Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.5 -6.5

 


5 maja 2019 r.


palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. W nocy wystrzelono 180 rakiet, z których system Iron Dome zestrzelił około 100. W ciągu dnia ostrzał kontynuowano. W południe rakieta uszkodziła elementy infrastruktury kolejowej na torze w pobliżu Be’er Szewy, w związku z czym na kilka godzin wstrzymano kursowanie pociągów między Kiryat Gat a Be’er Szewą. Po sprawdzeniu stanu technicznego torów, wznowiono połączenia. Po południem odłamki rakiety, która uderzyła w dom w Aszdod, zabiła 20-letniego rabina Pinchasa Menachema Pashwazmana. Ratownicy usiłowali go reanimować, ale zmarł od ran w drodze do szpitala. Pozostawił żonę i czteromiesięczne dziecko. W Aszkelonie rakieta spadła na dzielnicę mieszkaniową, gdzie zginęł 58-letni Mosze Agadi. W Aszkelonie trafiona została także fabryka, w której 2 osoby zostały ranne. Uszkodzony został także oddział onkologii w szpitalu w Aszkelonie. Wieczorem ranna została 1 osoba od spadającej rakiety w Sderot. Rakieta spadła także przy stadionie miejskim Kiryat Malachi. Wieczorem palestyńscy terroryści rozpoczęli także ostrzał moździerzowy terenów przygranicznych w Izraelu. Jeden z takich pocisków lekko zranił 2 izraelskich żołnierzy. Ze strefy wystrzelono także pocisk przeciwpancerny Kornet, który trafił samochód w pobliżu przejścia granicznego Erez, zabijając 60-letniego Izraelczyka.


Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o przekazaniu pod dowództwo Dywizji Gazy elitarnej 7 Brygady Pancernej „Burza z Golanu„, która normalnie stacjonuje na północy kraju. Brygada ta składa się z trzech batalionów pancernych, batalionu inżynieryjnego i trzech batalionów artylerii. Dywizja Gazy jest dywizją terytorialnej piechoty i nosi kryptonim „Południowe Lisy„. W jej skład wchodzą dwie brygady terytorialne piechoty, odpowiadające za utrzymanie bezpieczeństwa w północnej i południowej części granicy ze Strefą Gazy. Dodatkowe dywizja dysponuje batalionem rekonesansu pustynnego, batalionem łączności i batalionem inżynieryjnym. Podlega ona pod Południowe Dowództwo, i zazwyczaj w okresie eskalacji napięcia w Strefie Gazy otrzymuje wsparcie ze strony 366 Dywizji Pancernej „Filary Ognia„. Dywizja ta składa się z pięciu szkoleniowych batalionów pancernych, i dlatego nie jest używana w działaniach operacyjnych w Strefie Gazy. Dywizja dysponuje jednak brygadą artylerii oraz elitarną Brygadą Givati, która składa się z trzech batalionów zmechanizowanej piechoty oraz batalionu rekonesansu. I właśnie ta brygada zazwyczaj wchodzi do Strefy Gazy wraz ze wsparciem czołgów. Tym razem rozpoczęto także przegrupowywanie na południe jednostek Brygady Spadochronowej.


 

minister nauki Ofir Akunis ogłosił, że Izraelska Agencja Kosmiczna podwoi swoje wsparcie finansowe dla projektu budowy lądownika księżycowego Beresheet 2. Pierwszy lądownik otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 10 mln szekli, a obecnie na ten cel przeznaczono 20 mln szekli. W tym celu Izraelska Agencja Kosmiczna podpisała umowę z SpaceIL. Akunis powiedział: „Projekt Beresheet zahipnotyzował i zjednoczył wszystkich obywateli Izraela w oczekiwaniu na udane lądowanie na Księżycu. Głęboki interes publiczny, wraz z przełomowymi osiągnięciami technologicznymi, zwiększył potrzebę zwiększenia ogromnej mobilizacji dla powodzenia tego projektu. Nie mam wątpliwości, że decyzja o podwojeniu rządowego wsparcia i pogłębieniu współpracy z amerykańską agencją kosmiczną NASA będzie wspierać sukces Beresheet 2 i jego udane lądowanie na Księżycu.”


