3 odpowiedzi »

 1. Fim jest skróconą wersja 5 częściowej serii dokumentalnej przez Normę Percy i , Briana Lappinga. Warto zobaczyć wersje oryginalna i usłyszeć cały tekst a nie tylko skróconą wersje polskiego lektora.

  Film jest nakręcony przez amerykańskich dziennikarzy i oczywiscie relacje Izrael-USA są dla nich bardzo interesujące, oczywiscie jest to ciekawy aspekt, ale historycznie mniej ważny niż zupelnie pominięta rola ZSSR . Stalin wdziali w Izraelu możliwość przyczółka na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Francję i Anglię, w tamtych czasach USA były zupelnie nieobecne w tym regionie i bardzo krytyczne do kolonialnej polityki Francji i UK.
  Rosja od końca wojny organizowała i pozwalana działać syjonistycznym organizacjom w celu nielegalnej imigracji Żydów do Izraela. Świetnie opisuje polska część tej akcji polski oficer (późniejszy marcowy emigrant to Szwecji) Michał Rudawski w książce „Moj obcy kraj?” . Rosjanie wyszukiwali rowniez żydowskich oficerowi i weteranowi Czerwonej Armii i wysyłała ich do Izraela, pozwalała na sprzedaż i eksport broni z kontrolowanych przez siebie obszarów. Byla jedynym mocarstwem które popierało dążenia syjonistów i dowala im poparcie dyplomatyczne. Plan Stalina spalił na panewce.

  Bardzo ciekawe są wywiady a ludźmi którzy brali udział w tych wydarzenia, Izraelczykach i Arabach. Ciekawe są rowniez ich oceny wydarzeń z dzisiejszej perspektywy. Np masakry arabów we wiosce Deir Yassin i jej ogromnego wpływy na późniejsze wydarzenia. Opis jest dosyć niepełny, wiec rekomenduje artykuł w angielskiej wiki albo opracowania izraelskich archiwów przez izraelskich historyków.. Kluczowe dokumenty są nadal tajne i mam nadzieje ze nie będą publiczne przed moim odejściem z tego padoła łez….

  Bardzo skrótowo jest potraktowana wojna w 1956 (w dzisiejszej propagandzie bardzo często po prostu pomijana) i jej zakończenie przez ultimatum USA. W pełnym filmie jest więcej informacji i wywiad z Ben Gurionem.

  Polecam pełną wersje tego reportażu, niestety po angielsku.

 2. Osobicie nie mam nic do inteligencji. Przyjemna niespodzianka, gdyż oczekiwalimy antysemickiego ujadania. Mimo wszystko film nie jest obiektywny. Podaje prawdę, ale nie podaje całej prawdy. To manipulacja. Co złe, to Żydzi. Arabowie, to ofiary. Takie wrażenie odniosłem z pierwszej części. O ile mi wiadomo Żydzi w początkach XX wieku stanowili nawet większość etniczną. Anglicy ściągnęli setki tysięcy Arabów z Egiptu, Jordanii, Syrii, by ”poprawić” demografię by nie dopuścić do restytuowania państwa żydowskiego. Mamy biednych palestyńczyków (z małej litery, bo nie ma takigo narodu). Jeśli się mylę, oświećcie mnie.

 3. Zdumiewająco inteligentny film. Przyjemna niespodzianka.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.