Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 26.5 – 27.5


26 maja 2019 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu podziękował strażakom za zaangażowanie przy gaszeniu pożarów, które w ostatnich dniach były wspomagane falą upałów. Pożary zniszczyły prawie 2 tys. hektarów lasów oraz co najmniej 50 domów. W wiosce Mevo Modi’im spłonęło 40 domów, a w kibucu Harel kolejnych 10 domów. W akcję gaśniczą zaangażowanych było ponad tysiąc strażaków i 12 samolotów gaśniczych. Wsparciem było pięć samolotów gaśniczych z Egiptu, Chorwacji, Cypru, Grecji i Włoch. W działania zaangażowały się cztery palestyńskie drużyny gaśnicze. Netanjahu zapowiedział odbudowę obszarów zniszczonych pożarem. Służby śledcze poinformowały, że co najmniej dwa pożary zostały spowodowane przez zwarcie kabli linii przesyłowej energii elektrycznej, jednak w wielu innych miejscach odnaleziono ślady wskazujące, że przyczyną pożarów były podpalenia. We Wschodniej Jerozolimie zatrzymano już 3 Palestyńczyków podejrzanych o podpalenia. W kilku innych przypadkach pożary rozpoczęły się od ognisk palonych przy okazji dnia Lag B’Omer.


wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi strażaków gaszących pożar lasu w pobliżu dzielnicy Pisgat Ze’ev we Wschodniej Jerozolimie. Strażacy kontynuowali swoje działania.


rano Siły Obronne Izraela rozszerzyły obszar połowów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy do 15 mil morskich. Podkreślono, że krok ten jest częścią polityki mającej na celu wyraźne rozróżnianie między terrorystami a ludnością cywilną, która nie angażuje się w pogarszanie sytuacji bezpieczeństwa w regionie.


Komitet Wykonawczy Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) wezwał społeczność międzynarodową do zbojkotowania nadchodzącego spotkania gospodarczego w Bahrajnie. „OWP potwierdza swój ostateczny sprzeciw wobec konferencji i nie upoważniła żadnej partii do negocjacji w imieniu narodu palestyńskiego.”


palestyńskie służby bezpieczeństwa ujawniły, że dwa tygodnie temu udaremniły samobójczy zamach bombowy, który miał być przeprowadzony w Izraelu. Aresztowano 23-letnią Palestynkę, która nawiązała współpracę z ISIS, a następnie otrzymała materiały szkoleniowe wraz z instrukcją jak zbudować bombę i przeprowadzić zamach. Kobieta miała problemy społeczne i chciała w ten sposób zakończyć swoje życie.


brytyjski minister ds. Bliskiego Wschodu Andrew Murrison spotkał się w Ammanie z jordańskim ministrem spraw zagranicznych Ajmanem Safadi, który zwrócił uwagę, że konflikt izraelsko-arabski nadal pozostaje głównym problem całego regionu. Podkreślił on, że jedyną drogą do osiągnięciu pokoju na Bliskim Wschodzie i zachowania stabilności regionu jest wzmożenie międzynarodowych wysiłków na rzecz dwupaństwowego rozwiązania, które zapewni utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r., ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Murrison powiedział, że Wielka Brytania jest zaangażowany w rozwiązanie dwupaństwowe i wspiera wysiłki na rzecz jego realizacji.


27 maja 2019 r.


w Knesecie został przedłożony projekt ustawy o rozwiązaniu parlamentu. Oczekuje się, że do środy ustawa zostanie przegłosowana, a termin nowych wyborów przypadnie na 3 września 2019 r. Premier Benjamin Netanjahu zalecił wszystkim parlamentarzystom Likudu obecność podczas głosowań nad projektem ustawy. Likud dąży do rozwiązania parlamentu i ogłoszenia nowych wyborów ponieważ nie udało się uzyskać przełomu w negocjacjach koalicyjnych z partią Israel Bejtenu, która zażądała przyjęcia szerokiej ustawy dla społeczności ultraortodoksyjnych Żydów. Spór dotyczy głównie kwestii zwalniania od służby wojskowej studentów religijnych jesziw. Partia Zjednoczonej Tory zgodziła się na kompromisowe rozwiązanie zaproponowane przez Netanjahu, jednak Israel Bejtenu zajęła nieprzejednane stanowisko. Oznacza to brak postępu w negocjacjach koalicyjnych, co oznacza, że Netanjahu nie będzie w stanie zdobyć poparcia większości w 120-osobowym Knesecie. Dlatego premier usiłuje utworzyć tymczasowy rząd z grupą wsparcia 60 posłów, co wymagałoby milczącego poparcia opozycji Israel Bejtenu. Takie rozwiązanie dałoby Netanjahu dodatkowe sześć dni na wynegocjowanie porozumienia koalicyjnego. Netanjahu oskarżył lidera partii Israel Bejtenu, Avigdora Libermanna o dążenie do jego usunięcia z urzędu. Likud jednak nie chce ryzykować utraty mandatu do utworzenia rządu, i jest gotowe zaryzykować nowe wybory parlamentarne, niż powierzyć komuś innemu misję utworzenia rządu.


 wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z liderem partii Israel Bejtenu, Avigdorem Liebermanem. Spotkanie zakończyło się jednak bez porozumienia, co oznacza, że będą musiały odbyć się nowe wybory parlamentarne. Liberman powiedział: „Nie dołączę do rządu kierowanego przez żydowskie prawo religijne.” Wcześniej Kneset przyjął ustawę o samorozwiązaniu parlamentu.


 ukraińska policja ewakuowała synagogę w Kijowie z powodu otrzymania ostrzeżenia o podłożeniu bomby.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.