 

 po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji na południu, podjął decyzję o kontynuowaniu dalszych nalotów lotniczych na cele terrorystyczne i koncentrację sił lądowych na granicy Strefy Gazy. Brygada Golani właśnie zakończyła dyslokację swoich oddziałów. Gabinet bezpieczeństwa powstrzymał się jednak od ogłoszenia mobilizacji rezerwistów, co oznacza, że nie zamierza rozpoczynać decydującej operacji lądowej w strefie. Poinformowano, że obecna eskalacja może potrwać dłuższy czas, nawet do Dnia Niepodległości Izraela.


 

 izraelskie siły bezpieczeństwa rozszerzyły do 40 km strefę bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy. W obszarze tym obowiazują zakazy organizowania imprez publicznych, a wszystkie szkoły są zamknięte. Wieczorem otworzono schrony publiczne w Kfar Sava i Ramat Gan, a wcześniej uczyniła to Netanja.minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan przeprowadził wieczorem specjalną ocenę sytuacji bezpieczeństwa na południu kraju. W siedzibie głównej izraelskiej policji południowego okręgu w Be’er Szewia spotkał się z komendantem policji okręgu południowego, przedstawicielami Sił Obronnych Izraela, agencji bezpieczeństwa Szin Bet, straży pożarnej, oraz służb ratowniczych i medycznych. Erdan poinstruował obecnych, aby przygotowali się na możliwość wystąpienia scenariusza przedłużającej się eskalacji i skutecznie wykorzystali dostępne siły, aby utrzymać pełną zdolność funkcjonowania państwa. Erdan poprosił także o przygotowanie się na wszystkie możliwe scenariusze, w tym infiltrację z morza lub próbę infiltracji do jednej ze społeczności położonych wzdłuż granicy Strefy Gazy. Z tego powodu na południe Izraela skierowano dodatkowe siły policji, agencji bezpieczeństwa Szin Bet, a także siły ratownicze i medyczne. Poinformował także, że w najbliższy piątej wzmocnione zostaną siły policyjne w Jerozolimie, aby uniknąć wybuchu przemocy na Wzgórzu Świątynnym. Będzie to pierwszy piątek muzułmańskiego miesiąca Ramadan. Szczególne procedury bezpieczeństwa wprowadzono w zakładach karnych, które przygotwują się na wypadek konieczności przeniesienia osadzonych terrorystów z południa kraju do jednostek penitencjarnych w innych rejonach. Poczyniono także ustalenia dotyczące zbliżającego się festiwalu Eurowizji oraz Dnia Niepodległości Izraela. Wieczorem koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Kamil Abu-Rokun poinformował o wstrzymaniu dostaw paliwa do Strefy Gazy przez przejście graniczne Kerem Szalom. Minister energii Juval Steinitz postanowił tymczasowo zawiesić przepływ gazu ziemnego ze złoża Tamar na Morzu Śródziemnym. Z tego powodu ogłoszono stan nadzwyczajny w przemyśle gazowym, aby zapewnić normalne dostawy gazu i energii dla odbiorców w kraju.


