Alina Skibinska, Jakub Petelewicz
Zagadnienie negatywnych zachowan Polaków wobec Zydów w okresie drugiej wojny Swiatowej, poczynajàc od zaniechania pomocy, poprzez bierne wspóluczestnictwo w zbrodniach, szantaz, denuncjacje, wydawanie w rece niemieckie, na brutalnym mordzie konczàc, jest niezmiernie trudne i pelne pulapek, które czyhajà na badacza zarówno w materiale archiwalnym, jak i mozliwych jego interpretacjach. Dzieki szerokiej debacie jedwabieƒskiej sprowokowanej publikacjà J.T. Grossa1, a poprzedzonej publikacjami J. Blonskiego i M. Cichego, nastàpil pewien postep w widzeniu tych problemów.
Nadal jednak towarzyszy mu pewna nieufnosç, atmosfera negacji, niecheci i podejrzliwosci wobec badaczy zajmujàcych sie tymi sprawami. Tym bardziej istotne wydaje sie rzeczowe analizowanie zjawisk, a zwlaszcza tych, które sà niemal calkowicie nieobecne w dyskursie naukowym, o wiedzy potocznej nie wspominajàc.
Autorzy ponizszego artykulu, wychodzàc naprzeciw prosbie redakcji nowego periodyku naukowego
poswieconego zagladzie Zydów, postanowili przedstawiç wstepnà analize oparta na zródlach sporadycznie dotàd wykorzystywanych przez badaczy zajmujàcych sie historià Holokaustu. Zagadnienie przebiegu Zaglady na terenach wiejskich nie doczekalo sie jak dotàd powaznej pracy naukowej. Uwazamy, ze jest to temat wazki i wymagajàcy systematycznych studiów i opisów, zwlaszcza ze w procesie badawczym mozemy wspieraç sie bogatym materialem zródlowym w postaci akt sàdowych procesów z tak zwanego dekretu sierpniowego
Calosc Udzial_Polakow_w_zbrodniach_na_Zydach_na
Kategorie: Polityka, wspomnienia
Jerzy Kosinski ktorego ksiazka „Malowany Ptak” tak byla w swoim czasie wyklinana w Polsce jako klamstwo ,mowil jednak prawde o rozbeswieniu chlopstwa polskiego w czasie wojny..