Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.7 – 8.7


7 lipca 2019 r.


minister energetyki Juval Steinitz oskarżył Iran o szantażowanie światowych przywódców swoim programem nuklearnym po tym, jak Iran oświadczył, że wzbogaci uran ponad poziomy dozwolone w ramach umowy nuklearnej z 2015 roku. “Iran stosuje szantaż jądrowy przeciwko całemu światu. Oświadczenie Iranu, że wzbogacą uran poza ograniczenia, dowodzi tego, o czym przez cały czas mówiliśmy, że porozumienie nuklearne jest złe i niewystarczające. Jeśli pozwolimy Iranowi stosować szantaż nuklearny przeciwko światu i grozić w ten sposób światu, to bardzo łatwo będą oni mogli posunąć się w kierunku zdobycia wystarczającej ilości materiału rozszczepialnego i zbudowania broni nuklearnej. Świat musi zażądać, aby Iran całkowicie zdemontował swoje obiekty jądrowe.”


 na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu skrytykował decyzję Iranu o wzbogacaniu uranu powyżej limitów określonych przez porozumienie jądrowe. “Iran złamał obietnicę złożoną przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, że nie będzie wzbogacać uranu powyżej pewnego poziomu. Wzbogacenie uranu jest tylko z jednego powodu: budowa bomb atomowych. Przywódcy P5+1 obiecali i zobowiązali się do przywrócenia sankcji w chwili, gdyby Iran to zrobił. I teraz tak zrobił. Gdzie jesteście? Wzywam moich przyjaciół, przywódców Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec – to wy podpisaliście to porozumienie i powiedzieliście, że jeśli podejmą ten krok, to ogłosicie surowe sankcje – pytam się: gdzie jesteście? Podejmijcie działania, które obiecaliście, nałóżcie sankcje. My nadal robimy swoje, czyli nieustannie pracujemy przeciwko irańskiej agresji i nie pozwalamy im na obecność w Syrii.”


 Siły Obronne Izraela przedstawiły raport z tajnej operacji przeprowadzonej 11 listopada 2018 r. wewnątrz Strefy Gazy. Podczas tej operacji terroryści Hamasu odkryli obecność izraelskich komandosów w pobliżu Khan Younis na południu Strefy Gazy. Doszło wówczas do gwałtownej wymiany ognia, a izraelskie samoloty osłaniały wycofanie komandosów ze strefy. W starciu zginął 41-letni pułkownik, a drugi izraelski oficer został poważnie ranny. Stwierdzono, że oficer zginął od przyjaznego ognia. W bitwie zginęło także 7 terrorystów Hamasu, w tym dowódca batalionu Brygad Al-Qassam w Khan Younis, Nur Barakeh. Poinformowano, że z porażki tej operacji wyciągnięto wnioski i zmodyfikowano protokoły operacyjne, aby zapobiec powtórzeniu tych samych błędów.


dziesiątki tysięcy Izraelczyków wzięło popołudniem udział w demonstracjach domagając się reformy opieki nad dziećmi. W Jerozolimie, Tel Awiwie i Hajfie doszło do blokady dróg. Demonstranci domagają się, aby przedszkola, żłobki i ośrodki opieki dziennej dla dzieci w wieku trzech lat i poniżej zostały oddane pod nadzór ministerstwa edukacji, aby zapewnić państwowy nadzór nad opieką dzieci. Organizatorzy protestów wezwali do przeprowadzenia kontroli w przedszkolach, żłobkach i ośrodkach opieki dziennej, zwiększonych kar dla sprawców krzywdzenia dzieci, a także częstszego wykorzystania kamer monitoringu w tych placówkach. Do wybuchu protestów doszło ponieważ kilka godzin wcześniej 25-letni Carmel Mauda został postawiony w stan oskarżenia z 18 zarzutami wykorzystywania dzieci. Zgodnie z aktem oskarżenia Mauda wykorzystywał dzieci na różne sposoby, w tym zmuszał dzieci do jedzenia własnych wymiocin, przykrywał głowy dzieci kocem i siedział na nich, aby zapobiec możliwości ich ruchów, wiązał dzieci sznurkiem, itp.


. w nocy palestyński terrorysta staranował samochodem grupę 5 izraelskich żołnierzy przy arabskiej miejscowości Hizma w północnej Judei. Rannych zostało 5 żołnierzy, a napastnik zbiegł. Izraelscy żołnierze zablokowali wszystkie drogi wyjazdowe z miejscowości Hizma i wkroczyli do osady przeszukując domy. Skonfiskowano pojazd, którym przeprowadzono wcześniejszy atak terrorystyczny. Zatrzymano także terrorystę i jego ojca.


