Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

TYLKO NIE MÓW NIKOMU | dokument Tomasza Sekielskiego | cały film | 2019

Ten film został w całości sfinansowany ze zbiórki. W toku prac zgłosiło się do nas wiele ofiar, których historie nie znalazły się w tym dokumencie. Dotarły do nas nowe, szokujące dowody w tych sprawach. Dlatego zamierzamy nakręcić kontynuację i tak jak poprzednio chcemy, aby była to produkcja niezależna.


Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu

Prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) niedawno powtórzył swoją determinację wypłacania pieniędzy rodzinom Palestyńczyków, którzy zostali uwięzieni za zamachy terrorystyczne lub zabici podczas zamachów skierowanych przeciwko Izraelczykom. „Płaciliśmy rodzinom więźniów i męczenników od 1965 roku” – powiedział Abbas na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Ligi Arabskiej w Kairze 21 kwietnia 2019.

Calosc TUTAJ


List Sergiusza Kowalskiego, przewodniczącego Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’rith w RP

Szanowni BB,
poniższy list wysłałem właśnie do komendanta policji. Zaznaczyłem, że jest to list publiczny. Proszę o rozpowszechnianie.
Sergiusz

Komendant Główny Policji

Generalny inspektor Jarosław Szymczyk

Szanowny Panie komendancie,

Dowodzi Pan policją, formacją powołaną przez społeczeństwo i dla społeczeństwa, aby strzegła ładu i porządku publicznego, w tym ładu konstytucyjnego.

W Warszawie ład konstytucyjny został naruszony przez formalnie legalny, ochraniany przez podległych Panu policjantów, marsz neofaszystów, nielegalny zaś w poważniejszym, konstytucyjnym rozumieniu. Obowiązek ochrony konstytucyjnego porządku wzięli na siebie blokujący neofaszystów obywatele. Pańscy funkcjonariusze potraktowali ich jak przestępców.

Wiem, wykonywali rozkazy – niestety niewłaściwe. Nie poinstruowano ich, że przestępstwo popełnił kto inny – osoby publiczne, szczujące przeciw Żydom i homoseksualistom.

„Czołem wielkiej Polsce!”, krzyczał z trybuny poseł na Sejm RP Marek Jakubiak. „Czołem” odkrzyknął młody ONR. Odczytano list Grzegorza Brauna: „Zboczeńcy chcą wychowywać nasze dzieci, a Żydzi starają się ostatecznie nas zniesławić, obrabować i dokonać wrogiego przejęcia polskiego terytorium”. Z tejże trybuny zabrała głos działaczka antyaborcyjna i kandydatka do PE Kaja Godek: „To od Polaków zabiera się pieniądze dla Unii a potem rozdaje organizacjom, które zajmują się promocją homoseksualizmu”. Przemówił Robert Winnicki, poseł na Sejm RP, prezes Ruchu Narodowego i honorowy prezes Młodzieży Wszechpolskiej: „Dlaczego rzucają się tak wściekle i w panice bredzą o ruskich agentach, wiecie dlaczego na oślep? Powiem wam, powiem wam dlaczego na oślep. To jest jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic ulicy Nowogrodzkiej. Dlatego, że im się jarmułki zsunęły na oczy”. Na ulicy Nowogrodzkiej, przypomnijmy, ma siedzibę PiS.

Nie ma takiej bredni, której nie dałoby się powiedzieć o Żydach. Posłowi Winnickiemu wydaje się, że nazywając rządzących „Żydami” obraża ich i denuncjuje. A przecież chodzi o tych samych ludzi, na których zlecenie Pańscy funkcjonariusze ochraniali jego brunatny marsz i zgarniali z ulicy protestujących obywateli.

Także w Łodzi podlegli Panu funkcjonariusze nie zareagowali na naruszenie konstytucji. Oto relacja prasowa: „Przyjechał samochodem pod komendę wojewódzką policji. Z bagażnika wyjął szubienicę. Ustawił ją niemalże pod oknami komendanta. Na szubienicy powiesił kukłę, której dokleił twarz człowieka. ‘Powiesiłem Żyda. Zrobiłem to!’ – krzyczał. Policjanci? Fotografowali, nagrywali, ale nie zatrzymali sprawcy tego potwornego czynu. Nie zabronili mu nawet wykrzykiwania tych strasznych słów”.

Obojętność policji w obliczu oczywistego pogwałcenia Kodeksu Karnego, gdy chodzi o Żydów, kontrastuje z gorliwością w przypadku rzekomego zhańbienia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, jakim miało być rozpowszechnianie jej wizerunku z tęczową aureolą. „Poniedziałek 6 maja 2019. Sześcioro policjantów puka do drzwi Elżbiety Podleśnej. Dwóch czy trzech kolejnych czeka w samochodzie pod domem”. Podleśna zostaje przewieziona na przesłuchanie do Płocka, czeka na zarzuty. Pański zwierzchnik, Joachim Brudziński, nie kryje zachwytu: „Dziękuję @PolskaPolicja za sprawną akcję z wytypowaniem i zatrzymaniem osoby podejrzewanej o profanację świętego od wieków dla Polaków wizerunku Matki Bożej. Żadne bajanie o wolności i ‘tolerancji’ NIKOMU nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących”.

Przypominam Panu, Panie komendancie, że rządząca dziś w Polsce partia nie będzie rządzić wiecznie, a policja to służba publiczna. Przypominam też, że w państwie prawa nie ma obywateli pierwszego i drugiego sortu, że cześć i dobre imię Żydów, polskich obywateli, podlega takiej samej ochronie, jak cześć i dobre imię Polaków.

