Polityka

JA WAM ZAGRAM POLSKI HYMN

Jerzy Klechta

 

 


Ustawa 447 przyjęta została przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 2017 r.   Zobowiązuje ona do zapłacenia lub zwrotu mienia utraconego przez polskich Żydów w czasie II wojny światowej.

I oto raptem, po kilku latach od przyjęcia tej ustawy przez Kongres amerykański zagotowało się. Gdzie? W Polsce. To prawda, że ustawa w dużym stopniu obejmuje nasz kraj. Z tej prostej przyczyny, że Rzeczpospolita stała się przed wiekami, od króla Kazimierza Wielkiego licząc, schronieniem  dla Żydów, drugą czy też w istocie pierwszą ojczyzną. Zewsząd wypędzani osiedlili się w Polsce. W niej żyli, pracowali, część z nich bogaciła się. Warto przytoczyć pewne wydarzenie z pierwszych dni po klęsce III Rzeszy.

Światowej sława pianista, łódzki Żyd Artur Rubinstein dał świadectwo przywiązania do polskości, gdy podczas inauguracyjnej konferencji założycielskiej  ONZ (odbyła się w Kalifornii, polska delegacja nie została zaproszona, nie było nawet flagi biało-czerwonej) miał zainaugurować uroczystość. Stanął i rzekł do „wielkich tego świata”: TUTAJ W TEJ SALI JA WAM ZAGRAM POLSKI HYMN. PROSZĘ WSTAĆ!

Różni byli polscy Żydzi. Była żydowska biedota i byli żydowscy kapitaliści. Hitlerowcy mordowali wszystkich. Zostały po polskich Żydach trupy.  I tu przechodzimy do ustawy 447 Kongresu USA. Bo mimo tylu lat, które upłynęły od zbrodni nad zbrodniami, ich majątki nadal pozostały żydowskimi majątkami.

Majątki, dorobek zamordowanych Żydów znalazł się nie w ich rękach. Ustawa 447 mówi o tym, aby sprawiedliwości dziejowej stało się zadość. Nic więcej. Jest faktem, że realizacja ustawy 447 uderzy po kieszeni Polskę. Ale jest również czymś oczywistym, że mienie pożydowskie nie jest własnością nikogo innego jak polskich Żydów.

Cudze nie tuczy. Mało, słabo powiedziane. Minimum ludzkiej uczciwości powinno kierować tymi, którzy przejęli mienie Żydów. Własność, mienie polskich Żydów utracone w czasie okupacji hitlerowskiej, obojętnie w jakich obecnie znajduje się rękach, prędzej czy później wróci do prawnych właścicieli lub ich spadkobierców. Dobrowolny zwrot pożydowskiego mienia w formie odszkodowania, bądź rekompensaty jest niezbędny, choćby dlatego, aby mieć czyste sumienie.

Nie jest to żaden atak antypolski. Ustawa amerykańskiego Kongresu obejmuje wszystkie kraje, nie tylko Polskę. W Polsce natomiast pojawił się chór  głosów sprzeciwiających się realizacji ustawy 447 amerykańskiego Kongresu.


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Polityka, Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Mienie polskich Żydów, a więc polskich obywateli powinno być zwrócone, zgodnie z polskim prawem, właścicielom lub spadkobiercom. Jeżeli takowych nie ma, zajmuje się nim skarb państwa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.