Ciekawe artykuly

SKĄD SIĘ WZIĄŁ I DLACZEGO PRZEGRAŁ MOHAMMAD MURSI: KRÓTKA HISTORIA WŁADZY W EGIPCIE

Cztery tygodnie temu zmarł Mohammad Mursi – pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Egiptu. Do władzy wyniosła go Arabska Wiosna, ale rządził tylko rok. Większość Egipcjan, nawet jego zwolenników, uważa, że jego organizacja – Bracia Muzułmanie – dostała swoją szansę i zawiodła.


17 czerwca 2019 roku na sali sądowej zmarł Mohammad Mursi, były prezydent Egiptu i członek Braci Muzułmanów. Po jego śmierci organizacja pospieszyła z określeniem go mianem męczennika – ale to określenie nie do końca do niego pasuje. Męczennik umiera dla większej sprawy; ofiara – z powodu większej siły. Przypomnijmy sobie Mursiego z 2013 roku, jak upokorzony, zamknięty w szklanej klatce na sali sądowej, wykrzykuje Ana rai’s al-dżumhirijja! („Jestem prezydentem Republiki!”) – nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. Jego nagłe odejście jest natomiast ostrzeżeniem dla każdego przyszłego prezydenta Egiptu oraz przyczynkiem do zapytania o rolę, jaką dziś odgrywają Bracia Muzułmanie, i ich przyszłość w egipskiej polityce.

Kim właściwie są Bracia Muzułmanie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się cofnąć w czasie do 1928 roku w Ismailii, gdzie Hasan al-Banna, egipski działacz religijny, powołał do życia organizację, której celem było przygotowanie gruntu pod stworzenie nowego, prawdziwie muzułmańskiego społeczeństwa. Bracia nie nawoływali jednak do rewolucji. Spokojnie, bez pośpiechu wzywali do tworzenia lepszych muzułmańskich rodzin, lepszego muzułmańskiego społeczeństwa, by wreszcie w rezultacie – kiedyś, w przyszłości – powstało państwo funkcjonujące na podstawie Koranu i szariatu. – Bractwo ma reformatorską, a nie rewolucyjną naturę. Nie chce władzy tylko po to, by ją mieć. Chce jej jako środka, który pozwoliłby zaprowadzić szariat – mówił al-Banna.

Calosc TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.