Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu ( 5.4 – 7.4 )

 
 

 


5 kwietnia 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu powiedział, że w rozmowie z doradcą Białego Domu Jaredem Kushnerem i specjalnym wysłannikiem USA na Bliskim Wschodzie Jasonem Greenblattem, wyraźnie podkreślił, że państwo palestyńskie nie może powstać. „Podczas wizyty w Waszyngtonie zadałem pytanie kiedy chcą opublikować swój plan, i nie otrzymałem odpowiedzi. Gdyby chcieli przedstawić plan zaraz po wyborach, powiedzieliby to. W każdym razie przedstawiłem swoje wytyczne dotyczące planu. Nie zaakceptuję żadnego planu, który wykorzeniłby nawet jedną osadę lub osadnika. Z pewnością nie może być palestyńskiej suwerenności nad osiedlami żydowskimi. Nad ani jednym. Zarządzanie nad terytorium położonym na zachód od rzeki Jordan pozostanie w naszych rękach. Jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie z punktu widzenia bezpieczeństwa całego obszaru. Jest to nasze państwo. Nie popełnimy samobójstwa, aby w New York Times napisano o tym pozytywny artykuł, który nie potrwa dłużej niż dwie godziny. Palestyńczycy mogą jednak kierować swoim własnym życiem. Nie interesuje nas zarządzanie Nablusem. Jeśli chodzi o mnie, istnieją trzy żelazne warunki: Żaden osadnik nie zostanie wysiedlony, po drugie, jesteśmy suwerenni z punktu widzenia bezpieczeństwa na całym obszarze na zachód od rzeki Jordan, po trzecie: nie podzielę Jerozolimy.”


 około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu, starając się uniemożliwić uszkodzenie płotu granicznego i udaremniając próby nielegalnego przekroczenia granicy. W starciach rannych zostało 83 Palestyńczyków.


libańska gazeta Al-Akhbar napisała, że amerykański plan pokojowy obejmuje przesiedlenia na dużą skalę palestyńskich Arabów z Izraela do Jordanii, i utworzenie trójstronnej konfederacji między Jordanią, Autonomią Palestyńską i administracją cywilną Izraela w celu zarządzania Judeą i Samarią. Zgodnie z planem, w pierwszej kolejności Jordania miałaby naturalizować 300 tys. Palestyńczyków, w tym około 200 tys., którzy już mieszkają na terytorium Jordanii. Szczegóły dotyczące przesiedlenia kolejnych 800 tys. nie są znane, ale w sumie Jordania miałaby przyjąć około 1 mln palestyńskich Arabów. Podobnie Liban miałby przyznać obywatelstwo około 450 tys. palestyńskich Arabom żyjącym na jego terytorium. Jordania miałaby także oddać dwa niewielkie obszary (Naharajim i Tzofar), które obecnie są dzierżawione przez Izrael. W zamian Jordania otrzymałaby rekompensatę w wysokości 45 mln dolarów oraz różne projekty gospodarcze. Natomiast Arabia Saudyjska przekazałaby Jordanii terytorium o powierzchni równej obszarowi przekazanemu Izraelowi. Na egipskim półwyspie Synaj utworzono by strefy przemysłowe, które zapewniłyby zatrudnienie dla mieszkańców Strefy Gazy. W zamian za udostępnienie swego terytorium, Egipt otrzymałby 65 mld dolarów w projektach gospodarczych.


wieczorem pewien mężczyzna wdarł się do synagogi w Buenos Aires (Argentyna), i groził ostrym narzędziem modlącym się wiernym. Rzucił także kamieniami w strażnika synagogi, a na podłogę wylał olej. Przez cały czas wykrzykiwał antysemickie hasła. Drugi strażnik obezwładnił napastnika, i przetrzymał do czasu policji, która go aresztowała. Rabin Uriel Husni powiedział: „Nigdy nie myślałem, że coś takiego mogłoby się wydarzyć. Mieliśmy tu atak terrorystyczny. Razem ze strażnikami byliśmy w stanie go powstrzymać.”


6 kwietnia 2019 r.


 

sekretarz generalny OWP Saeb Erekat potępił przedwyborcze obietnice premiera Benjamina Netanjahu dotyczącą zastosowania izraelskiej suwerenności nad żydowskimi społecznościami w Judei i Samarii, jeśli wygra kolejne wybory. „Takie oświadczenie Netanjahu nie jest zaskakujące. Izrael będzie nadal bezczelnie naruszał międzynarodowe prawo, tak długo, jak długo społeczność międzynarodowa będzie bezkarnie nagradzać Izrael, szczególnie popierając administrację Trumpa i popierając pogwałcanie przez Izrael praw narodowych i praw człowieka narodu palestyńskiego. Będziemy nadal dążyć do uzyskania naszych praw za pośrednictwem międzynarodowych forów, w tym Międzynarodowego Trybunału Karnego, dopóki nie osiągniemy naszej dawno opóźnionej sprawiedliwości.”


 przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział dziennikarzom, że istnieją trzy kanały mediacji z Izraelem, mianowicie Egipt, Katar i ONZ. Dzięki temu Hamas otrzymał „pozytywne” odpowiedzi ze strony Izraela dotyczące porozumień związanych z zawieszeniem broni i zniesieniem oblężenia Strefy Gazy. „Jesteśmy na etapie badania odpowiedzi, które otrzymaliśmy za pośrednictwem mediatorów w odniesieniu do wielu żądań, ale przed nami jeszcze długa droga, aby otrzymać ostateczną satysfakcjonującą odpowiedź.” Jahja Sinwar ostrzegł jednak Izrael, że „jeśli Strefa zostanie wciągnięta w wojnę, Izrael ucierpi. Nie będzie ewakuować tylko miast graniczących z Gazą, ale także Aszdod, Aszkelon, a nawet Tel Awiw. Nasze palce wciąż są na spuście, i tam pozostaną, aby chronić naród palestyński. Hamas będzie mieczem i tarczą dla narodu palestyńskiego.”


wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę, która spadła wewnątrz terytorium Strefy Gazy.


