Polityka

Op-Ed w saudyjskim dzienniku „Arab News”: lekcje Holokaustu muszą się nauczyć wszyscy, aby takie okrucieństwa nigdy się nie powtórzyły

30 kwietnia 2019 r., Dzień przed Izraelskim Dniem Holokaustu, arabskojęzyczny dziennik arabski w języku angielskimopublikował op. zatytułowany „Pamiętaj o Holokauście, a więc jego horrory nie są powtarzane”, autorstwa dr Ellen R. Wald, historyka i konsultanta ds. geopolityki i przemysłu energetycznego, który regularnie pisze artykuł. W artykule Wald pisze, że ważne jest upamiętnienie różnych przerażających aktów ludobójstwa i dzikości, które miały miejsce w XX wieku, w tym ludobójstwo Ormian, okrucieństwa Czerwonych Khmerów w Kambodży, rzeź Tutsi przez Hutu w Rwanda i wiele innych. 

Jednak, jak mówi, pośród okrucieństw tego stulecia, istnieje jedno ludobójstwo, którego nigdy nie można zapomnieć, a mianowicie Holokaust, który wyróżnia się zasięgiem i charakterem sprawców. Przedstawiając wiele szczegółów na temat rozwoju Holokaustu, zauważa, że ​​to ludobójstwo różniło się od innych nie tylko ze względu na liczbę zabitych ludzi, ale dlatego, że zostało zaplanowane, zorganizowane i wdrożone przez rzekomo cywilizowane, nowoczesne społeczeństwo. Dodaje, że antysemityzm jest jedną z najstarszych nienawiści na świecie, ponieważ Żydzi byli obiektem prześladowań i bigoterii od tysiącleci, w wielu częściach świata. Doszła do wniosku, że Holokaust powinien być badany przez wszystkich, nie tylko przez tych, którzy mają z nim osobisty związek, ponieważ antysemityzm i wszystkie inne formy irracjonalnej nienawiści mogą prowadzić do strasznych okropności. „Walka z bigoterią, nienawiścią i prześladowaniami jest stała i musimy się uczyć i pamiętać, co zrobiono w przeszłości, abyśmy nigdy tego nie powtarzali” – pisze. organizowane i realizowane przez rzekomo cywilizowane, nowoczesne społeczeństwo. 

Dodaje, że antysemityzm jest jedną z najstarszych nienawiści na świecie, ponieważ Żydzi byli obiektem prześladowań i bigoterii od tysiącleci, w wielu częściach świata. Doszła do wniosku, że Holokaust powinien być badany przez wszystkich, nie tylko przez tych, którzy mają z nim osobisty związek, ponieważ antysemityzm i wszystkie inne formy irracjonalnej nienawiści mogą prowadzić do strasznych okropności. „Walka z bigoterią, nienawiścią i prześladowaniami jest stała i musimy się uczyć i pamiętać, co zrobiono w przeszłości, abyśmy nigdy tego nie powtarzali” – pisze. organizowane i realizowane przez rzekomo cywilizowane, nowoczesne społeczeństwo. Dodaje, że antysemityzm jest jedną z najstarszych nienawiści na świecie, ponieważ Żydzi byli obiektem prześladowań i bigoterii od tysiącleci, w wielu częściach świata. Doszła do wniosku, że Holokaust powinien być badany przez wszystkich, nie tylko przez tych, którzy mają z nim osobisty związek, ponieważ antysemityzm i wszystkie inne formy irracjonalnej nienawiści mogą prowadzić do strasznych okropności. „Walka z bigoterią, nienawiścią i prześladowaniami jest stała i musimy się uczyć i pamiętać, co zrobiono w przeszłości, abyśmy nigdy tego nie powtarzali” – pisze. Doszła do wniosku, że Holokaust powinien być badany przez wszystkich, nie tylko przez tych, którzy mają z nim osobisty związek, ponieważ antysemityzm i wszystkie inne formy irracjonalnej nienawiści mogą prowadzić do strasznych okropności. „Walka z bigoterią, nienawiścią i prześladowaniami jest stała i musimy się uczyć i pamiętać, co zrobiono w przeszłości, abyśmy nigdy tego nie powtarzali” – pisze.

