Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.6 – 23.6

 

 


22 maja 2019 r.


Izrael został dotknięty falą ekstremalnie wysokich upałów, które mają utrzymać się przez nadchodzący weekend. W Hajfie temperatura wynosiła 36 stopni C w dzień i 25 stopni w nocy. W Tel Awiwie odpowiednio temperatury wyniosły 32 w dzień i 25 w nocy. Ekstremalne temperatury wystąpiły na południu kraju, gdzie w Beer Szewie odnotowano 40 stopni C. W Jerozolimie było 35 stopni C. Szczyt fali upałów przewidywany jest na piątek, gdy temperatury wzrosną do 37-43 stopni C. W rejonie Arava spodziewane jest nawet 48 stopni C.


 w porcie Aszdod zatrzymano kontener w którym znajdowało się około miliona balonów przeznaczonych dla Strefy Gazy. Wszystkie balony były w kolorach palestyńskiej flagi narodowej i miały posłużyć do kontynuowania kampanii terroru.


 Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy liczne balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. W odpowiedzi wieczorem Siły Obronne Izraela ograniczyły strefę połowów u wybrzeża Strefy Gazy do 15 mil morskich.


Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła spotkanie poświęcone agencji UNRWA. Na początku dyskusji przedstawiciel UNRWA Pierre Krähenbühl powiedział: „Potrzebujemy dodatkowych 1,2 miliarda dolarów na nasze działania w 2019 roku. Nie wierzymy, że przyszłość uchodźców palestyńskich powinna zostać rozwiązana za dziesięciolecia. Dla tego będziemy nadal działać.” Ambasador Izraela Danny Danon odpowiedział, że „UNRWA poprzez przyjęcie jednostronnej pozycji politycznej od lat umacnia problem uchodźców, zamiast próbować go rozwiązać. Szkoły organizacji zostały przekształcone w infrastrukturę terroru i podżegania, z podręcznikami negującymi istnienie Izraela i podziemnymi tunelami wykopanymi przez HamasUNRWA nie zdołała zrehabilitować Strefy Gazy, a jedynie udało jej się podżegać do przemocy wobec państwa Izrael. Mandat UNRWA musi się skończyć. UNRWA, jak każda organizacja, musi mieć jasne cele. Jakie są te cele? Ile czasu zajmie ich osiągnięcie? I ile to będzie kosztować?” Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jason Greenblatt powiedział: „Nadszedł czas, aby zmierzyć się z rzeczywistością, że model UNRWA zawiódł. Rok po roku braki budżetowe zagrażały podstawowym usługom na rzecz palestyńskich matek i dzieci. Obozy nie miały możliwości budowania przyszłości, i były wykorzystywane jako pionki polityczne. Musimy rozpocząć rozmowę o zaplanowaniu przejścia służb UNRWApod rządy lub lokalne organizacje pozarządowe.”


 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła rezolucję oskarżającą Izrael o utrwalanie kryzysu zdrowotnego w Autonomii Palestyńskiej. Rezolucja została przyjęta, a 96 krajów głosowało za, 11 przeciw, a 21 wstrzymało się od głosu. Wśród tych, którzy głosowali przeciwko rezolucji poza Izraelem, były Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Brazylia, Niemcy, Czechy, Gwatemala, Honduras i Węgry.


23 maja 2019 r.


wiele osób spędziło noc na górze Meron w Górnej Galilei, obchodząc tradycyjną uroczystość Lag Ba’Omer. Z powodu wysokiej temperatury i dużego tłoku, służby medyczne udzieliły pomocy 410 osobom. Były to lekkie otarcia, stłuczenia, ukoszenia skorpiona, duszności, opatrzenia itp.


 w południe wielki pożar wybuchł w centralnej części Izraela. W akcję gaśniczą zaangażowano samoloty gaśnicze. Ogłoszono mobilizację wszystkich strażaków. Popołudniem ewakuowano mieszkańców społeczności Mevo Modiim, Gimzo, Kfar Daniel, Shilat, Kfar Ruth, Neot Kedumim. Podczas ewakuacji wioski Mevo Modiim doszło do gwałtownych starć między policją a mieszkańcami, którzy odmówili ewakuacji. Zostali ewakuowani siłą. Wieczorem poinformowano, że większa część wioski Mevo Modiin została zniszczona przez pożar. Spłonęła także część domów w kibucu Harel. Inne pożar wybuchł na południu kraju, gdzie ewakuowano część domów kibucu Karmija. W akcję gaszenia zaangażowano 12 samolotów i 2 helikoptery.


minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan przeprowadził ocenę sytuacji z dowództwem policji, straży pożarnej i służb ratowniczych. Pożary zbiegły się z falą ekstremalnych upałów. Erdan podkreślił, że jutro spodziewane są jeszcze większe upały, dlatego cały kraj musi przygotować się na jeszcze większy wysiłek i gotowość do poświęceń w walce z pożarami. Minister dodał, że ratowanie życia ludzkiego jest najważniejsze, a jeśli istnieją wątpliwości co do zamknięcia dróg, to należy je niezwłocznie zablokować. Polecono także wszczęcie szybkich dochodzeń w celu ustalenia przyczyn pożarów oraz uruchomić stałe monitorowanie z powietrza terenów leśnych. Erdan dodał także, że może być potrzeba skorzystania z zagranicznej pomocy przy gaszeniu pożarów. Prawdopodobnie o pomoc zostaną poproszone Grecja, Cypr, Włochy i Chorwacja.


w południe wybuchł wielki pożar w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Beit Haggai w Judei. Ewakuowano około 30 domów. W akcję gaśniczą zaangażowano helikoptery gaśnicze. W wyniku zaczadzenia rannych zostało 6 osób.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.