Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.8 – 15.8


13 sierpnia 2019 r.


ministerstwo obrony poinformowało o podjeciu decyzji o budowie muru bezpieczeństwa wzdłuż granicy Strefy Gazy. Mur będzie miał wysokość 6 metrów i długość 9 km. Będzie przebiegał w sąsiedztwie przygranicznych izraelskich społeczności oraz wzdłuż drogi nr 34 między Jad Mordechai i Nahal Oz. Będzie stanowić kolejną barierę pomiędzy Strefą Gazy a izraelskimi społecznościami, która powinna opóźnić ewentualny atak terrorystów, gdyby zdołali oni przeniknąć przez granicę. Zdobyty w ten sposób czas umożliwi siłom bezpieczeństwa podjęcie odpowiednich działań antyterrorystycznych. Koszt budowy oceniono na kilkadziesiąt milionów szekli i obecnie trwa dyskusja na temat znalezienia źródła sfinansowania projektu.


milicje Hamasu zwiększyły ilość swoich patroli wzdłuż granicy Strefy Gazy, aby uniemożliwić próby zbliżania się do ogrodzenia granicznego i zapobiec kolejnym incydentom.


przywódca Hamasu Jahja Sinwar, spotkał się wieczorem z mieszkańcami miasta Khan Yunis w południowej części Strefy Gazy, gdzie powiedział: “Podczas kolejnego konfliktu z Izraelem wystrzelimy setki rakiet w jednej salwie.” Sinwar powiedział również, że jego organizacja nie jest zainteresowana wojną ani kolejną rundą konfliktu zbrojnego. Podkreślił jednak, że “nasi bohaterscy bojownicy wzmacniają swoje siły, kopią tunele i chronią naszą zdolność do wystrzelenia setek rakiet w Izrael.” Wezwał także młodzież ze Strefy Gazy do “kroczenia śladami świętych szahidów (męczenników)”.


14 sierpnia 2019 r


. na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot z grupą 242 nowych żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ich przelot zorganizowała organizacja Nefesh B’Nefesh, we współpracy z Agencją Żydowską i państwem Izrael. Prezes Agencji Żydowskiej Izaak Herzog powiedział: “Ponieważ Agencja Żydowska obchodzi 90. rocznicę powstania, cieszę się, że do Izraela przybyły setki nowych olimów. Razem z naszymi partnerami i rządem Izraela sprowadziliśmy już ponad trzy miliony olimów z kilkudziesięciu krajów na całym świecie i pomogliśmy spełnić ich syjonistyczne marzenia o życiu w ojczyźnie. Ci olimowie zbudowali społeczeństwo izraelskie i nasz kraj. Agencja Żydowska będzie towarzyszyć nowym olimom i pomagać im w następnym etapie aliji.” Dyrektor wykonawczy Nefesh B’Nefesh rabin Jehoszua Fass powiedział: “Każdy olim przywozi ze sobą do Izraela swój własny świat – kulturowy, ideologiczny i zawodowy – wzmacniając w ten sposób naród żydowski. Obchodzimy dzisiaj święto, gdyż dzięki naszej pracy do Izraela przyjechał 60 000 olim. Dlatego zastanawiamy się, w jaki sposób Nefesh B’Nefesh, jako instytucja, ma zaszczyt nie tylko pomagać dziesiątkom tysięcy Żydów w spełnieniu ich marzeń, ale również przyczyniać się do budowy i rozwoju państwa Izrael przez tych olimów.”


Centralne Biuro Statystyczne opublikowało raport pokazujący, że liczba Izraelczyków emigrujących za granicę spadła obecnie do najniższego poziomu od ponad 30 lat. W 2017 r. Izrael opuściło na ponad roku czasu zaledwie 14,3 tys. Izraelczyków. Jest to spadek o 6% w porównaniu do 2016 r., kiedy było to 15,2 tys. Izraelczyków. Liczba Izraelczyków opuszczających kraj spada od 2003 r., po dwóch latach intensywnej emigracji w szczytowym okresie drugiej Intifady w latach 2001-2002. W 2002 r. emigracja wynosiła 27,3 tys. Izraelczyków, i do 2017 r. spadła o 48%. Według raportu, w 2017 r. w grupie emigrujących Izraelczyków, 48 % byli urodzeni w Izraelu i 52 % urodzeni poza granicami kraju. Dodatkowo okazało się, że w 2017 r. w grupie 14,3 tys. emigrantów znalazło się 71 % Żydów, 5 % Arabów i 24 % chrześcijan (zazwyczaj byli to imigranci z krajów byłego ZSRR, którzy byli chrześcijanami lub ateistami o żydowskich korzeniach). W 2017 r. do Izraela powróciło także 8,4 tys. Izraelczyków, pomiędzy którymi 76 % to Żydzi, 5 % Arabowie, a 19 % nie-arabscy chrześcijanie.