 Doszła do wniosku, że Holokaust powinien być badany przez wszystkich, nie tylko przez tych, którzy mają z nim osobisty związek, ponieważ antysemityzm i wszystkie inne formy irracjonalnej nienawiści mogą prowadzić do strasznych okropności. „Walka z bigoterią, nienawiścią i prześladowaniami jest stała i musimy się uczyć i pamiętać, co zrobiono w przeszłości, abyśmy nigdy tego nie powtarzali” – pisze.


Oto artykuł, który ukazał się w Arab News [1]


Ellen R. Wald (zdjęcie: http://www.ellenrwald.com)

„Czasami wydaje się, że nienawiść i bigoteria są przytłaczającymi społecznościami na całym świecie. W miniony weekend nastąpiła kolejna śmiertelna strzelanina w synagodze w USA i antysemicka kreskówka wydrukowana w międzynarodowym wydaniu New York Times. terroryści zabili 250 osób w atakach na chrześcijan na Sri Lance, w marcu 50 muzułmanów zginęło podczas piątkowych modlitw w Nowej Zelandii, mniej więcej w tym samym czasie 280 Nigeryjczyków zostało zamordowanych, ponieważ byli chrześcijanami.

„Niedawno obchodziliśmy 104 lata, odkąd Turcy rozpoczęli ludobójstwo Ormian, w którym zginęło 1,5 miliona Ormian. W Kambodży w latach 70. zginęło do 2,5 miliona ludzi, a większość ludności została zniewolona przez Czerwonych Khmerów, rząd, który szczególnie gardzili intelektualistami i profesjonalistami. W ciągu zaledwie trzech miesięcy 1994 r. Hutu Rwandyjczycy wymordowali do 1 miliona swoich sąsiadów Tutsi i zgwałcili aż pół miliona kobiet Tutsi w bezprecedensowej eksplozji wściekłości etnicznej. W latach dziewięćdziesiątych, kiedy Jugosławia dzieliła się na niezależne kraje, tysiące bośniackich, chorwackich i innych cywilów zostało zamordowanych lub siłą przeniesionych.

„Ważne jest, abyśmy uczcili i upamiętnili wszystkie te okresy okrucieństwa. Istnieje jednak jedno szczególne ludobójstwo XX wieku, którego lekcji nigdy nie możemy zapomnieć. W ten czwartek wyznaczono pamięć o Holokauście. Yom Hashoah: W XX wieku, kiedy świat był często przytłoczony nienawiścią i przemocą, Holokaust wyróżniał się ze względu na jego zakres i charakter sprawców.

„Holokaust powinien być badany przez wszystkich, nie tylko przez tych, którzy mają osobiste powiązania. W latach 1939-1945 naziści zabili 6 milionów żydowskich cywilów. Prześladowali i zabijali Romów, homoseksualistów, niepełnosprawnych i więźniów politycznych. Uważa się, że zgładzili około 11 milionów cywilów. Morderstwa te nie były popełniane podczas ataków wściekłości i histerii Holokaust był planowaną, szczegółową i zorganizowaną rzeźą, w której hitlerowskie Niemcy i ich współpracownicy z całej Europy i części Afryki Północnej wykorzystywali najwięcej wyrafinowana nowoczesna logistyka i technologia do mordowania istot ludzkich.

„Niemcy były nowoczesnym krajem w czasach Holokaustu. Były domem Bacha i Beethovena, Kanta i Goethego. Niemcy były w centrum oświecenia. Jego uniwersytety w XIX i na początku XX wieku należały do najlepsza na świecie i wyznaczająca standardy dla szkół amerykańskich Od 1901 r. do początku Holokaustu w 1939 r. Niemcy wyprodukowali 44 laureatów Nagrody Nobla, więcej niż jakikolwiek inny kraj.

