Polityka

JEST ANTYSEMITYZM CZY GO NIE MA ?

Jerzy Klechta

 

 


 

 

Jest coś butwiejącego w państwie duńskim (Something is rotten in the state of Denmark). To z „Hamleta” Szekspira.

Odnieść można ten cytat – w innym całkiem znaczeniu – do tematu żydowskiego w Polsce. Owszem nie brak imprez , spotkań, relacji zmierzających do zbliżenia polsko- żydowskiego. Np.koncerty, dyskusje organizowane w warszawskim muzeum POLIN cieszą się popularnością , bilety na nie trudno dostać. Jest to niezwykle cenna enklawa. Ale jest to jedna strona medalu. Druga przedstawia się nie najlepiej.

Ta druga to podskórny czy wręcz „naskórny”, nawet głośny antysemityzm. Wybucha raz po raz. Wydobywa się nie tylko z gardeł pospólstwa, z kręgów prymitywnych, z tzw.jak to się ongi mówiło – hołoty.

Jest to antysemityzm niejako usankcjonowany. Raz po raz z ust jednego i drugiego polityka „wymyka się”  słówko wymierzone przeciwko braciom – Żydom. Antysemityzm w Polsce istnieje. Nie tak jawnie jak ongi. Ale podobnie jak w przeszłości jest to zjawisko widoczne i przez to groźne.

Władza na ogół milczy. Chętnie tu i ówdzie „wymsknie” się  jednemu i drugiemu antysemicki „żart”. Gawiedź bije brawo!

Ot, jedynie dotknąłem delikatnie ważny temat. Ot, malutki sygnał. Oby nie urósł. Wcale nie tak dobrze dzieje się w państwie „duńskim”, jak się z pozoru wydaje.


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Polityka

3 odpowiedzi »

  1. Racja, Żyd polski powinien znać swoje miejsce które dostał dzięki dobroci gospodarzy. praca, dom, synagoga.

  2. Myśle ze ten polski antysemityzm, choc zapewne istniejący, jest jednak o wiele mniej agresywny i morderczy niż arabski antysemityzm na Zachodzie, napędzany antyizraelskimi komentarzami w oficjalnych mediach. Lewica zachodnia jest wściekle antyizraelska = antysemicka. Na tym tle Polska prezentuje się jeszcze bardzo przyzwoicie i bezpiecznie. Może nie przesadzajmy z tym polskim antysemityzmem. Natomiast sugeruje polskim Żydom aby nie napędzali sami tego antysemityzmu ingerując zbyt energicznie i w sposób konfliktujacy w polskie sprawy wewnętrzne.

  3. Jest ale inny. W latach międzywojennych antysemityzm był antyżydowski ale dzisiaj jest antyizraelski. Antysemici polscy wyżywają się na Żydach stosując leksykon antysyjonistyczny. Rzadko pokazuje się na polskim internecie antysemityzm „klasyczny” , taki bez odnośnika do Izraela, syjonizmu i związków Izraela z finansjerą międzynarodową.
    Kiedyś Żyd był brzydki bo miał pejsy, dzisiaj jest brzydki bo ma „okupowaną ziemię”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.