wieczorem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi ogrodzenie osiedla żydowskiego Psagot w południowej części Samarii.


dowódca irańskiego korpusu Strażników Rewolucji gen. Hossein Salami zadeklarował, że Hezbollah “uzyskał w Syrii takie zdolności, że jest w stanie samodzielnie zniszczyć Izrael.” Prezydent Iranu Hassan Rouhani ostrzegł przed zaangażowaniem Izraela w koalicję kierowaną przez Stany Zjednoczone w Zatoce Perskiej. “Izraelczycy jeśli mogą, to powinni lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego miejsca zamieszkania! Chociaż wszędzie tam, gdzie byli, nie uczynili niczego poza wzrostem niepewności, terroru i przemocy. Głównym sprawcą terroryzmu, wojny i rzezi w regionie jest okupacyjny reżim Izraela.” Rouhani ostrzegł arabskie państwa w regionie przed wpadnięcie w pułapkę zastawioną przez syjonistyczny reżim.


15 sierpnia 2019 r.


minister spraw wewnętrznych Arjeh Deri postanowiła zakazać dwóm kongresmenkom Stanów Zjednoczonych wjazdu do Izraela. Zakaz dotyczy kongresmenki stanu Minnesota Ilhan Omar i kongresmenki stanu Michigian Rashid Tlaib. Powołano się na ich zaangażowanie w ruch bojkotu wobec Izraela. “Decyzja została podjęta na podstawie opinii premiera Benjamina Netanjahu, ministra spraw zagranicznych Israela Katza i ministra spraw strategicznych Gilada Erdana, po tym jak zauważono, że sprawa dotyczy zwolenników bojkotu antyizraelskiego. Są to ludzie, którzy korzystają z najbardziej wpływowej platformy na świecie, aby wyrażać poparcie dla ruchu BDS, który wzywa do bojkotu Izraela. Państwo Izrael szanuje Kongres Stanów Zjednoczonych w ramach ścisłego sojuszu między naszymi dwoma krajami, ale nie możemy wpuszczać ludzi, którzy chcą skrzywdzić państwo Izrael.” Zgodnie z izraelskim prawem ministerstwo spraw wewnętrznych może zakazać wjazdu do Izraela osobom, które publicznie wyraziły poparcie dla ruchu BDS. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Żaden kraj na świecie nie szanuje Stanów Zjednoczonych i Kongresu Stanów Zjednoczonych bardziej niż państwo Izrael. Izrael, jako żywa i wolna demokracja, jest otwarty na wszystkich krytyków, z jednym wyjątkiem: prawo Izraela zabrania wjazdu ludziom, którzy wzywają do bojkotu Izraela. Izrael ma prawo zapobiec wjazdowi osób, które zamierzają zaszkodzić naszemu krajowi. Stany Zjednoczone w taki sam sposób działały w stosunku do członka Knessetu i innych osób publicznych na świecie. Kongresmeni Tlaib i Omar są czołowymi działaczami promującymi ustawodawstwo dotyczące bojkotu Izraela w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Zaledwie kilka dni temu otrzymaliśmy ich plan wizyt i stało się jasne, że planowały one kampanię, której jedynym celem było wzmocnienie bojkotu i zanegowanie legitymacji Izraela. Wizyta tych dwóch kongresmenów pokazuje, że ich zamiarem było skrzywdzenie Izraela i zwiększenie niepokojów przeciwko nam.”


amerykański prezydent Donald Trump wezwał Izrael do niewpuszczania na swoje terytorium dwoje kongresmenów, którzy nienawidzą Izrael i cały naród żydowski. “Byłoby wielką słabością, gdyby Izrael zezwolił na wizytę kongresmenek Omar i Tlaib. Nienawidzą Izrael i wszystkich Żydów, i nic nie można powiedzieć ani zrobić, aby zmienić ich zdanie. Stany Minnesota i Michigan będą miały trudności z przywróceniem ich do pracy. Są dla nich hańbą!”


wieczorem palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskiego policjanta przy jednej z bram wejściowych na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Policjant został ranny w ramię, a pozostali policjanci zastrzelili napastnika.