 izraelskie siły powietrzne zbombardowały wiele celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Po południem izraelskie siły powietrzne powróciły do dawnej metody polowania na przywódców palestyńskich organizacji terrorystycznych. Wieczorem zabito w ten sposób wysokiego dowódcę Islamskiego Dżihadu, który zginął wraz z rodziną. Zabito także wysokiego dowódcę Hamasu, Hameda Ahmeda Abeda Khudariego, który odpowiadał za przekazywanie funduszy terrorystycznych z Kataru do Gazy. Zginął w ataku na konwój pojazdów w północnej części Gazy. W innych atakach zginęło także kilku dowódców polowych Hamasu. Po południem zniszczono siedmiopiętrowy budynek w dzielnicy Al-Farkan w Gazie. Budynek powstał w 2010 r., a jego budowę w całości kontrolował Hamas. W rezultacie tego pod budynkiem stworzono szeroką sieć tuneli podziemnych, ciągnących się pod cywilną zabudową. Centralnie położony budynek stanowił centrum podziemnej sieci tuneli. Nalot przeprowadzono bez żadnego uprzedzenia. W budynku zginęły 3 osoby. Zniszczono także siedzibę największego kompleksu sił bezpieczeństwa Hamasu w dzielnicy Rimal w Gazie. Obiekty te były wykorzystywane do koordynacji działań operacyjnych Hamasu. Wieczorem zniszczono biuro szefa służb prewencyjnych Hamasu w obozie uchodźców Nuseirat w środkowej części strefy. Zniszczono także budynek, z którego prowadzono atak cybernetyczny na Izrael.


 po południem Izrael podjął próbę dostarczenia do Strefy Gazy paliwa dla elektrowni w Gazie, aby zapobiec załamaniu humanitarnemu. W tym celu 17 cystern samochodowych przewożących 650 tys. litrów paliwa przejechało przez przejście graniczne Kerem Szalom. Zostały one ostrzelane z moździerzy, jednak kierowcy po ustaniu ostrzału powrócili do pojazdów i kontynuowali misję. Do Izraela powróciły później wszystkie samochody, za wyjątkiem jednego.


 wieczorem palestyńskie frakcje w Gazie poinformowały egipskich negocjatorów, że w odpowiedzi na masakrę w północnej części Strefy Gazy zmieniają one reguły gry i zamierzają rozszerzyć ostrzał rakietowy, co oznacza wystrzelenie rakiety na aglomerację miejską Tel Awiwu.


sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował o „maksymalną powściągliwość” w Strefie Gazy. „W najostrzejszych słowach potępiam wystrzelenie rakiet z Gazy na Izrael, w szczególności ataki na centra ludności cywilnej. Zachęcam wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości, natychmiastowego wycofania się i powrotu do porozumienia z ostatnich kilku miesięcy.”


francuski prezydent Emmanuel Macron potępił organizację terrorystyczną Hamas za ostrzał rakietowy Izraela. „Zdecydowanie potępiam ostrzał rakietowy prowadzony z Gazy, i wyrażam solidarność z populacją, która została przez niego skrzywdzona. Cykl przemocy musi się skończyć, a wszyscy cywile muszą być chronieni.” Wysoka komisarz Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini także potępiła ataki rakietowe Hamasu i Islamskiego Dżihadu. „Ataki rakietowe palestyńskich bojowników ze Strefy Gazy muszą natychmiast się skończyć. Unia Europejska potwierdza swoje fundamentalne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela. Składamy kondolencje rodzinom wszystkich ofiar w izraelskim narodzie i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia rannym.” Norweski minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Soreide potępiła ataki rakietowe na Izrael, mówiąc: „Wszystkie ataki muszą się natychmiast zakończyć. Norwegia pracuje nad osiągnięciem spokoju. Martwi nas dalsza eskalacja i dodatkowe ofiary.”


. amerykański prezydent Donald Trump zdecydowanie potępił Hamas i Islamski Dżihad za ich nieustanne ataki rakietowe na południowy Izrael. „Po raz kolejny Izrael stoi w obliczu śmiertelnych ataków rakietowych grup terrorystycznych Hamas i Islamski Dżihad. W 100% wspieramy Izrael w jego prawie do obrony swoich obywateli. Mówię teraz do mieszkańców Gazy – te akty terrorystyczne przeciwko Izraelowi przyniosą wam tylko większą nędzę. Zatrzymajcie przemoc i pracujcie na rzecz pokoju.” Kanadyjski minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland powiedziała: „Kanada potępia ataki rakietowe prowadzone przez Hamas i inne grupy terrorystyczne z Gazy na Izrael, które zabiły i zraniły cywilów. To masowe atakowanie ludności cywilnej jest nie do przyjęcia. Wzywamy do natychmiastowego zakończenia tej przemocy.”


doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, poinformował, że Stany Zjednoczone skierowały grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln eskadrę bombowców na Bliski Wschód jako ostrzeżenie dla Iranu. Bolton podkreślił, że ma to być jasny sygnał dla Iranu, iż jakikolwiek atak na interesy Stanów Zjednoczonych, lub ich sojuszników, spotka się z „bezlitosną siłą”. Dodał, że decyzję podjęto w odpowiedzi na szereg niepokojących i eskalujących oznak. „Stany Zjednoczone nie dążą do wojny z Iranem, ale jesteśmy w pełni przygotowani aby odpowiedzieć na każdy atak, czy to dokonany przez pośredników,Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, czy przez regularną armią irańską.”


6 maja 2019 r.


do północy palestyńscy terroryści prowadzili słabnący ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. O północy system Iron Dome przechwycił kilkanaście rakiet lecących w stronę Netiwot, Nir Oz i Aszkelonu. Po północy zapanowała cisza.


premier Benjamin Netanjahu powiedział rano, że Siły Obronne Izraela mocno uderzyły w organizacje terrorystyczne Hamas i Islamski Dżihad w Strefie Gazy. „Uderzyliśmy w ponad 350 celów, uderzyliśmy w przywódców terrorystów i urzędników, oraz zniszczyliśmy ich najważniejsze obiekty. Pomimo zawieszenia broni kampania nie jest zakończona i wymaga cierpliwości oraz starannego osądu. Jesteśmy przygotowani na jego kontynuację. Celem naszych działań było zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa mieszkańcom południa kraju. Przesyłam kondolencje rodzinom pogrążonym w żałobie, a rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia.” W ciągu dwóch dni na Izrael wystrzelono 690 rakiet, w wyniku czego zginęło 4 Izraelczyków. Szpitale przyjęły ogółem 155 pacjentów, w tym 3 w stanie ciężkim, 3 w stanie umiarkowanym, 72 z objawami głębokiego stresu pourazowego oraz 74 z łagodnymi stanami lękowymi.


