Polityka

Ludwik Janion o wydarzeniach w Pruchniku

 

Ludwik Janion

Mieszka w Warszawie. Autor opowiadań, poezji, książek dla dzieci także publicystyka i krytyka literacka. Z ważniejszych: powieść „Zwijanie świata ”słowo/obraz terytoria” 2007, dwa tomy „Antologii poezji – Cogito”, antologie poezji młodych autorów: „Zanim wypełni się wiek” i „Dziesięć razy rok”. Poezje publikuje w „Twórczości”, „Toposie”, „Odrze”, w przeszłości także w „Literaturze”, „Fantastyce”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Kresach”, „Akcencie” i in. Współpracował z wieloma pismami, od „Szachów” poczynając, na „Kocich Sprawach” kończąc. Od 20 lat prowadzi w pismach „Cogito” i „Victor” działy poświęcone twórczości młodych autorów. W drugim programie Polskiego Radia przez dwa lata prowadził audycję: „Czas na debiut”. Autor słuchowisk radiowych dla dzieci, a także czterech części cieszącej się powodzeniem książki dla dzieci „Adaś i Słoń’, ponadto: „Paca i podróż dookoła świata” oraz zbiór wierszy ilustrujących arcydzieła światowego malarstwa: „Siła wyobraźni”. W latach 2010 – 2015 ghostwriter w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Eksszachista, belfer, radiowiec, scenarzysta… Ma sławną ciotkę i trzy córki.


 

Judasz

 

A w Pruchniku Żyda biją kijami
Dzieci małe biją Żyda z pejsami
Głowę odrąbali do wody wepchali
Alleluja Hossana i Najświętsza Panna

Biegną chłopcy i dziewczynki
Won stąd Żydzie do Treblinki
Siekierka toporek żydowski paciorek
Dla Jezusa naszego zabić Żyda wstrętnego

Czas rodzinny dziś w Pruchniku
Poświęcone już w koszyku
Słoma z Żyda, brzuch rozpruty

Tylko trzeba ściągnąć buty

 

_____________________________

 

A co sie zdarzylo w Pruchniku ?

 

Katolicy z Pruchnika pobili i spalili kukłę Judasza z pejsami. „Dołóż mu z pięć, bo chcą odszkodowań!”

Wpodkarpackim Pruchniku mieszkańcy wrócili do zakazanej tradycji palenia kukły Judasza. Jak podaje „Ekspres Jarosławski”, ten wielkanocny rytuał zgromadził setki mieszkańców miasta w tym dzieci, które dostały kije, żeby móc wymierzyć Judaszowi tradycyjne 30 ciosów. Następnie kukłę zawleczono nad rzekę, odcięto jej głowę i spalono. A wszystko to w Wielki Piątek, który w tym roku przypadał w rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.

Słomiana kukła Judasza zdrajcy, przyozdobiona stereotypowym kapeluszem z pejsami zawisła w Wielki Piątek w centrum miasta na latarni przy ulicy Jana Pawła II. Mieszkańcy tłumnie stawili się na tradycyjne widowisko. Przyprowadzili nawet swoje dzieci. Jak podaje „Ekspres Jarosławski” niektórzy z nich zachęcali je do uczestnictwa w rytuale.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.