Uncategorized

Izraelski lądownik Beresheet wchodzi na orbitę wokół Księżyca

Przyslal

Marek Eyal-Fajtlowicz

 


img

Izraelska sonda Beresheet weszła na orbitę wokół Księżyca. Statek ma wylądować na powierzchni naszego naturalnego satelity 11 kwietnia.

Należący do firmy SpaceIL lądownik księżycowy Beresheet odpalił 4 kwietnia o 16:18 (czasu polskiego) swój silnik na 6 minut, aby wejść na orbitę wokół Srebrnego Globu. Sonda weszła na eliptyczną orbitę o wymiarach 500 km na 10 000 km (wartości przybliżone). Teraz przez tydzień będą trwały przygotowania do historycznego, pierwszego lądowania izraelskiej sondy na Księżycu.

 

 

Wizualizacja sposobu dotarcia przez sondę Beresheet na powierzchnię Księżyca. Źródło: SpaceIL.

Sonda Beresheet wystartowała jako dodatkowy ładunek misji rakiety Falcon 9 21 lutego 2019 roku. Po wypuszczeniu przez rakietę stopniowo zwiększała eliptyczną orbitę okołoziemską, początkowo jednak pierwszy taki manewr był opóźniony z przyczyn technicznych.

Jeżeli sonda wykona udane lądowanie na powierzchni Księżyca, Izrael dołączy do bardzo wąskiego grona państw, do którego należą Rosja, USA i Chiny. Już teraz statek przechodzi do historii, jako przedstawiciel 7. państwa/wspólnoty, które wysłało sprzęt orbitujący Księżyc (oprócz wymienionych dokonały tego: Indie, Europa (w ramach misji ESA) oraz Japonia.

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/izraelski-ladownik-beresheet-wchodzi-na-orbite-wokol-ksiezyca

Pisze Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

– mimo ze twardo wyladowal i sie nie odzywa- gratulacje!

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

  1. Świetny opis i fantastyczny, bardzo poetyczno- baletowo-techniczny film obrazujacy ogrom precyzji i nauki aby dokonać takiego lotu. Brawo Izrael ! Nasz ledwo widoczny na mapie , zaledwie 8 milionowy, młody bontylko 70 letni Karzełek w klubie największych na ziemi mocarstw które dokonały takiego ładowania. Misja wykonana ! A ze lądowanie bylo trochę „twarde” ? Nie szkodzi. ! Ładunek z pamiątkami ludzkości został dostarczony na powierzchnie Księżyca, moze nie w tak delikatny sposób jak zamierzone, ale jednak dostarczony ! Skoro archiwa Ringenbluma przeżyły wojnę i zostały odnalezione w ruinach i zgliszczach, to te izraelskie pamiątki na księżycu tez zostaną kiedyś odnalezione przez naszych potomków i beda niezbitym świadectwem tej fantastycznej misji. A ze trochę porozbijane ? Trudno ! Poprawimy następnym razem 😊👌

  2. Spaceil uczy się z fiaska misji księżycowej i projektuje nową. Grupy i ludzie którzy popierali ten projekt popierają go dalej i za 2-3 lata wystartuje poprawiona wersja lądownika.

  3. Niestety przykro bylo sie przekonac,ze jak sie okazuje „lazik”(slowo,ktorego sie nauczylam z polskiej prasy…) nie wyladowal tak jak bylo oczekiwane ale I Pan Prezydent I Pan Premier wyrazili podziekowania oraz nadzieje,ze nastepnym razem sie uda!
    Trzymamy kciuki!

  4. Reportaż na żywo będzie z przynajmniej z trzech centrów w Izraelu, jeden całkiem po angielsku, z King David International w TLV, a inne po hebrajsku i po angielsku. Poza tym na kilku kanałach amerykańskich.

  5. Marek, dziekuje Ci za opisanie tego, bo co kilka dni musze opowiadac wnukowi o Beresheet. On jest zafascynowany, ale ja nie rozumiem o co chodzi. A Ty wytlumaczyles lub przyslales material, ktory pomogl mi zrozumiec na tyle by opowiedziec 5-cio latkowi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: