Filmy i ksiazki

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Truman vs Pius XII czyli wielka bitwa o kontrolę nad wielkim Zachodem…

Treść listu prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry Trumana do papieża Piusa XII,napisany po zakończeniu II wojny światowej.

Kliknij TUTAJ

POLIN to sukces w dziedzinie, w której nie mamy ich wiele

Muzeum Historii Żydów Polskich, Wojciech Kryński
Rządzący najwyraźniej już zapomnieli o kryzysie, do którego doprowadziło przegłosowanie na początku zeszłego roku nowelizacji ustawy o IPN.
Wiecej TUTAJ

Ilu cywilów zginęło w czasie II wojny światowej?

Bombardowania. Pacyfikacje. Masowe egzekucje. W czasie II wojny światowej cywile mieli tyle samo powodów, by bać się śmierci, co wysyłani na front żołnierze. Czy możemy choćby oszacować, ile osób straciło życie między 1939 a 1945 rokiem?

Wiecej TUTAJ


O. Rydzyk buduje biało-czerwone Yad Vashem. Upamiętni Polaków i Ukraińców

Park Pamięci Narodowej to najnowszy pomysł ojca Tadeusza z Torunia. Tablice z nazwiskami Polaków ratujących Żydów oraz Ukraińców ratujących Polaków – widziane z lotu ptaka – utworzą kontur Polski obok budowanego Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Wiecej TUTAJ


Wojna żydowsko-żydowska pod synagogą. O co chodzi w konflikcie na krakowskim Kazimierzu?

Tadeusz Jakubowicz: – Gdyby oni w tej synagodze się tylko modlili. Ale mieli tam falafel, sklep z koszerną żywnością, obiady dla zagranicznych grup. Rabin Eliezer Gurary: – A jak Gmina Wyznaniowa Żydowska wynajmowała bożnicę na dyskotekę, to nie było problemu? W konflikcie o synagogę Izaaka nie chodzi jednak tylko o pieniądze!

Wiecej TUTAJ


„Księgi Jakubowe” Tokarczuk nagrodzone we Francji

Olga Tokarczuk i tłumaczka Maryla Laurent zostały uhonorowane Laure-Bataillon, najważniejszą nagrodą literacką we Francji za przekład literacki – poinformował Instytut Książki. Wyróżnienie przyznano za powieść „Księgi Jakubowe”, wydaną w 2014 r. w Polsce, a w 2018 we Francji.

Wiecej TUTAJ


Dzieci Holocaustu. Dobrze jest podać cyjanek, a źle wyrzucić przez okno?

Alina nie chciała pójść ze swoją biologiczną matką. Wyznała mi: “Ona nie wybaczyła mi tego do końca życia”.

Patrycja Dołowy – ur. w 1978 r. w Bostonie, pisarka, artystka multimedialna, społeczniczka, autorka bloga „Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała”. W 2012 r. razem z Justyną Biernacką napisała książkę „Miasto oczami kobiet”. Współautorka książek „25 rozmów na 25-lecie” i „Przecież ich nie zostawię” oraz sztuk teatralnych, m.in. „The Hideout/Kryjówka”, „Matki”, „Dziady. Twierdza Brześć” i „Hindełe, siostra Sztukmistrza” (z Pawłem Passinim). Właśnie ukazała się jej najnowsza książka „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”

Wiecej TUTAJ


Muzeum Getta Warszawskiego poszukuje zdjęć i świadków działalności szpitala Bersohnów i Baumanów

Muzeum Getta Warszawskiego poszukuje historii związanych ze szpitalem Bersohnów i Baumanów, mieszczącym się przy ul. Siennej 60 w Warszawie, oraz zdjęć i świadków działalności szpitala: lekarzy, pacjentów, mieszkańców okolicznych budynków. Placówka planuje wydanie albumu o historii tego miejsca.

Wiecej TUTAJ


Nikola Tesla – geniusz, którego wynalazki zelektryzowały świat

W środę miną 163 lata od narodzin Nikoli Tesli – inżyniera, dzięki któremu możliwe stało się zaopatrywanie w energię elektryczną wielkich miast. O ciekawym życiu serbskiego wynalazcy radia, transformatora, prądnicy, ale i… silnika napędzanego chrabąszczami – mówi PAP Karol Sobierajski z Centrum Nauki Kopernik.

Wiecej TUTAJ


Jan Kiepura – chłopak z Sosnowca

Jan Kiepura miał przed II wojną światową liczne grono wielbicieli w całej Polsce. Sława „chłopaka z Sosnowca” sięgała jednak znacznie dalej.
Rodowity Ślązak, utalentowany po matce-Żydówce, grającej na skrzypcach,… 

Wiecej TUTAJ


Patrzyły na nas oczy bez dna. O wspomnieniach Adiny Blady-Szwajgier „I więcej nic nie pamiętam”

Lekarka, w czasie wojny pracownica szpitala dziecięcego w getcie warszawskim. Przez całe życie wzbraniała się przed opisem wojennych doświadczeń. Pod jego koniec, za namową Marka Edelmana i z obawy, że przed śmiercią nie zdąży opowiedzieć swojej historii, Adina zaczęła pisać. Tak powstało przejmujące świadectwo Zagłady.

Wiecej TUTAJ


„Jewish News”: brytyjscy Żydzi pomogli grupie Ładosia

Tygodnik brytyjskiej społeczności żydowskiej „Jewish News”opublikował w czwartek ustalenia dotyczące tzw. grupy Ładosia – polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy pomagali w ratowaniu ludzi z Holokaustu – pisząc o wsparciu, jakie otrzymali od brytyjskich Żydów.

Wiecej TUTAJ


75 lat temu Niemcy zlikwidowali rodzinny obóz żydowski w Birkenau

75 lat temu Niemcy ostatecznie zlikwidowali w Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz familijny dla Żydów przywiezionych z getta w Terezinie nieopodal Pragi. W ciągu dwóch nocy – od 10 do 12 lipca – zgładzili w komorach gazowych 7 tys. więźniów, w tym dzieci.

Wiecej TUTAJ


W Jedwabnem uczczono pamięć jego żydowskich mieszkańców

W Jedwabnem uczczono pamięć jego żydowskich mieszkańców zamordowanych 78 lat temu. W uroczystości wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.

Wiecej TUTAJ


Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.