Uncategorized

.PRZED PESACH  cz. 4 / 5

Napisala i przyslala Zosia Braun ktora dodaje ze

jest to cykl osobistych rozważeń wokół Pesach , łączący losy Żydów przeszłe I obecne.

 

 

 


PRZYGOTOWANIA.CZYTANIE.

POZNANIE.ZROZUMIENIE

 

MOSHE RABEINU. POSTAC MOJZESZA JAKO LIDERA.

Niewątpliwie postać każdego lidera jest rozpoczęta od samego urodzenia, dzieciństwa,  otoczenia i wychowania.

Dużo możemy się nauczyć o wczesnym wychowaniu dzieci studiąc dokładnie tylko fakty z życiorysu Mojżesza. Od urodzenia zmagał się z samym faktem,  skazane mu NIE BYC, a jednak z B-ską pomoca został przy zyciu, dzięki odwadze kobiet: Matka Jocheved, siostra Miriam i córka Faraona Bat Paro/Batya. Przejął od nich bardzo wzniosłą cechę LITOŚĆ (RACHMANUT) I wielkie poswięcenie/oddanie (MESIRUT NEFESH).

Wychowany w domu Faraona, gdzie przyprowadziła go Batya, żył w przepychu, bez trosk życia codziennego, jako szlachetny ksiązę egipski. Lecz kiedy dowiedział się o swoim żydowskim pochodzeniu litość i troska o swój naród żydowski towarzyszyły mu przez całe życie.

Litość nad swoim narodem.

Zobaczył Mojżesz cierpienia i niesprawiedliwość wyrządzoną Izraelitom i podjąl od razu decyzję, aby im pomóc, bez wahań i rozliczeń. Zabil Egipcjanina, który znęcał się nad Żydem. Od tego czasu musi się ukrywać, ale jest w zgodzie ze sobą, bo nie był obojętny na cierpienia bliskiego i stał w obronie skrzywdzonego.

Litość nad narodami swiata

Kiedy Faraon dowiedział się o uczynku Mojzesza, był on przesladowany i musial uciekać przed ścigającymi go Egipcjaninami do sąsiedniego państwa Median.

Po drodze zobaczyl grupe kobiet, która przyprowadziła swoje stado do studni, aby napoić ich wodą. Nagle napadło na nich kilku pasterzy. Mojżesz odpędził rozbojników i uratował kobiety z Medianu, z domu Jetro. Pomógł im także w cieżkiej pracy napoić stado i podziękowały mu za wszystko, córki Jetro.

Litość nad wszystkim stworzeniami  – nawet nad zwierzętami.

Nasi mędrcy tak piszą: Kiedy Mojżesz był pasterzem w Median, zobaczył On że jedno jagniątko uciekło do krainy Asba, w pobliżu do jeziorka z wodą i tam zaspokoił swe pragnienie. Mojżesz czekał na niego. I powiedział do siebie:

Nie wiedziałem, że jagniatko uciekło bo było spragnione, teraz kiedy się napił, napewno jest zmęczony i nie ma sil iść. Wziąl go na ręce i przyprowadził tam gdzie było całe stado. I powiedział wtedy Wiekuisty, jezeli tak umie dbac o jedno jagniątko napewno należy mu sie być Pasterzem (Przywodca) całego narodu.

 

I tak jest napisane charakteryzujac Naród Żydowski

„Israel hem Rachmanim bnei Rachmanim”

Zydzi to naród litościwy od pokolen

 

Dzisiejsza rzeczywistosc.

Ten artykul byl napisany tydzien przed wyborami w Izraelu. (9.4.2019)

Strach jest pomysleć, jak bardzo oddaleni jestesmy od postaci zydowskich historycznych przywodcow. Pozostały nam „wojny żydowskie”, sklóceni wszyscy ze wszsytkimi,  „liderzy”, ktorzy maja przede wszystkim swoje korzyści, nie widza ważnosci bezpieczeństwa narodu, zagrożenia ze wszystkich czterech stron świata.

Nie chcą przyjać do wiadomośći nasze ciągłe zagrożenie  i trudności życia codziennego przeciętenj rodziny w Izraelu.

Nie mam wpływu na wyniki wyborów majac tylko ten jeden glos.

 

 

Ale mam nadzieje, ze ten głos wzmocniony wiarą i modlitwą dotrze do B-ga, aby czuwał nad nami i bronił swoich (grzesznych) synow wybranych. AMEN

 

 


Jutro juz zakonczenie

Poprzednie odcinki TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.