Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13 .4 -14 .4

 

 


13 kwietnia 2019 r.


 

wieczorem szef SpaceIL, Morris Khan ogłosił, że zamierza wybudować nowy statek kosmicznyBeresheet 2, aby ukończyć misję lądowania na Księżycu. „W świetle wspaniałych słów wsparcia i zachęty, które otrzymałem z całego świata, zdecydowałem, że zamierzamy zbudować Beresheet 2. Zamierzamy umieścić nowy statek kosmiczny na Księżycu i zakończymy tę misję. Jutro rano powołamy grupę zadaniową – zamierzamy usiąść i zaplanować projekt oraz rozpocząć pracę.”


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zatwierdził nowego premiera Mohammada Sztajjeha, który powiedział, że zamierza pracować nad wzmocnieniem obecności palestyńskich mieszkańców nad ich ziemią. Jego rząd ma plany związane z mieszkańcami w strefie „C” Judei i Samarii, która jest pod izraelską administracją cywilną i izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Zauważył, że polityka wzmacniania palestyńskiej obecności będzie realizowana również we Wschodniej Jerozolimie i obejmie wszystkie działające tam palestyńskie instytucje. W tym kontekście Sztajjeh powiedział, że Kuwejt przekazał 90 mln dolarów przez lokalne banki, aby wesprzeć akcję odnawiania arabskich domów we wschodniej Jerozolimie. Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy stoją w obliczu wielu wyzwań, a przede wszystkim amerykańskiego planu pokojowego. „Przez cały czas sprzeciwialiśmy się temu porozumieniu, ponieważ zabierało ono Jerozolimę z Palestyny, dlatego nie chcieliśmy reszty planu, ponieważ nie będzie palestyńskiego państwa bez Jerozolimy i nie będzie państwa w Gazie ani państwa bez Gazy. Po co prezydent Trump chce rozmawiać o jakimkolwiek rozwiązaniu po tym, jak przeniósł ambasadę do Jerozolimy i uznał Jerozolimę za stolicę Izraela? Dlatego nie sądzę, aby dialog z nim miał sens.”


 po południem doszło do starcia Palestyńczyków z arabskiej wioski Urif z żydowskimi osadnikami z osiedla Itzchar w środkowej części Samarii. Obie strony obrzuciły się kamieniami. Ranny został 1 osadnik. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze usunęli osadników do osiedla, a następnie zmuszono Arabów do zawrócenia do swojej wioski.


rano arabskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne przeprowadziły bombardowanie obiektów wojskowych w mieście Masjaf w północnej części Syrii. Celem była syryjska baza wojskowa, w której dwa budynki były wykorzystywane przez siły irańskie. Zaatakowano także centrum rozwoju rakiet położone w sąsiedniej wiosce Zawi i bazę szkoleniową w wiosce Szejk Ghadban. W nalocie zginęło kilku Irańczyków, a 17 osób zostało rannych. Budynki zostały zniszczone. Syryjska armia poinformowała, że izraelskie samoloty nadleciały nad terytorium Libanu, skąd wystrzeliły rakiety. Syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej miały zestrzelić kilka z tych rakiet.


14 kwietnia 2019 r. 


Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o zwolnieniu dodatkowych jednostek, które w ostatnim czasie zostały rozlokowane w rejonie Strefy Gazy. Dotyczy to jednostek pancernych, piechoty i artylerii, które teraz powrócą do swoich rutynowych działań szkoleniowych. Armia poinformowała także, że wycofuje się z kontrowersyjnego programu wdrażania kobiet do bojowych jednostek pancernych. Decyzję podjęto po ocenie dotychczasowych doświadczeńw tym przedmiocie. Szkolenie ukończyło 10 z 15 kobiet. Rozpoczęły one następnie służbę w korpusie pancernym, tworząc załogi trzech czołgów i czterech transporterów opancerzonych. Po okresie próby podjęto decyzję, że przeszkolone kobiety zostaną przeniesione do innych jednostek bojowych, gdzie będą mogły wykorzystać zdobyte doświadczenie.


rano w Adis Abebie (Etiopia) wylądowała delegacja 10 izraelskich strażaków, którzy pomogą w gaszeniu wielkiego pożaru, który od dwóch tygodni szaleje w rejonie gór Simien w północnej części Etiopii. Przyjazd delegacji nastąpił w odpowiedzi na prośbę rządu Etiopii.


syryjskie media poinformowały, że wieczorem Syrię opuściła rosyjska delegacja przewożąca trumnę ze szczątkami izraelskiego szpiega Eli Cohena. Pracował on jako tajny izraelski agent w Syrii i Egipcie, zajmując stanowisko doradcy syryjskiego ministra obrony. Po ujęciu został w 1965 r. powieszony. Izrael nie skomentował tych doniesień.


 amerykański dziennik The Washington Post napisał, że plan pokojowy prezydenta Trumpa prawdopodobnie nie gwarantuje utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego, a koncentruje się głównie na kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi. Treść planu pokojowego nadal pozostaje ścisłą tajemnicą.

 


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.