Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28 -29.3

28 marca 2019 r.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w 2018 r. ze Strefy Gazy wystrzelono przeciwko Izraelowi ogółem 1146 rakiet.


Siły Obronne Izraela zakończyły przygotowania do spodziewanych na dzień jutrzejszy gwałtownych demonstracji wzdłuż granicy Strefy Gazy. W międzyczasie zakończono przekazywanie pod Południowe Dowództwo trzech brygad i batalionu artylerii, które wzmocniły siły Dywizji Gazy. Premier Benjamin Netanjahu przeprowadził wizytację strefy przygranicznej. „Spotkałem się z dowódcami dywizji i brygad, które są na linii frontu. Zacieśniamy pierścień bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy. W ciągu ostatnich kilku dni poinstruowałem nasze siły, aby wzmocniły jednostki, które w razie potrzeby są gotowe do przeprowadzenia szerokiej kampanii. Wszyscy obywatele Izraela powinni wiedzieć, że jeśli będziemy potrzebować takiej szerokiej kampanii, to wejdziemy silnym i bezpiecznym ruchem. Operacja wojskowa w Strefie Gazy zostanie przeprowadzona tylko w ostateczności. Działamy na wielu płaszczyznach. Niedaleko stąd są Wzgórza Golan, które trzy dni temu prezydent Trump uznał za będące pod naszą suwerennością, a jest to ogromne osiągnięcie polityczne dla państwa Izrael. Za Wzgórzami Golan jest Syria, a potem Iran. Iran nieustannie próbuje wprowadzić do Syrii rakiety dalekiego zasięgu, bardzo zaawansowane i wysoce zabójcze. Nie zaakceptujemy tego, dlatego nasza działalność skupia się przeciwko próbom Iranu ustanowienia bazy wojskowej w Syrii.”


 około południa egipska delegacja opuściła Strefę Gazy. Przedstawiono izraelską ofertę, która przewiduje zwiększenie liczby ciężarówek przepuszczanych do strefy przez przejście graniczne Kerem Szalom, zwiększenie projektów ONZ umożliwiających udzielenie tymczasowej pracy dla 40 tys. Palestyńczyków, zwiększenie strefy połowów do 12 mil morskich, poprawienie dostaw energii elektrycznej, złagodzenie ograniczeń w wydawaniu zezwoleń na przewóz towarów, oraz zniesienie zakazów wwozu do strefy niektórych materiałów zaklasyfikowanych jako mające podwójne zastosowanie. W zamian Izrael zażądał zakończenia nocnych konfrontacji na granicy, zaprzestania protestów w rejonie kibucu Zikim i wstrzymanie prób wpłynięcia na izraelskie wody. Dodatkowo zażądano, by jutrzejsza przygraniczna demonstracja miała spokojny przebieg. Jeden z liderów Hamasu, Ismail Radwan powiedział, że zaplanowane na dzień jutrzejszy przygraniczne demonstracje będą miały spokojny przebieg.


 Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. Po południem izraelski samolot ostrzelał jedną z takich grup Palestyńczyków w północnej części Strefy Gazy.


po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy obozie uchodźców El-Aroub w północnej części Judei. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.


 syryjskie media oskarżyły Izrael o przeprowadzenie nocnego nalotu na irańskie instalacje wojskowe w rejonie Aleppo. W ataku miało zginąć 25 Irańczyków. Irańskie obiekty miały zostać zniszczone. Celem było wojskowe lotnisko oraz magazyny amunicji używane przez irańską armię. Obiekty te są położone w strefie przemysłowej w północnej części Aleppo.


 administracja Białego Domu zatwierdziła sześć wniosków amerykańskich firm ubiegających się o zezwolenie na sprzedaż do Arabii Saudyjskiej technologii energetyki jądrowej. Sekretarz ds. energii Rick Perry powiedział, że zatwierdzono ogółem dziewięć zezwoleń dla Bliskiego Wschodu – sześć dotyczy Arabii Saudyjskiej, dwa dotyczą Jordanii, a jedno nieznanego państwa. Arabia Saudyjska ma zamiar wybudować 16 elektrowni jądrowych, aby dzięki temu zmodernizować infrastrukturę kraju i zmniejszyć własne zużycie ropy naftowej, umożliwiając jej większą sprzedaż na eksport. Kontrakt ten był konsultowany z Izraelem, który postawił warunek, że Amerykanie będą usuwać z Arabii Saudyjskiej całe zużyte paliwo jądrowe, aby uniemożliwić jego przetwarzanie.


29 marca 2019 r.


ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że Francuz – Romain Franck – został skazany za nielegalny handel bronią. Pracował on jako kierowca francuskiego konsulatu w Jerozolimie, i w lutym 2018 r. został aresztowany pod zarzutem przemycania broni ze Strefy Gazy do Judei i Samarii. Wykorzystując dokumenty zwalniające z kontroli bezpieczeństwa dyplomatów, przemycił w ten sposób 70 pistoletów i 2 karabiny automatyczne. W zamian otrzymał od Hamasu około 5500 $. Podczas przesłuchań oświadczył, że działał na własną rękę, bez wiedzy konsulatu Francji. Podczas rozprawy sądowej przyznał się do trzech przestępstw. Po uznaniu go za winnego sąd wyda wyrok prawdopodobnie 8 kwietnia. Grozi mu nawet do 7 lat więzienia.


 szef łączności z Gazą, płk. Ijad Sirhan zwrócił się bezpośrednio do mieszkańców Strefy Gazy. Powiedział, że są wykorzystywani przez organizację terrorystyczną Hamas, która marnotrawi fundusze przeznaczone na odbudowę Gazy i organizuje brutalne oraz bezsensowne marsze ku ogrodzeniu granicznemu. „Mieszkańcy Gazy, jaką chcecie zobaczyć nadchodzącą sobotę? Przez cały rok w każdy piątek Hamas marnował ogromne sumy pieniędzy na organizowanie marszów, które nie posuwały się naprzód ani nic nie przyczyniały się dla was, ale powodowały tylko śmierć i obrażenia, jako wyniki gwałtownych aktów terrorystycznych podczas tych demonstracji, które są dalekie od opisu mówiącego, że są one bez przemocy. Wasza krew jest cenniejsza niż wszystkie te marsze. Mieszkańcy Gazy, jaką chcecie zobaczyć nadchodzącą sobotę? Czy chcecie zobaczyć swoją rodziną podczas nieprzyjemnych incydentów na ogrodzeniu ochronnym? Siły Obronne Izraela nie będą tolerować prób krzywdzenia cywilów, żołnierzy i ogrodzenia bezpieczeństwa. My też chcemy, by sobota minęła bez ofiar, ale to zależy tylko od was. Powtarzam: Odsuńcie się od granicy i nie zbliżajcie się do ogrodzenia, pozostańcie co najmniej 300 metrów od granicy. Państwo Izrael jest zdecydowane nadal bronić swoich obywateli i nie będzie tolerować ognia rakietowego i aktów terrorystycznych. Każde takie naruszenie będzie skutkować surową reakcją. Trzymajcie się z daleka, trzymajcie niewinnych ludzi z dala od punktów starć i aktów terroru w Strefie Gazy.”


 przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh po południem powiedział: „Kontynuujemy maraton rozmów z Egiptem, w celu osiągnięcia poważnego porozumienia, które Izrael uzna za honorowe. Jesteśmy na rozdrożu, a nadchodzące godziny zadecydują, w którym kierunku pójdziemy.” Zasugerował on w ten sposób, że jeśli rozmowy zakończą się porażką, może wybuchnąć wojna. Na sobotę planowany jest wielki marsz, o którym się mówi, że może w nim wziąć udział nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników.


Islamski Dżihad wydał wezwanie dla mieszkańców Strefy Gazy Gazy do udziału w pokojowych marszach protestacyjnych wzdłuż granicy z Izraelem w sobotę. Jednocześnie ostrzeżono Izrael, że śmierć cywilów „doprowadzi do wojny”. „Wzywamy naród palestyński do udziału w obchodzeniu Dnia Ziemi i uczestniczenia w marszach powrotnych, aby oprzeć się okupacji za pomocą pokojowych środków. Naród palestyński podjął decyzję o zakończeniu syjonistycznego oblężenia Gazy. Nie będziemy żyć pod oblężeniem w takich warunkach. Ostrzegamy syjonistycznego wroga przed przelaniem palestyńskiej krwi. Zabijanie cywilów doprowadzi do wojny.”


wieczorem około 200 Palestyńczyków demonstrowało wzdłuż ogrodzenia granicznego w północnej części Strefy Gazy. Ostrzelano izraelskich żołnierzy, a także rzucono około 500 różnego rodzaju urządzeń wybuchowych, granatów, rac i petard w stronę płotu granicznego. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.


 około 3 tys. Jordańczyków demonstrowało w Ammanie (Jordania) przeciwko decyzji Stanów Zjednoczonych o uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Demonstranci nieśli transparenty z antyizraelskimi hasłami i skandowali hasła poparcia dla Hamasu. Marsz został zorganizowany przez ruch Bractwa Muzułmańskiego.


fraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.