„Naziści przyjęli najnowocześniejszą technologię Niemiec i uprzemysłowione ludobójstwo. Zaczęli od pozbawiania Żydów ich praw, nakazując im noszenie żółtych odznak, które identyfikowały ich jako różne, zamykając ich firmy i konfiskując lub niszcząc ich własność. W miastach takich jak Warszawa i Wilno Żydzi zostali zmuszeni do zatłoczenia gett, by zagłodzić się, zanim naziści mogli wdrożyć „Ostateczne rozwiązanie”.

„W innych miastach, takich jak Kijów i Paryż, wynik był szybszy. W Babi Yar, wąwozie w Kijowie, 33771 Żydów zostało zabitych w ciągu zaledwie dwóch dni, a ostatecznie do 150 000 Żydów, Sowietów i Romów zginęło w tym czasie nazistowska okupacja Ukrainy Latem 1942 r. w Paryżu ponad 13 000 Żydów zostało zmuszonych do przebywania na stadionie wyścigów rowerowych zwanych Velodrome d’Hiver, gdzie czekali bez jedzenia lub wody, zanim ostatecznie przewieziono je bydłem do Obóz koncentracyjny Auschwitz w Polsce.

„We wrześniu 1941 r. Naziści rozpoczęli systematyczne, masowe zabijanie Żydów i innych więźniów w Birkenau, obozie zagłady, który był częścią Auschwitz. Zazwyczaj więźniowie byli zmuszani do rozbierania się do naga w dużych grupach i zabierani do prysznica. prysznice nie były funkcjonalne i zamiast tego wypuszczono trujący gaz, który zabił wszystkich w pomieszczeniu, a następnie ciała zostały oczyszczone na złote wypełnienia w zębach przed spaleniem w piecach.

„Uważa się, że 960 000 Żydów zostało zabitych w Auschwitz – jeden na sześciu Żydów zabitych podczas Holokaustu. Była to masowa produkcja śmierci, a wydajność dorównywała wydajności najlepszych fabryk. Naziści prowadzili szczegółowe zapisy procesu, dostarczanie historykom archiwum konkretnych zła, które popełnili.

„Przez tysiąclecia Żydzi byli obiektem prześladowań i bigoterii. Nienawiść do Żydów jest najstarszą nienawiścią na świecie, nie tylko dlatego, że judaizm jest najstarszą główną religią. Podobnie jak każda bigoteria, antysemityzm jest irracjonalnym uczuciem. nikt nie powoduje, ponieważ narasta w różnych społeczeństwach wśród różnych ludów iz różnymi wymówkami, co wiemy – co widzieliśmy – jest takie, że taka nienawiść może prowadzić do najstraszniejszego zła.

„Nazizm był barbarzyństwem stworzonym przez najbardziej wyrafinowane społeczeństwo świata. Państwa niemieckie jako jedne z pierwszych udzieliły praw obywatelom żydowskim na początku XIX wieku, ale w połowie XX wieku Niemcy próbowały wykorzenić Żydów i inne niepożądane rzeczy z z tej historii dowiadujemy się, że nie możemy z przekonaniem wierzyć, że ludzkość koniecznie staje się lepsza i bardziej oświecona, musimy zawsze dążyć do poprawy, walka z bigoterią, nienawiścią i prześladowaniami jest stała i musimy się nauczyć i pamiętać przeszłość, abyśmy nigdy jej nie powtarzali. ”

MEMRI

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Świetny artykuł. Dobrze jest mieć świadomość, że zbrodnie ludobójstwa nie są przypisane jakiejś określonej nacji. Mogą pojawić się w każdym państwie. Potrzebne są tylko określone warunki. Wątpiącym polecam lekturę prac profesora Zimbardo. Czy każdy może być oprawcą? Z pewnością nie, ale odsetek tych, którzy będą zabijać, bo taki dostali rozkaz jest bardzo duży. I to bez względu na to, gdzie mieszkają, jakie uczelnie ukończyli, czy jakiej są narodowości.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.