Polityka

Ciekawe artykuly zebral Adam Mer

Zatajany los palestyńskich chrześcijan

W czasach, kiedy chrześcijanie w całym świecie muzułmańskim cierpią z powodu prześladowań, rzadko słyszy się o losie palestyńskich chrześcijan.

Open Doors, grupa praw człowieka, która monitoruje prześladowania chrześcijan, pisze, że palestyńscy chrześcijanie doznają “wysokiego” poziomu prześladowań, którego źródłem jest “islamski ucisk”:

Calosc TUTAJ


Rosja zrobi wszystko by na Bałkanach było niespokojnie

Dla Moskwy obszar Bałkanów tradycyjnie był regionem Europy, gdzie Rosja miała sojuszników. Dlatego też Kreml zrobi wszystko, żeby powstałe po rozpadzie Jugosławii kraje miały jak najtrudniejszą drogę do integracji z Unią Europejską. W jaki sposób Rosjanie próbują destabilizować Bałkany Zachodnie?

Calosc TUTAJ


Zalipie – wsi spokojna, wsi kolorowa

Niepozorna wieś w województwie małopolskim – Zalipie – kryje w sobie unikalne dzieła sztuki ludowej. W miejscu tym można znaleźć bowiem chaty zdobione pięknymi, kwiecistymi wzorami. Jeśli komuś marzy się tego lata wyprawa na wieś, to kolorowe Zalipie może być bardzo dobrym wyborem!

    Calosc TUTAJ

Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan

Według Lindy Lowry z Open Doors: “We wschodniej prowincji Kiwu Północne Demokratycznej Republiki Konga, przywódcy kościelni są celem ataków i zabijani. Podobno co najmniej 15 uzbrojonych grup ekstremistycznych działa na tym terenie”. Na zdjęciu: Miasto Beni w Północnym Kiwu, gdzie zamordowano dziesiątki chrześcijan w ataku z 22 września 2018 r. (Zdjęcie: Razdagger/Wikimedia Commons)

Calosc TUTAJ


Historyczne spotkanie. Trump jako pierwszy prezydent USA wszedł na terytorium Korei Północnej

Historyczne spotkanie przywódców USA i Korei Północnej. Donald Trump jako pierwszy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych wszedł na teren Korei Północnej. Podczas spotkania z Kim Dzong Unem zadeklarował też, że zaprosi go do Białego Domu.

Calosc TUTAJ


Odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom wyznania mojżeszowego

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego dawnych mieszkańców miasta wyznania mojżeszowego odbyła się w niedzielę (30.06.) w Ełku. Macewa przytwierdzona do kamienia ustawiona została w miejscu cmentarza żydowskiego przy placu Jana Pawła II. Umieszczona na niej treść jest w języku hebrajskim, polskim i niemieckim.

Calosc TUTAJ


Noam Zylberberg

Zanim Noam Zylberberg przyjechał do Polski, studiował w Jerozolimskiej Akademii Muzyki. Później dyrygował i aranżował w Izraelu, ale pewnego dnia postanowił wrócić do miasta swoich przodków żeby założyć tu Małą Orkiestrę Dancingową, która przywraca zapomniane dźwięki przedwojennej Warszawy. Na początku lipca wydadzą pierwszą płytę. Z Noamem spotykamy się w jego słonecznym mieszkaniu w Śródmieściu. Rozmawiamy o muzyce, przeszłości, dziadkach, polskiej kuchni i współczesnej Warszawie. Ale przede wszystkim popijamy kawę mieloną w drewnianym młynku. I słuchamy muzyki.

Calosc TUTAJ


Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji

W cywilizowanych krajach obywatele idą do urn w dniu wyborów – parlamentarnych, prezydenckich lub samorządowych – głosują, idą do domów, żeby obserwować wiadomości podające wyniki i następnego dnia idą do pracy, jedni zadowoleni, inni rozczarowani, żeby żyć w spokoju do następnych wyborów. Ale nie w Turcji, gdzie każdy polityczny wyścig wygląda bardziej jak wojna niż zwykła, demokratyczna konkurencja.

Calosc TUTAJ


Ostre wystąpienie w 73. rocznicę pogromu kieleckiego. Poszło o wieniec “Ofiarom prowokacji UB”

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 73. rocznicę pogromu kieleckiego. Uwagę zwróciło bardzo ostre wystąpienie Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, który skrytykował “Solidarność” za złożenie wieńca “Ofiarom prowokacji UB”.

Calosc TUTAJ


Michael Schudrich przeszedł przez płot. Do zamkniętej synagogi jednak nie udało mu się wejść

Michael Schudrich pojawił się w czwartkowy wieczór na krakowskim Kazimierzu, aby modlić się pod synagogą Izaaka.. Naczelny rabin Polski próbował także dostać się przez ogrodzenie do wnętrza świątyni, by odzyskać przedmioty liturgiczne. Spór o synagogę Izaaka trwa.

Calosc TUTAJ


Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.