Ciekawe artykuly

Relacja ze spotkania„ Zatrucie dusz. Czy istnieje w Polsce nowa fala antysemityzmu?”

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

 

Spotkanie odbyło się 18 kwietnia w Żydowskim Instytucie Historycznym. Wzięli w nim udział: prof. Mirosława Grabowska, prof. Piotr Osęka i dziennikarz Jacek Żakowski. Prowadzenie: prof. Paweł Śpiewak.

 

Jako punkt wyjścia do dyskusji rozmówcy obrali agresywne fobie: islamofobię, homofobię oraz antysemityzm. Rozmówcy spróbowali odpowiedzieć na pytania o to, czy obserwujemy nasilenie tych fobii w Polsce i w świecie, czy zauważamy u nas ciągłość mitów o Żydach i transmisję negatywnych stereotypów i czy można napisać uczciwą historię polsko-żydowską.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania:

10 odpowiedzi »

 1. Rysiu, z ostatnim zdaniem się nie zgadzam. Są różne retoryki antysemityzmu, zależne od okoliczności historycznych. Np. postawa antyizraelska jest też antsemityzmem – oznacza odebranie Żydom prawa do samostanowienia we własnym państwie. A czym jest Cyjonut?
  Tym jednym zdaniem zepsułeś wszystko.

 2. Antysemityzm w Polsce jest o tyle
  unikalny, bo kwitnie i rozkwita bez obecnosci Zydow.
  Chyba jedyny taki wypadek na swiecie.
  A kolejnym dowodem to wypieranie sie odpowiedzialnosci za zagrabione mienie zydowskie.
  Przypadek beznadziejny.

 3. Pszepraszam ze nie mam cierpliwosci uslyszec calej dyskusji. wiec ustosunkuje sie tylko do nazwy tego artykulu, czy tez dyskusji: „Relacja ze spotkania„ Zatrucie dusz. Czy istnieje w Polsce nowa fala antysemityzmu?” To poniewaz widze ten temat jako tak strasznie hipokrytyczny, Przeciez Polska nigdy nie przestala byc antysemityczna, nic sie tam nigdy nie zmienilo. To jak moze ktos zapytac czy istnieje w Polsce nowa fala antysemityzmu. Jakie to bzdury przeciez antysemityzm w Polsce byl zawsze, nigdy sie nie zmienil i nigdy nie wygasl? Na odwrod, najwieksze nacjonalistyczne ruchy w Europie, maja miejsce wlasnie w Polsce. Polska byla i jest najbardziej antysemitycznym krajem w Europie, i moze na calym swiecie. ktokolwiek twierdzi inaczej jest poprostu naiwnym. Dlatego tez musze tutaj stwierdzic; Polska byla i jest antysemityczna, nic sie nie zmienilo, naiwnymi sa ci ktorzy staraja sie wierzyc inaczej. Antysemityzm istnieje w krwi polskiej. Prosze odroznic od antyisraelizm albo antysyjonizm ktore z antysemityzmem nic wspolnego nie maja.

 4. W Izraelu poznałem kilku ludzi o rozterkach podobnych do niektórych dyskutantów tutaj. Ich głównym problemem była ich identyfikacja syjonizmu z kolonializmem. Z takiej równości wynika logicznie że cały Izrael jest terenem podbitym przez kolonialistów syjonistycznych i nawet skromne mieszkanie w Herzliyi czy TLV jest majątkiem palestyńskim. Ten prosty i logiczny proces myślowy doprowadził do emigracji większości z nich. Wyeliminowali sprzeczności w światopoglądach i na pewno są dzisiaj ludźmi pełnymi i szczęśliwymi.
  Czemu nie dołączycie się do nich? Jeśli czujecie że wasza obecność w Izraelu jest nielegalna, to na pewno emigracja w miejsce legalne poprawi samopoczucie i wyeliminuje sprzeczności.
  A dyskutować u Misia można z każdego zakątku na Ziemi.

 5. A komu nalezy sie ten dom? Polakowi, ktory dla Zyda budowal? Czy Zydowi, ktoremu tato zapomnial powiedziec , ze jest Zydem a zydowcy adwokaci oglosili ze mu sie nalezy?
  A propo. W USA jest juz 50 mln z krwia zydowska? Jak ich beda szukac? Po genach?
  Ten caly pomysl, majatek nie dziedziczony,

 6. W Izraelu na budowach ginie rocznie 50 sob. Pracodawcy nie dbaja o przepisy bezpieczenstwa. Zawodu, robotnicy ucza sie na rusztowaniach. Pracodawcy placa 7000 szekli za kazdego zabitego. Wczoraj zginelo 4 pracownikow. Rozkrecali dzwig.Jeden zabity wisial na dzwigu az go strazacy zdjeli. Koszmarny widok. Troje, w tym jeden z wlascicieli firmy budowlanej, stali pod dzwigiem i tam zgineli.. A rok temu, w tym samym miejscu, od tego samego dzwigu, zginelo 14.000 szekli. Dzwig ma wadliwa elektryke.
  A dlaczego ja o tym pisze? Nigdy nie pokazuja zdjec Ruskich, Arabow z kraju, z bedzie naszego kraju lub Rumunow. Obcych pracownikow, nie pokazuja. A tu. Nasi. Zydzi. I wdowa plakala, biografie i t p . Kiedy juz przestane byc zydem antysemita? Moze przejde na Szanti Szanti? Przestane zaslugiwac na samonienawidzacego Zyda. Beda poprostu, antysemita.