Jordania zorganizowała nad brzegiem Morza Martwego Światowe Forum Ekonomiczne. Przy tej okazji minister spraw zagranicznych Omanu, Jusufa bin Alawi bin Abdullah, powiedział, że Arabowie muszą podjąć inicjatywy, aby Izrael przezwyciężył „obawy o swoją przyszłość” w regionie. „Zachód zaoferował Izraelowi wsparcie polityczne, gospodarcze i wojskowe, i teraz posiada on wszystkie środki władzy … ale mimo to obawia się o swoją przyszłość jako kraj niearabski otoczony 400 milionami Arabów. Wierzę, że my, Arabowie, musimy być w stanie przyjrzeć się tej kwestii i spróbować złagodzić te obawy poprzez inicjatywy i prawdziwe porozumienia między nami a Izraelem.” Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi, powiedział: „Świat arabski uznaje prawo Izraela do istnienia. Sami Palestyńczycy uznali prawo Izraela do istnienia … to nie jest problemem. Problem polega na tym, że zawiedliśmy się. Czy ten zawód się skończy? Izrael musi wycofać się z ziem arabskich okupowanych od 1967 r. I musi pozwolić na stworzenie państwa palestyńskiego. I to jest problem. Jeśli Izrael twierdzi, że nie czuje się komfortowo, to nie jest mój problem. Problem nie polega na tym, że Arabowie udzielają gwarancji … problem polega na tym, że Izrael nie robi tego, co jest właściwe dla pokoju. Izrael … nie postępuje właściwie. W rzeczywistości robi wiele złych rzeczy, ograniczając Palestyńczyków.”


7 kwietnia 2019 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu weekendu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 5 cm, i obecnie wynosi 211,67 metra p.p.m. Tej zimy poziom wzrósł o 2 metry 99 cm. Oczekuje się, że dzięki topniejącym śniegom na górze Hermon, poziom będzie rósł jeszcze do połowy maja. Równocześnie poinformowano, że w marcu poziom wody w Morzu Martwym wzrósł o 3 cm i obecnie wynosi 433,41 metra p.p.m.


 prezydent Reuven Rivlin był gospodarzem uroczystości podpisania umowy o współpracy między Izraelską Narodową Akademią Nauk i Nauk Humanistycznych a Amerykańską Narodową Akademią Nauk. Współpraca naukowa między tymi dwoma akademiami była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Rodziny BlavatnikAmerykańska Narodowa Akademia Nauk jest organizacją non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, która zapewnia niezależne, obiektywne doradztwo w sprawach związanych z nauką i technologią w Ameryce, zapewniając naukowe doradztwo dla rządu Stanów Zjednoczonych. Izraelska Narodowa Akademia Nauk i Nauk Humanistycznych jest głównym organem izraelskiej społeczności naukowej, skupiającym najlepszych naukowców w Izraelu. Rivlin powiedział: „Dzisiejszy dzień to początek oficjalnego partnerstwa między naszymi akademiami narodowymi, z nadzieją współpracy na wiele dziesięcioleci. Przyjaźń między naszymi dwoma krajami jest głęboka i długotrwała. Izrael i Stany Zjednoczone są w czołówce badań naukowych na świecie. Nasze połączone wysiłki z pewnością przyniosą nam niesamowite odkrycia … Sto lat temu nikt by nie pomyślał, że to możliwe.”


Siły Obronne Izraela ogłosiły, że wieczorem jutrzejszego dnia nastąpi ogólne zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej oraz przejść granicznych ze Strefą Gazy, które będzie obowiązywać na dzień wyborów 9 kwietnia.


zachodnie źródła wywiadowcze poinformowały, że Iran ewakuował bazę wojskową i magazyny broni przy międzynarodowym porcie lotniczym w Damszku w Syrii. Ruch ten podjęto z obawy przed izraelskimi nalotami, w porozumieniu z Rosją. Wszystko wskazuje na to, że Iran będzie teraz dostarczał zakazany sprzęt wojskowy (rakiety) do Syrii poprzez Irak, natomiast pozostały sprzęt i wsparcie logistyczne będą dostarczane nadal poprzez lotnisko w Damaszku. Inforamcje wywiadowcze wskazują także, że większość irańskich rakiet ewakuowano do baz wojskowych będących pod dowództwem syryjskiej 4 Dywizji w prowincji Rif Dimaszq, a wyposażenie i amunicję ewakuowano do baz syryjskiej 1 Dywizji oraz na lotnisko Al-Mezzeh na południowy zachód od Damaszku.


nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w miejscowości Hush w Rumunii. Wywrócono około 70 nagrobków.


FBI poinformowało, że w minionym tygodniu aresztowano Albańczyka z obywatelstwem amerykańskim, który planował atak terrorystyczny na synagogę w stanie Montana. Przy aresztowanym 21-letni Fabjanie Alameti znaleziono karabin oraz narkotyki.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.