ze stanem bezpieczeństwa kraju polecił przenieść dodatkową brygadę piechoty i batalion artylerii w rejon Strefy Gazy. Ponadto szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kohavi zatwierdził mobilizację dodatkowych rezerwistów, oraz anulowano zaplanowaną na ten tydzień wymianę batalionów w wielu regionach kraju. Oznacza to gotowość do ich nowej dyslokacji. Minister finansów Mosze Kahlon pochwalił mieszkańców południa, którzy muszą stawiać czoła nieustannym atakom ze Strefy Gazy. „Ci ludzie to nasza prawdziwa siła. To prawdziwi syjoniści.” Dodał, że Izrael musi jasno określić czas w którym całkowicie odetnie się od Strefy Gazy. „Musimy całkowicie i w pełni odłączyć się od Strefy Gazy i przerzucić wszystkie zobowiązania na państwo trzecie.” Nie wyrażono zgody na przyjęcie zawieszenia broni. „Nie ma zgody na zawieszenie broni. Walka może zostać wznowiona w dowolnym momencie.”


 wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.


 przez całą noc trwały ograniczone izraelskie naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Wiadomo, że bombardowano stanowiska rakiet oraz tunele służące do transportu rakiet na stanowiska startowe. Rano izraelskie samoloty zbombardowały kompleks wojskowy Hamasu w Dir al-Balah w środkowej części Strefy Gazy. Dodatkowo czołgi i helikoptery ostrzelały kilkanaście celów Hamasu położonych przy samej granicy.


rano Hamas poinformował egipski wywiad, że nie jest zainteresowany eskalacją i jest gotowy wstrzymać ostrzał rakietowy, jednak nie zgodzi się na zawieszenie broni za wszelką cenę. Hamas podkreślił jednak, że jest gotowy zobowiązać się do zakończenia demonstracji wzdłuż ogrodzenia granicznego i nocnych konfrontacji. Egipcjanie zażądali całkowitego wstrzymania ostrzału rakietowego, co musi nastąpić zanim będzie można rozpocząć jakiekolwiek dalsze negocjacje. Palestyńskie frakcje zgodziły się na egipskie żądanie, o ile Izrael zaprzestanie swoje działania odwetowe.


rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w północnej części Judei. Nikt nie został ranny, ale samochód został uszkodzony.


. po południem wysocy urzędnicy Hamasu powiedzieli, że wczorajszy ostrzał rakietowy Izraela nie był przypadkiem i został przeprowadzony na zlecenie Iranu, aby w ten sposób wpłynąć na wynik zbliżających się wyborów parlamentarnych w Izraelu. Oczekiwano, że nagła eskalacja może zaszkodzić Netanjahu i uniemożliwić jego ponowną reelekcję. Podkreślono jednak, że Iran działał poza wiedzą przywództwa Hamasu, zlecając komórce Islamskiego Dżihaduprzeprowadzenie ataku. Egipski wywiad potwierdził, że Iran zlecił przeprowadzenie ataku, jednak przywództwo Hamasu było świadome prowokacji i wyraziło na nią zgodę. „Możliwe, że wysocy przywódcy Hamasu nie zostali poinformowani o ataku, jednak dowódcy wojskowego skrzydła Hamasuzostali o nim poinformowani, a nawet koordynowali działania we współpracy z przywództwemIslamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za przygotowania do ataku. W Gazie uważa się, że na dwa tygodnie przed wyborami Izrael nie rozpocznie poważnej operacji w Gazie. Hamas był zaskoczony, gdy Izrael odpowiedział serią nocnych nalotów na Strefę Gazy, odrzucając propozycję Hamasu przekazaną za pośrednictwem Egiptu, że w zamian za spokój będzie cisza.”


 po południem Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi i bombami zapalającymi. Wybuch jednego z takich balonów spowodował pożar pola rolniczego przy granicy.


 późnym wieczorem Hamas i Islamski Dżihad wspólnie oświadczyły, że wieczorne wystrzelenie rakiety na Izrael nie było autoryzowane i przeprowadziła je nieznane grupa militarna.


specjalny przedstawiciel Białego Domu ds. międzynarodowych negocjacji Jason D. Greenblatt nazwał zawieszenie broni w Strefie Gazy jako dezinformacjęHamasu. „To nie jest zawieszenie broni. Wysłanie materiałów wybuchowych do Izraela to akcja terrorystyczna!”


przedstawiciele Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski w ONZ przedstawili stanowisko swoich krajów, że Unia Europejska zgodnie z międzynarodowym planem nadal uznaje Wzgórza Golan za terytorium Syrii okupowane przez Izrael.


27 marca 2019 r


. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił

system obrony Iron Dome. Rakieta leciała w kierunku strefy przemysłowej Aszkelonu. Do ataku przyznał się Hamas.


. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg celów terrorystycznych w południowej części Strefy Gazy. Celem był między innymi kompleks wojskowy i warsztat produkujący broń Hamasu w Khan Junis.


w nocy Hamas wydał oświadczenie, że jeśli izraelskie bombardowania nie ustaną, to wystrzeli rakiety na Tel Awiw.


opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez Direct Polls, z którego wynika, że 53% Izraelczyków uważa reakcję Izraela na ostrzał rakietowy za słabą. Jedynie 3% respondentów stwierdziła, że reakcja była nadmierna. Natomiast 29% stwierdziła, że odpowiedź Izraela była wystarczająca. Ponadto sondaż wykazał, że 24% dorosłych Izraelczyków oceniło działalność Netanjahu w ciągu ostatnich kilku dni jako „dobrą”, 33% stwierdziło, że była słaba, a 33% dało premierowi umiarkowaną ocenę.


w środku nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne położone w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy.


. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Betlejem, w północnej części Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 3 zostało rannych. Zamieszki wybuchły po tym, jak nad ranem izraelscy żołnierze aresztowali 3 osoby podejrzane o działalność terrorystyczną.


wieczorem do Strefy Gazy przez przejście graniczne Eretz wjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu, którzy będą rozmawiać z palestyńskimi frakcjami na temat zawieszenia broni z Izraelem. Oczekuje się, że Egipcjanie przedstawią przywódcom Hamasumemorandum w sprawie zawieszenia broni na rok czasu.


 szef zagranicznej dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Mogherini, oświadczyła, że Unia Europejska nie uzna suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. „Stanowisko Unii Europejskiej w kwestii statusu Wzgórz Golan nie zmieniło się. Zgodnie z prawem międzynarodowym i rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ 242 i 497, Unia Europejska nie uznaje suwerenności Izraela nad okupowanymi Wzgórzami Golan.”


Efraim

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.