Oczekuję od Pana krytycznej oceny opisanych działań policji. Żydów obrażono ponad wszelką wątpliwość. Matki Boskiej nie, zważywszy słowa papieża Franciszka: „Jeśli gej, który ma dobrą wolę i szuka Boga, kim jesteśmy, żeby to oceniać? My chrześcijanie powinniśmy nie tylko przeprosić za to, jak traktowaliśmy gejów, a także prosić o wybaczenie Boga, o którym zbyt często zapominamy”.

List niniejszy upubliczniam, bo poruszone w nim sprawy są publiczne.

Z poważaniem,

Sergiusz Kowalski

przewodniczący Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’rith w RP


Miasto po getcie

Wczasie II wojny światowej powstało w Polsce kilkaset gett – zamkniętych dzielnic, w których naziści izolowali ludność żydowską. Część z tych miejskich terenów zostało później zburzonych. Co dziś znajduje się w ich miejscu?

Calosc TUTAJ


Arabskie reakcje na nieudane lądowanie izraelskiego pojazdu na księżycu: Ci, którzy widzą to rozbicie się jako karę boską – co powiedzą, kiedy następna próba Izraela będzie udana?

Calosc TUTAJ


Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?

„Gdzie jest solidarność z chrześcijanami Sri Lanki?” zapytał brytyjski uczony, Rakib Ehsan, muzułmanin.

Calosc TUTAJ


BARBARA ENGELKING: PRZESTAŃMY MÓWIĆ O PAMIĘCI, ZACZNIJMY MÓWIĆ O TROSCE

Jestem za tym, żeby przestać mówić o pamięci, a zacząć mówić o trosce. Trosce o przeszłość. Pamięć jest dziś odmieniana przez wszystkie przypadki – to słowo już nic nie znaczy, zużyło się. Potrzebujemy troski o Żydów, a to coś więcej niż pamięć. To żal, smutek, płakanie z kimś.   

Calosc TUTAJ


Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?

Według Stavrosa Balaskasa, wiceprezesa Greckiej Federacji Oficerów Policji, gangi anarchistów w dzielnicy Aten Exarchia mają „plutony, kompanie, bataliony, kałasznikowy. Nie wiem już czy my, jako policja, mamy mandat do oczyszczenia tego terenu. Ten teren jest teraz sprawą dla armii”. Na zdjęciu: ulica w Exarchii po rozruchach w grudniu 2008 roku

Calosc TUTAJ


Hirsz Litmanowicz wraca do Polski

KIEDY ZOSTAŁ CHŁOPCEM NA POSYŁKI DOKTORA MENGELE, MIAŁ DWANAŚCIE LAT. POTEM, W SACHSENHAUSEN, BYŁ OBIEKTEM ŚCIŚLE TAJNYCH MEDYCZNYCH EKSPERYMENTÓW. W MARSZU ŚMIERCI PRZEZ DWA TYGODNIE SZEDŁ W PIERWSZEJ PARZE PIERWSZEJ KOLUMNY. Z WYZWOLENIEM KOJARZY MU SIĘ TYLKO JEDNA MYŚL – JEDZENIE. MIAŁ CZTERNAŚCIE LAT I WIEDZIAŁ, ŻE MUSI PATRZEĆ JUŻ TYLKO NAPRZÓD. WYEMIGROWAŁ DO PERU, ZAŁOŻYŁ RODZINĘ, POWIODŁO MU SIĘ W ŻYCIU ZAWODOWYM. GDY WNUCZKA OZNAJMIŁA MU, ŻE PRZEPROWADZA SIĘ DO POLSKI, SKWITOWAŁ TO KRÓTKO: CZAS WRÓCIĆ NA STARE ŚMIECI. NA PYTANIE, CZY PODOBA MU SIĘ TU TERAZ, ODPOWIADA: CLARO! PO SIEDEMDZIESIĘCIU LATACH OD ZAKOŃCZENIA WOJNY ZE SWOJĄ RODZINĄ ZNÓW MÓWI PO POLSKU.

Calosc TUTAJ


Turcja: Jednoczenie „Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj

Stambuł gościł ostatnio drugi „Międzynarodowy Kongres Związku Islamskiego” sponsorowany głównie przez Ośrodek Badań Strategicznych Obrońców Sprawiedliwości (ASSAM), na czele którego stoi główny doradca militarny tureckiego prezydenta Recepa Tayyip Erdogana, Adnan Tanriverdi, emerytowany generał broni i islamista.

Calosc TUTAJ


Uczczono 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Uroczyste posiedzenie senatów czterech poznańskich uczelni było centralnym punktem wtorkowych uroczystości 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Z tradycji tej uczelni wywodzą się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Akademia Wychowania Fizycznego.

Calosc TUTAJ


WIERSZE, KTÓRE CZYTAŁEM UMARŁYM

W dniu 8 maja 1943 r. został rozstrzelany Władysław Szlengel, polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor tekstów kabaretowych i piosenek. W pierwszej części Archiwum Ringelbluma znalazło się kilkanaście utworów satyrycznych, które Szlengel napisał przed akcją likwidacyjną. W drugiej części Archiwum umieszczono kolejne wiersze, m.in. „Małą stację Treblinki”, „Paszport”, „Za pięć dwunasta!!!”, „Telefon” i inne.

Calosc TUTAJ


Karnawał rzymski dawniej

Nie Wenecja, a Rzym jest ojczyzną karnawału. Karnawał rzymski nie był jednak wyrafinowany tak jak ten wenecki, wręcz przeciwnie, przez wiele wieków emanował dzikością i barbarzyństwem. Ale po kolei.

Calosc TUTAJ

 


20 Beautiful Female Classical Violinists

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.