Ciekawe artykuly

fakty wydarzenia interpretacje – Marzec 1968

Przedmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego

 

 

W roku 2018 rozpoczęliśmy świętowanie wielkiej rocznicy stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To jedno z najważniejszych wydarzeń w naszych dziejach, zasługujące na szczególne uczczenie. Musimy jednak pamiętać, że okres stu lat, które minęły od pamiętnego roku 1918 naród polski przeżył w połowie także w warunkach zniewolenia – najpierw pod krwawymi okupacjami – niemiecką i sowiecką, a potem w państwie rządzonym przez komunistów i podporządkowanym sąsiadowi ze Wschodu. Polacy także wtedy walczyli o państwo niepodległe i suwerenne. Najpierw z bronią w ręku – żołnierze wyklęci bohatersko przeciwstawiający się sowieckiemu i ubeckiemu terrorowi.

Potem o wolność upominali się robotnicy Poznania (1956), młodzież Warszawy, Krakowa, Wrocławia i wielu innych miast (1968), robotnicy Gdańska, Szczecina, Elbląga (1970), Radomia, Ursusa, Płocka, Grudziądza (1976), w końcu zaś o podstawowe prawa człowieka, życie w prawdzie i wolności walczyli bohaterowie opozycji demokratycznej (od 1976) i „Solidarności” (1980-1989).Strajki i wystąpienia polskiej młodzieży w 1968 r., których pięćdziesiąta rocznicę w tym roku obchodzimy, odegrały szczególną rolę w dziejach walki z komunistycznym zniewoleniem. Studenci, uczniowie i młodzi robotnicy stanęli wtedy po stronie prawdy walcząc o wolność polskiej nauki i kultury, o prawdziwą historię, o autonomię wyższych uczelni. Odpowiedź władz były brutalna – bicie, zamykanie do więzienia, usuwanie z uczelni i z pracy, w końcu zaś rozpętana przez ekipę Władysława Gomułki kampania antysemicka.

Komunistycznym aparatczykom udało się wprawdzie stłumić wystąpienia, ale wielu bohaterów tamtejszych wydarzeń weszło później w szeregi opozycji demokratycznej i „Solidarności” budując zręby wolnej i niepodległej Polski.O rozmaitych aspektach wydarzeń 1968 r., także związanych z regionem kujawsko-pomorskim mówi ta książka. Polecam ją nie tylko miłośnikom historii, naszego regionu, naukowcom i nauczycielom. Polecam ją także młodzieży, która powinna poznawać wiele aspektów przeszłości naszego kraju. Jest to przecież jeden z najważniejszych elementów wychowania patriotycznego

Calosc w ponizszym linku

fakty wydarzenia interpretacje – Marzec 1968

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.