 7. W tej sytuacji należy wprost żądać odszkodowania, zgodnie z prawem międzynarodowym. Można na przykład zażądać poboru czynszu za wynajm mieszkań pożydowskich, zajętych bezprawnie przez Polaków w czasie wojny i po niej. Można im podarować te 75 lat darmowego mieszkania. To też wspanialomyślność z naszej strony. Niech rząd polski wypłaca co miesiąc ok. 250 mln. złotych, np. przez 10 lat (lub więcej) – aż skończy się antysemityzm (w postaci werbalnej – bluzgi internetowe, gazetki, książki, fake news) we wszystkich mediach. I by nie zbankrutował, niech pobiera czynsz od lokatorów, np. 500 zł miesięcznie (średnio) od łebka. Wiadomo, że duszy to im nie zmieni. Na to potrzeba tysiąca lat.
  Mogliby też na ten czas wynająć nam (nieodpłatnie) Stocznię Szczecińską (łasi idioci zlikwidowali stocznię, bo nie była wygodna dla Niemców) – infrastruktura jednak istnieje.

 8. A tu mamy nowy wygłup pana premiera, niejakiego M, w związku z tzw.odszkodowaniami. Nikt tego nie żądał. To pomysł Amerykanów w związku z antysemickimi bluzgami polskich ”mężów stanu” jeszcze rok temu (IPN). Ale teraz, wobec wygłupów tego pana i samego prezydenta (ostanio – list strasznie obrażonego do prezydenta Izraela, w związku z jakimś marginalnym incydentem w Tel Awiwie), strona izraelska nie może już, nawet gdyby chciała, oficjalnie stwierdzić, że rezygnuje z roszczeń. Idiocieją z nienawiści. Potwierdzają wszystko, co się o nich na świecie mówi.
  To nie jest judeofobia. To jest nazizm.

 9. Sprowadzanie antysemityzmu do trójcy fobii jest niepoważne i można by było tak skwitować rzecz, ale w rzeczywistości chodzi (przeważnie) o zbanalizowanie antysemityzmu – traktowanie na równi z innymi zjawiskami społecznymi. Jakaś homofobia…. Szkoda, że nie mówi się o homoterrorze… (Zostawmy ten wdzięczny i podniecający panie redaktorki temat). Tak, zbanalizowanie antysemityzmu tak bardzo ostrego, nawet emanującego z wypowiedzi osobistości reprezentujących państwo, to wprost skandaliczne i zasmuca.
  To metoda stosowana w całej Europie, no i oczywiście w Polsce. Pani Grabowska potraktowała w swych „badaniach” temat antysemityzmu bardzo powierzchownie. O forach społecznościowych na temat stosunku do Żydów nie mówiła. Stosunek do muzułmanów i groźby z ich strony, zaznaczył się dość wyraźnie, nie mniej ważne były szczepionki. A przecież ta rozmowa dotyczy antysemityzmu.
  „Ten, kto nienawidzi Żydów, ma na ogół problemy z kobietami, nie cierpi mniejszości seksualnych, nienawidzi muzułmanów” – powiedział pan prof. Osęka. Mamy tu wyraźne spłycenie problemu antysemityzmu, który w rzeczywistości de facto jest cechą narodową, do postawy marginesu. Pseudonaukowa „debata”. Nawet nie widać tu nonkonformizmu w stosunku do tego, co reprezentuje sobą władza.
  Jestem bardzo zawiedziony, a rozmowa nie jest warta tych sztucznych żonkili. Ale przyznam się bez bicia, że nie dotrwałem do końca w wysłuchwaniu tych gadających głów. Mam ważniejsze zajęcia.

 10. Fobia fobii nierówna.
  Nienawiść do geja nie jest racjonalna, ale islamofobia jak najbardziej. Obawa przed Islamem jest poparta przekonywającą statystyką aktów przemocy dokonanych przez wyznawców Islamu wobec „innych” czyli heretyków.

  A inni to odcień skóry, kobieta, wyznanie i kultura, czyli praktycznie każda różność.
  Każdy różny od muzułmanina powinien obawiać się przemocy której źródło jest w Islamie.
  Nawet muzułmanin narażony jest na więcej przemocy niż każdy inny, ze strony innych muzułmanów.
  Unikanie Islamu jest aktem samoobrony. I rzeczywiście, większość migrantów do Europy to muzułmanie uciekający od przemocy muzułmanów.

  W odróżnieniu od tej dobrze uzasadnionej fobii, judeofobia i homofobia nie są obawą przed przemocą ale czystą nienawiścią do ludzi którzy nie zrobili nienawistników krzywdy fizycznej i po prostu jemu się nie podobają.
  Kto stawia znak równania między islamofobią a homofobią i judeofobią jest albo głupcem albo hipokrytą.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.