Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.4- 22.4

 

 


21 kwietnia 2019 r.


 

premier Benjamin Netanjahu potępił serię ataków terrorystycznych na chrześcijańskie kościoły i hotele w Sri Lance, w których zginęło co najmniej 207 osób, a około 600 zostało rannych. Zaoferował także Sri Lance pomoc. „W imieniu obywateli Izraela wyrażam głęboki szok z powodu morderczych ataków na niewinnych cywilów na Sri Lance. Izrael jest gotowy pomóc władzom Sri Lanki w tym trudnym czasie. Cały świat musi zjednoczyć się w walce z plagą terroryzmu.”


. członek biura politycznego Hamasu Khalil al-Hajja, ujawnił szczegóły porozumienia zawartego dzięki egipskiemu pośrednictwu z Izraelem. Porozumienie obejmuje zwiększenie dostaw energii elektrycznej z Izraela do Strefy Gazy poprzez linię energetyczną 161. Projekty ONZ mają utworzyć około 8 tys. nowych miejsc pracy w Strefie Gazy. Dzięki pomocy finansowej Kataru i ONZ mają być realizowane programy opieki społecznej. 30 % towarów o podwójnym zastosowaniu zostanie usuniętych z listy zakazanych do przywozu do Strefy Gazy. Rozbudowane zostaną strefy przemysłowe Karni i Beit Hanoun. Obszar połowów zostanie rozszerzony do 15 mil. Khalil Hajja podkreślił, że wszystkie te ustępstwa ze strony Izraela zostały uzyskane dzięki walce Hamasu.


. w Kairze (Egipt) odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Ligii Arabskiej. Podczas spotkania palestyński przywódca Mahmoud Abbas powiedział, że Izrael nie jest zainteresowany pokojem. Oskarżył także Izrael o naruszanie wcześniejszych porozumień z Autonomią Palestyńską. Abbas powiedział także: „Co pozostało z planu pokojowego po uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do niej, zaprzestaniu pomocy dla UNRWAi zamknięciu biura OWP w Waszyngtonie? Tymczasem Izrael utrzymuje swoją politykę osiedlenia, która jest realizacją planu aneksji.” Liga Arabska zobowiązała się przekazywać Autonomii Palestyńskiej 100 mln USD miesięcznie, aby uzupełnić braki budżetowe powstałe w wyniku ograniczeń fiskalnych nałożonych przez Izrael.


. wybory prezydenckie na Ukrainie wygrał Wołodymir Zelenski, 41-letni ukraińsko-żydowski aktor i komik, który ma wykształcenie prawnicze. W drugiej turze wyborów zdobył ponad 70% głosów. Podczas kampanii wyborczej Zelenski wykorzystał powszechną na Ukrainie frustrację związaną z administracją Poroszenki i korupcją w ukraińskim rządzie. Zelenskiego oskarżono, że jest tylko przykrywką dla interesów kontrowersyjnego ukraińskiego oligarchy Igora Kołomojskiego, który jest właścicielem kanału telewizyjnego, na którym transmitowane są programy z udziałem Zelenskiego. Aktor zaprzeczył jednak jakimkolwiek powiązaniom politycznym i w ostatnich dniach kampanii powiedział, że oligarcha zostanie uwięziony, jeśli okaże się, że naruszył jakiekolwiek prawa. Kolomojski jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, i obecnie mieszka w Izraelu. Zelenski jest także oskarżany o powiązania z Rosją, co jest niezwykle drażliwym tematem na Ukrainie, która jest uwiązana w konflikcie zbrojnym w Donbasie. Zelenski potwierdził, że ma udziały w cypryjskiej spółce, której właścicielem jest rosyjska grupa inwestycyjna. Zelenski obiecał sprzedać swoje udziały w tej spółce, a także rozpocząć bezpośrednie rozmowy z Rosją, aby zakończyć wojnę na wschodniej Ukrainie.


22 kwietnia 2019 r. 


 władze wodne poinformowały, że podczas weekendu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1,5 cm (w sumie o 3,07 metra od początku pory deszczowej). Obecnie poziom jeziora wynosi 211,41 metra p.p.m. Na górze Hermon spadło 25 cm śniegu.


 przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział, że izraelskie siły powietrzne nie mogą już decydować o kampanii wojskowej przeciwko Libanowi. „Jeśli Izrael zechce wszcząć z nami wojnę, będzie potrzebował ofensywy lądowej, a jego siły nie będą mogły przeprowadzić takiej kampanii, ponieważ nie są na to gotowe.”


 premier Benjamin Netanjahu z żoną Sarą i dziećmi odwiedził górę Hermon. Wykorzystując czas świąt Pesach, wybrali się na wycieczkę jeepami po Wzgórzach Golan, i wjechali na górę Hermon aby pocieszyć się śniegiem. Przy tej okazji Netanjahu powiedział, że w wdzięczności dla prezydenta Trumpa za uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan, jedna z osad na Wzgórzach Golan zostanie nazwana Trump na jego cześć.


 doradca amerykańskiego prezydenta, Jared Kushner powiedział, że długo oczekiwany plan pokojowy nie będzie koncentrował się na rozwiązaniu dwupaństwowym w przeciwieństwie do poprzednich planów pokojowych. „Skupiamy się tak naprawdę na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czyli jak poprawić życie Palestyńczyków, i co można uczynić, aby ten rejon stał się bardziej atrakcyjny dla inwestycji? Zajmujemy się wszystkimi głównymi problemami związanymi z tym problemem, ponieważ musimy to zrobić. Stworzyliśmy także solidny biznesplan dla całego regionu. Myślę, że to, co robimy, pozwoli Izraelowi utrzymać swoje bezpieczeństwo, ale będzie wymagało od wszystkich kompromisu. To co zaproponujemy jest zupełnie inne od wcześniejszych planów pokojowych, które opierały się na rozwiązaniu dwupaństwowym.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.