Centralne Biuro Statystyczne opublikowało szczegółowy indeks społeczno-gospodarczy, który po raz pierwszy nie tylko ocenił status ekonomiczny każdego samorządu, ale także ocenił poszczególne dzielnice w ramach danego miasta. Na przykład Jerozolima została podzielona na 185 dzielnic, Tel Awiw na 158 dzielnic, Hajfa na 89 dzielnic i Beer Szewa na 58 dzielnic. Najbogatszą dzielnicą mieszkaniową Izraela okazał się Park Tzameret w Tel Awiwie, drugie miejsce zajęła dzielnica Tzahala w Tel Awiwie, a dzielnica Denia w Hajfie zajęła trzecie miejsce. Natomiast najbiedniejsze dzielnice to Ramat Elchanan w Bnei Brak, Kirjat HaRama i Ramat HaTana’im w Beit Szemesz oraz Mea Szearim w Jerozolimie. Najwyższy poziom ekonomiczny obejmuje cztery dzielnice w Tel Awiwie, dwie w Ramat HaSzaron i jedną w Hajfie. Najniższy poziom ekonomiczny obejmuje 92 dzielnic, zlokalizowane w różnych miastach, w tym Bnei Brak, Beit Szemesz, Jerozolimie, Modi’in Illit, Safed, Rahat, Beitar Illit, Bat Yam, Lod, Aszdod, Elad, itp.


Efraim

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Rysiu, mogę Cie pocieszyć, Izrael i Żydzi maja sie swietnie. Nie masz najmniejszych powodów do placzu ani wstydu, w każdym razie na pewno nie za Izrael… Natomiast za mocno antyizraelskich Żydów w USA faktycznie wszyscy musimy się wstydzić.
    Ale to inny temat…
    A jeśli chodzi o „ dwie muzułmańskie kobiety” jak je niewinnie nazywasz, czyli demokratyczne kongresmanki Thalib i Omar, otwarcie antysemickie agitatorki BDS, to na pewno jestes świadom ze za tymi „ dwoma kobietami” kryje się cała światowa propaganda antyizraelska. Ze reprezentują one nie tylko niechętna Izraelowi Partie Demokratyczna USA , ale takze wszystko to co jest wściekłe antyizraelskie również w Europie i na świecie. Dlatego media tak extremalnie nagłosnily decyzje Izraela o niewpuszczaniu tych wrogich agitatorek BDS do kraju. Decyzje, ktora jak słusznie uznałeś , powinna stanowić „ non event”.w skali wydarzen światowych. Ale rozgrywki medialno-propagandowe zrobiły z tego wielkie wydarzenie wlasnie dlatego ze nie chodziło tu wcale o „ dwie muzułmańskie kobiety”. Izrael swietnie rozegrał te sprawe, nie wpuszczajac wrogich agitatorek z Kongresu USA , do czego ma pełne prawo, ale wpuszczając humanitarnie na prywatna wizyte rodzinna „ jedna muzułmańska kobietę „ Thalib skompromitowała sie i zdemaskowała swoje prawdziwe intencje szkodzenia Izraelowi najpierw wymachując patetycznie „ ostatnimi odwiedzinami u starej babci „ po czym gdy dostała pozwolenie na wjazd do Izraela, olewając sobie kompletnie te „ ukochana stara babcie „ z przyczyn czysto politycznych i z zaślepienia nienawiścią do Izraela. Obawiam się Rysiu ze umknęła ci prawdziwa intencja tej rzekomej „ niewinnej wizyty” i perfidna manipulacja ze strony Thalib, niebezpiecznej aktywistki i propagandzistki. Ja jestem bardzo dumna ze sposobu w jaki Izrael rozegrał te drażliwa sytuacje, okazując zarazem swoja suwerenność i swoj humanitaryzm. Thalib sama się wywróciła na skorce bananowej ktora chciała podrzucić Izraelowi. To jest wyjatkowo głupia i zła baba. Ale media oczywiście przedstawiają cała sytuacje w zupelnie wypaczony sposób.
    Rysiu, otwórz oczy i zacznij sam patrzeć na świat, a nie przez okulary z gazet.
    Pozdrawiam.

  2. Izrael ktory sie w przeszlosci nie bal Otomanow, Anglii, Syrii, Jordanii, Egiptu czy Lebanonu boi sie dwoch muzulmanskich kobiet, Jak głęboko może państwo Izrael upaść, jak głęboko może się hańbić? Jako obywatel Izraelski wstydzę się,Jako Żyd płacze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.