. w nocy 3 Palestyńczyków usiłowało przekroczyć płot graniczny w południowej części Strefy Gazy. Zostali zatrzymani. Znaleziono przy nich granat oraz materiały zapalające.


 pozarządowa organizacja Regavim przeprowadziła rano akcję wywieszenia dziesiątek palestyńskich flag wzdłuż drogi nr 60 w różnych obszarach Judei i Samarii. Szef ruchu Regavim, Meir Deutsch powiedział, że celem akcji było uświadomienie zagrożenia przejęcia kontroli przez Palestyńczyków nad obszarem C. “Flagi, które wywiesiliśmy dzisiaj rano, nie będą decydować o przyszłości Judei i Samarii, ale przypominają o dziesiątkach tysięcy nielegalnych budowli wzniesionych w ciągu ostatniej dekady i dziesiątkach tysięcy dunamów ziemi zajętej przez Autonomię Palestyńską przy wsparciu Europejczyków. Nadszedł czas, aby rząd podjął działania i zatrzymał plan Fajjada – nie słowami, ale prawdziwymi czynami na ziemi. Jeszcze nie jest za późno, ale czas ucieka.” Szef samorządu regionu Gusz Etzion, Szlomo Ne’eman potępił tę akcję. “Ruch Regavim przeprowadził agresywną i prowokacyjną kampanię mającą na celu przebudzenie mieszkańców, ale także podburzenie nastrojów społecznych przeciwko nielegalnemu budownictwu realizowanemu przez Autonomię Palestyńską w obszarze C. Nie czujemy się dobrze z takimi działaniami, i z pewnością nie lubimy widoku palestyńskich flag na naszym terenie. Jednocześnie w naszej obecnej rzeczywistości, rząd i decydenci muszą zrozumieć, że zbliżamy się do punktu bez powrotu. Obecnie, dzięki europejskim funduszom, arabskie gospodarstwa rolne i całe społeczności są zakładane w obszarze C. To szaleństwo, które wpływa na nas na poziomie krajowym. Istnieje potrzeba natychmiastowej i szerokiej operacji przeprowadzonej przez Siły Obronne Izraela, policję, Szin Bet, administrację cywilną i ministerstwo obrony w celu powstrzymania tych nielegalnych budów w obszarze C.”


8 lipca 2019 r.


przed południem izraelscy żołnierze zestrzelili bezzałogowy dron, który wleciał nad Izrael ze Strefy Gazy. Szczątki drona zostały przekazane ekspertom do analizy. Siły Obronne Izraela poinformowały także, że podczas budowy podziemnej bariery wzdłuż granicy Strefy Gazy odkryto kolejny podziemny tunel terrorystyczny. Znajduje się on w południowej części strefy i jest pod całkowitą kontrolą izraelskich żołnierzy. Tunel jest obecnie badany.


 premier Benjamin Netanjahu i minister edukacji Rafi Peretz zgodzili się, że po jesiennych wyborach departament przedszkoli zostanie przeniesiony pod nadzór ministerstwa edukacji. Peretz powiedział: “Ochrona dzieci powinna obejmował całość procesu kształcenia, od urodzenia, przez przedszkole, szkołę podstawową i średnią. Musimy mieć pewność, że nasze dzieci są pod każdym względem chronione. Ministerstwo edukacji jest najlepszym i najbardziej profesjonalnym miejscem do sprawowania takiego nadzoru.”


 w bezprecedensowym orzeczeniu sędzia Mosze Drori z Sądu Rejonowego w Jerozolimie orzekł, że Autonomia Palestyńska ponosi odpowiedzialność za szkody wynikające z długiej serii 17 ataków terrorystycznych. W swoim orzeczeniu sędzia stwierdził, że Autonomia Palestyńska jest odpowiedzialna za szkody, ale nie określił kwot odszkodowania jakiem powinny być wypłacone rodzinom ofiar. Pozew złożony przez rodziny zamordowanych w atakach terrorystycznych wynosi około miliarda szekli. Dodatkowo Autonomia Palestyńska, OWP oraz spadkobiercy Jasera Arafata i Marwana Barghoutiego zostali obciążeni kosztami sądowymi ofiar, które łącznie wynoszą 5,5 miliona szekli. Na liście ataków terrorystycznych znajdują się lincz w Ramallah, atak terrorystyczny na autobus w Kfar Darom, atak terrorystyczny na dom rodziny Gawiszów w Elon Moreh oraz porwanie i morderstwo dwóch kuzynów, którzy byli w restauracji w Tulkarem. Orzeczenie sądu mówi, że intifada była zaplanowaną wojną z obywatelami Izraela. “Arafat, Abu Mazen i inni wysocy przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, tacy jak Marwan Barghouti, wszyscy dążyli do jednego celu: zabicia Żydów i Izraelczyków oraz wyrządzenia szkody państwu Izrael.”


prokuratura przedstawiła wyniki badań balistycznych dotyczących zabójstwa 19-letniego Solomona Tekaha w ostatni weekend. Raport potwierdził zeznania policjanta, który mówił, że nie otworzył ognia do etiopskiego nastolatka. Badania balistyczne potwierdziły, że kula została wystrzelona w ziemię i dopiero po odbicie się od ziemi, śmiertelnie ugodziła Tekaha. Policjant nadal przebywa w areszcie domowym. Jego zeznanie mówi, że razem z żoną i dziećmi był na spacerze w dzielnicy Kirjat Haim w Hajfie, kiedy zauważył kilku młodych mężczyzn napadających na 13-letniego chłopca. Kiedy próbował przerwać bójkę, młodzież, która najwyraźniej była pijana, zaczęła rzucać kamieniami w oficera i jego rodzinę. Czując się zagrożony, oddał ostrzegawczy strzał w ziemię, którego skutkiem była śmierć Tekaha. Społeczność etiopska całe zdarzenie określiła morderstwem na tle rasowym.


 jordański premier Omar Razzaz wyjaśnił, że Jordania nie zaakceptuje żadnej umowy lub rozwiązania, które nie będzie obejmować niezależnego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.