 rano siły bezpieczeństwa zniosły część ograniczeń w rejonie Strefy Gazy. Zniesiono zamknięcia dróg. Otworzono szkoły w Beer Szewie, jednak zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia szkół w Aszkelonie i innych przygranicznych społecznościach.. rano ministerstwo rolnictwa wydało ostrzeżenie przed możliwością wejścia rojów szarańczy z Jordanii na terytorium Izraela. Rano zaobserwowano kilka szarańczy w rejonie plantacji rolniczych w rejonie Arava na południu kraju. Przygotowywane są opylenia ochronne.doradca premiera ds. bezpieczeństwa, płk. Joni Chetboun powiedział: „Iron Dome stała się pigułką nasenną dla społeczeństwa i przywództwa wojskowego. Od momentu pojawienia się Iron Dome mieszkańcy Izraela i przywódcy przyzwyczaili się do przechwytywania pocisków rakietowych wroga. Przeszliśmy do defensywnego podejścia w odpowiedzi na ataki rakietowe na nasze suwerenne państwo. Zainwestowaliśmy także miliardy w budowę zaawansowanego technologicznie ogrodzenia wzdłuż granicy Strefy Gazy. Jednak w żadnym miejscu na świecie nie pokonano terrorystów poprzez fortyfikacje, beton i ogrodzenia. Jak na ironię, Iron Dome miała umożliwić armii przeprowadzanie ofensywnych kampanii w Strefie Gazy, aby wyeliminować terrorystów. Zamiast tego zażyliśmy narkotyki i przyzwyczailiśmy się do stałego ostrzału rakietowego i nadal płacimy tego cenę. Musimy powrócić do koncepcji operacyjnej kontroli nad Strefą Gazy. W przeddzień operacji Obronna tarcza w 2000 r., uważano, że nie można wejść do obozów uchodźców w Nablusie i Dżeninie. W konsekwencji co tydzień w zamachach bombowych ginęły dziesiątki żołnierzy i cywilów. W 2002 r. dowódcy brygad zainicjowali posunięcie i przedstawili rządowi propozycję logicznej i niezbędnej operacji wojskowej, i uruchomiono operację Obronna tarcza. Izrael jest jedynym krajem, który udowodnił, że możliwe jest uderzenie atakiem operacyjnym na wrogim terytorium i byliśmy jedynym krajem, któremu udało się pokonać terror terrorystów-samobójców. Takie samo uczucie istnieje teraz w odniesieniu do Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela wiedzą jak wejść do Strefy Gazy i kontrolować ją przez dłuższy czas. Oczywiście, byłaby do zapłacenia wysoka cena za to, ale z długoterminowej perspektywy, kraj musi wiedzieć, jak używać żołnierzy i chronić swoich obywateli. Nie możemy przyzwyczaić się do strzelania rakiet. A co z cywilami? Myślicie, że izraelscy cywile nie są w stanie wytrzymać długotrwałej operacji i nie są zainteresowani zapłaceniem nawet wysokiej ceny? Operacja Obronna tarcza, w przeciwieństwie do Drugiej wojny libańskiej, dowiodła, że izraelskie społeczeństwo, od prawicy po lewicę, dało szeroką legitymację dla działań w Strefie Gazy. Byliśmy w Strefie Gazy przez 50 dni, a dyskurs społeczny brzmiał: NiechSiły Obronne Izraela działają. Fakt, że nie udało nam się wykonać wszystkich zadań, ale to inna historia, jednak wielu było zaskoczonych zdolnością narodu żydowskiego do przebywania przez długi czas w schronach. Podjęliśmy wówczas bolesną operację wojskową, aby pokonać terror, i izraelskie społeczeństwo było w stanie się dostosować do tej sytuacji. Arabowie często uświadamiają nam, że nie ma innego wyboru, jak tylko agresywnie ich atakować, i w końcu to nadejdzie. Poza logicznymi argumentami jest jeszcze percepcja, która ostatecznie spowoduje, że nie będzie można już dłużej pozostawać w takiej rzeczywistości. Czym jest kontrola operacyjna nad Strefą Gazy? To proste. Dzisiaj nie ma żadnego żydowskiego osadnictwa w Dżeninie, Nablusie i Ramallah, ale Siły Obronne Izraela swobodnie tam wchodzą i dokonuje aresztowań z pełną swobodą działania. Ta sama swoboda działania musi zostać przywrócona w Strefie Gazy. Ostatecznie profesjonalny i historyczny model nauczył nas, że będą strzelać do nas rakietami z każdego miejsca, gdzie nie ma Sił Obronnych Izraela.”


 w nocy izraelskie siły powietrzne przeprowadziły zmasowaną akcję bombardowania celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zniszczono co najmniej 30 obiektów, w tym stanowiska wyrzutni rakiet, centra szkoleniowe, dowództwo Hamasu w Khan Younis, ośrodek szkoleniowy sił morskich Hamasu w obozie uchodźców Jabaliya. Ostatni nalot przeprowadzono po północy, niszcząc przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu.


 przez całą noc trwały intensywne negocjacje w Gazie na temat zawieszenia broni. Palestyńskie frakcje zażądały wstrzymania izraelskich bombardowań, podczas gdy Izrael postawił warunek zakończenia copiątkowych demonstracji wzdłuż granicy strefy, co na Palestyńczycy nie zgodzili się. Dopiero w środku nocy osiągnięto porozumienie i o godz. 4:30 rano weszło w życie zawieszenie broni. Zawieszenie wynegocjował Egipt z przedstawicielem ONZ. W wyniku odwetowych izraelskich bombardowań zginęło 23 Palestyńczyków, z których 9 zostało zidentyfikowanych jako terroryści. Palestyńskie służby medyczne poinformowały także o 154 rannych.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.