Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.5 – 13.5

 

 

 

 


12 maja 2019 r.


fundusz kompensacyjny Urzędu Skarbowego opublikowany rano zaktualizowane dane dotyczące zakresu roszczeń z tytułu szkód zgłoszonych po ostatniej serii ataków rakietowych ze Strefy Gazy. Wszystkie zgłoszone szkody były weryfikowane przez sześć zespołów rzeczoznawców. Ogółem do funduszu wpłynęło 754 roszczeń z tytułu szkód, w tym 522 uszkodzeń budynków, 207 uszkodzeń pojazdów silnikowych, 15 szkód w rolnictwie i 10 innych szkód. Miasto, w którym złożono największą liczbę roszczeń, to Aszdod, w którym złożono 261 wniosków. W Aszkelonie złożono 234 wnioski, w Kiryat Gat 28 i w Sderot 25. Kolejnych 206 wniosków zostało złożonych przez mieszkańców mniejszych społeczności w obwodzie Strefy Gazy. Dziesięć rodzin, które ewakuowano do hoteli finansowanych przez fundusz, powróciło już do swoich domów lub przeniosło się do alternatywnych mieszkań.


. minister energetyki Juval Steinitz ostrzegł przed możliwymi bezpośrednimi i pośrednimi atakami na Izrael w przypadku nasilenia się konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Izrael popiera twarde podejście Stanów Zjednoczonych do Iranu, co szczególnie dotyczy kwestii blokowania irańskiego programu jądrowego. Steinitz podkreślił jednak, że obecna sytuacja w Zatoce Perskiej staje się coraz bardziej niebezpieczna. „Jeśli wybuchnie jakiś konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi, lub między Iranem a jego sąsiadami, to nie wykluczam, że będą mogli aktywować Hezbollah w Libanie i Islamski Dżihad z Gazy, a nawet, że będą próbowali wystrzelić pociski z Iranu na państwo Izrael.”


wieczorem w Tel Awiwie odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia festiwalu piosenki Eurowizja 2019.


Siły Obronne Izraela otworzyły rano przejścia graniczne ze Strefą Gazy.


 arabskie i islamskie organizacje wezwały Palestyńczyków do masowego udziału w protestach z okazji 71. rocznicy Al Nakba – Dnia katastrofy, jak Arabowie nazywają ustanowienie państwa Izrael 14 maja 1948 r. Główne palestyńskie uroczystości rozpoczną się w dniu 14 maja przed mauzoleum Jasera Arafata w Ramallah, skąd uczestnicy przejdą do centrum miasta protestując przeciwko amerykańskiemu planowi pokojowemu. Wezwano także do zerwania wszystkich porozumień zawartych z Izraelem, zaprzestania koordynacji działań z izraelskimi siłami bezpieczeństwa i ogłoszenia całkowitego bojkotu izraelskich produktów.po południem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi autobus szkolny w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie odniósł obrażeń, a izraelscy żołnierze zatrzymali 1 Araba.


13 maja 2019 r.


w nocy młodzi Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Starym Mieście Jerozolimy. Rzucano kamieniami i odpalano fajerwerki w rejonie Bramy Damasceńskiej. Policja zatrzymała 5 Arabów pod zarzutem zakłócania porządku publicznego.


 rano do Strefy Gazy wjechał ambasador Kataru, Mohammed Al-Emadi, który ma odbyć spotkania z przedstawicielami palestyńskich frakcji, aby przekazać dotację w wysokości 30 mln USD. Stanowi to kolejny krok realizacji postanowień porozumienia o zawieszeniu broni.


polskie ministerstwo spraw zagranicznych rano opublikowało informację: „Polska postanowiła odwołać wizytę izraelskich urzędników po tym, jak strona izraelska dokonała w ostatniej chwili zmian w składzie delegacji, sugerując, że rozmowy skupią się przede wszystkim na kwestiach związanych z restytucją mienia.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.