Truman vs Pius XII czyli wielka bitwa o kontrolę nad wielkim Zachodem…
Treść listu prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry Trumana do papieża Piusa XII,napisany po zakończeniu II wojny światowej.
POLIN to sukces w dziedzinie, w której nie mamy ich wiele
Ilu cywilów zginęło w czasie II wojny światowej?
Bombardowania. Pacyfikacje. Masowe egzekucje. W czasie II wojny światowej cywile mieli tyle samo powodów, by bać się śmierci, co wysyłani na front żołnierze. Czy możemy choćby oszacować, ile osób straciło życie między 1939 a 1945 rokiem?
Wiecej TUTAJ
O. Rydzyk buduje biało-czerwone Yad Vashem. Upamiętni Polaków i Ukraińców
Park Pamięci Narodowej to najnowszy pomysł ojca Tadeusza z Torunia. Tablice z nazwiskami Polaków ratujących Żydów oraz Ukraińców ratujących Polaków – widziane z lotu ptaka – utworzą kontur Polski obok budowanego Muzeum Pamięć i Tożsamość.
Wiecej TUTAJ
Wojna żydowsko-żydowska pod synagogą. O co chodzi w konflikcie na krakowskim Kazimierzu?
Tadeusz Jakubowicz: – Gdyby oni w tej synagodze się tylko modlili. Ale mieli tam falafel, sklep z koszerną żywnością, obiady dla zagranicznych grup. Rabin Eliezer Gurary: – A jak Gmina Wyznaniowa Żydowska wynajmowała bożnicę na dyskotekę, to nie było problemu? W konflikcie o synagogę Izaaka nie chodzi jednak tylko o pieniądze!
Wiecej TUTAJ
„Księgi Jakubowe” Tokarczuk nagrodzone we Francji
Olga Tokarczuk i tłumaczka Maryla Laurent zostały uhonorowane Laure-Bataillon, najważniejszą nagrodą literacką we Francji za przekład literacki – poinformował Instytut Książki. Wyróżnienie przyznano za powieść „Księgi Jakubowe”, wydaną w 2014 r. w Polsce, a w 2018 we Francji.
Wiecej TUTAJ
Dzieci Holocaustu. Dobrze jest podać cyjanek, a źle wyrzucić przez okno?
Alina nie chciała pójść ze swoją biologiczną matką. Wyznała mi: “Ona nie wybaczyła mi tego do końca życia”.
Patrycja Dołowy – ur. w 1978 r. w Bostonie, pisarka, artystka multimedialna, społeczniczka, autorka bloga „Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała”. W 2012 r. razem z Justyną Biernacką napisała książkę „Miasto oczami kobiet”. Współautorka książek „25 rozmów na 25-lecie” i „Przecież ich nie zostawię” oraz sztuk teatralnych, m.in. „The Hideout/Kryjówka”, „Matki”, „Dziady. Twierdza Brześć” i „Hindełe, siostra Sztukmistrza” (z Pawłem Passinim). Właśnie ukazała się jej najnowsza książka „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”
Wiecej TUTAJ
Muzeum Getta Warszawskiego poszukuje zdjęć i świadków działalności szpitala Bersohnów i Baumanów
Muzeum Getta Warszawskiego poszukuje historii związanych ze szpitalem Bersohnów i Baumanów, mieszczącym się przy ul. Siennej 60 w Warszawie, oraz zdjęć i świadków działalności szpitala: lekarzy, pacjentów, mieszkańców okolicznych budynków. Placówka planuje wydanie albumu o historii tego miejsca.
Wiecej TUTAJ
Nikola Tesla – geniusz, którego wynalazki zelektryzowały świat
W środę miną 163 lata od narodzin Nikoli Tesli – inżyniera, dzięki któremu możliwe stało się zaopatrywanie w energię elektryczną wielkich miast. O ciekawym życiu serbskiego wynalazcy radia, transformatora, prądnicy, ale i… silnika napędzanego chrabąszczami – mówi PAP Karol Sobierajski z Centrum Nauki Kopernik.
Wiecej TUTAJ
Jan Kiepura – chłopak z Sosnowca
Jan Kiepura miał przed II wojną światową liczne grono wielbicieli w całej Polsce. Sława „chłopaka z Sosnowca” sięgała jednak znacznie dalej.
Rodowity Ślązak, utalentowany po matce-Żydówce, grającej na skrzypcach,…
Wiecej TUTAJ
Patrzyły na nas oczy bez dna. O wspomnieniach Adiny Blady-Szwajgier „I więcej nic nie pamiętam”
Lekarka, w czasie wojny pracownica szpitala dziecięcego w getcie warszawskim. Przez całe życie wzbraniała się przed opisem wojennych doświadczeń. Pod jego koniec, za namową Marka Edelmana i z obawy, że przed śmiercią nie zdąży opowiedzieć swojej historii, Adina zaczęła pisać. Tak powstało przejmujące świadectwo Zagłady.
Wiecej TUTAJ
„Jewish News”: brytyjscy Żydzi pomogli grupie Ładosia
Tygodnik brytyjskiej społeczności żydowskiej „Jewish News”opublikował w czwartek ustalenia dotyczące tzw. grupy Ładosia – polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy pomagali w ratowaniu ludzi z Holokaustu – pisząc o wsparciu, jakie otrzymali od brytyjskich Żydów.
Wiecej TUTAJ
75 lat temu Niemcy zlikwidowali rodzinny obóz żydowski w Birkenau
75 lat temu Niemcy ostatecznie zlikwidowali w Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz familijny dla Żydów przywiezionych z getta w Terezinie nieopodal Pragi. W ciągu dwóch nocy – od 10 do 12 lipca – zgładzili w komorach gazowych 7 tys. więźniów, w tym dzieci.
Wiecej TUTAJ
W Jedwabnem uczczono pamięć jego żydowskich mieszkańców
W Jedwabnem uczczono pamięć jego żydowskich mieszkańców zamordowanych 78 lat temu. W uroczystości wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.
Wiecej TUTAJ
Kategorie: Filmy i ksiazki, Poezja, Polityka, Uncategorized