Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.9-11.9

 

 


10 września 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Jesteśmy w przededniu wyborów. Prezydent Trump zapowiedział, że kilka dni po wyborach przedstawi swój plan pokojowy, i jest on tuż za rogiem. Stanowi to dla nas ogromne wyzwanie i doskonałą okazję do zastosowania suwerenności Izraela w Judei, Samarii i innych obszarach. Jest jedno miejsce, w którym, jeśli pozwolą mi na to obywatele Izraela, suwerenność może zostać zastosowana natychmiast po wyborach. Dziś ogłaszam mój zamiar zastosowania po wyborach suwerenności Izraela w dolinie Jordanu i północnej części Morza Martwego. Będzie to nasz pas obronny na wschodzie. Zapewni on, że nigdy nie będziemy krajem o szerokości kilku mil. Jesteśmy demokracją. Nic nie zrobię bez wyraźnego mandatu. Proszę więc o mandat, aby zrobić to, co cieszy się szerokim konsensusem, aby w końcu określić stałe granice Izraela, z obietnicą, że Judea i Samaria nie zamienią się w Gazę. Nie mieliśmy takiej możliwości od czasu wojny sześciodniowej w 1967 roku i może nie będziemy mieli takiej szansy przez kolejne 50 lat.”


szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi powiedział, że “Siły Obronne Izraela nie pozwolą Iranowi ulokować się na terytorium Syrii ani opracować precyzyjne rakiety w Libanie. Miniony miesiąc był pełen działań operacyjnych we wszystkich sektorach, zwłaszcza w sektorze północnym. Dzięki doskonałym zdolnościom wywiadowczym zidentyfikowaliśmy zamiary wroga, które miały tylko jeden cel – zaszkodzić bezpieczeństwu, suwerenności i obywatelom Izraela. Zidentyfikowaliśmy zagrożenie i podjęliśmy działania.”


wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które leciały w stronę Aszkelonu i Aszdod. W tym czasie w Aszdod odbywała się przedwyborcza konwencja Likudu, z udziałem premiera Benjamina Netanjahu. Po ogłoszeniu alarmu, konwencja została przerwana, a premiera sprowadzono ze sceny. System obrony Iron Dome zestrzelił 2 rakiety, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Burmistrz Aszkelonu nakazał otworzenie schronów publicznych w mieście. Eksperci wojskowi wyrazili zaniepokojenie, że wystrzelone rakiety były bardzo precyzyjne, gdyż leciały dokładnie na Aszdod i Aszkelon.


w nocy izraelski dron spadł na wschód od Rafah w południowej części Strefy Gazy. Hamas poinformował, że zestrzelił i przejął izraelski dron.


po południem izraelscy żołnierze zatrzymali w Hebronie 15-letniego Palestyńczyka, przy którym znaleziono ukryty nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować Żydów. Do zatrzymania doszło na punkcie kontrolnym w mieście.


 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zagroził, że “jeśli Izrael przeprowadzi aneksję Doliny Jordanu, obszaru Morza Martwego lub jakiejkolwiek innej części okupowanych od 1967 r. palestyńskich terytoriów, wówczas wygasną wszystkie umowy podpisane z Izraelem. Ponieważ decyzje Netanjahu są sprzeczne z rezolucjami ONZ i międzynarodowym prawem, mamy prawo do obrony naszych praw i walki o osiągnięcie naszych celów wszelkimi dostępnymi środkami, niezależnie od konsekwencji.”


 wieczorem Hamas ewakuował swoje biura oraz główną kwaterę sił bezpieczeństwa w Gazie. Wstrzymano także do odwołania wszystkie szkolenia w bazach Hamasu w Strefie Gazy. Egipt skontaktował się z Hamasem i zażądał wyjaśnień w sprawie wieczornego ostrzału rakietowego Izraela, podkreślając, że takie “prowokacje ze strony Gazy w okresie wyborczym, mogą doprowadzić do wojny”. Hamas oświadczył, że zbada okoliczności ostrzału rakietowego.


 irackie media poinformowały, że w nocy nieznane samoloty zbombardowały magazyny broni szyickiej milicji w prowincji Anbar w zachodnim Iraku. Baza należała do proirańskiej milicji. Doniesiono także, że w ataku były ofiary. O przeprowadzenie ataku oskarżono Izrael.


Izrael i Japonia podpisały porozumienie obronne. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył po podpisaniu protokołu: “Pochwalam tę ważną umowę podpisaną dziś rano z japońskim ministerstwem obrony. Umowa pogłębi i wzmocni stosunki bezpieczeństwa między naszymi krajami. Przenieśliśmy stosunki izraelsko-japońskie na rekordowo wysoki poziom.” Porozumienie zostało podpisane w Tokio przez ambasadora Izraela w Japonii, panią Jafa Ben Ari.


wieczorem Arabia Saudyjska potępiła oświadczenie premiera Netanjahu, że po wyborach ogłosi suwerenność Izraela nad Doliną Jordanu i obszarem Morza Martwego. Rijad oświadczył, że była by to “bardzo niebezpieczna eskalacja przeciwko narodowi palestyńskiemu i stanowiłoby naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych oraz zasad międzynarodowego prawa”. Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi również skrytykował oświadczenie Netanjahu i ostrzegł, że obietnica aneksji Doliny Jordanu “popchnie cały region w kierunku przemocy”. Tymczasem ONZ ostrzegła Netanjahu, że jego plan aneksji Doliny Jordanu nie będzie miał “międzynarodowego skutku prawnego”. Liga Arabska również potępiła oświadczenie Netanjahu jako “poważny akt agresji Izraela, który jeśli zostanie przeprowadzony, będzie oznaczał zakończeniu procesu pokojowego”.


premier Benjamin Netanjahu przemawiając w parlamencie ogłosił, że będzie dążył do legalizacji statusu prawnego żydowskich osiedli położonych w Dolinie Jordanu. W pierwszej kolejności proces normalizacji ma dotyczyć osiedla Mevo’ot Jerycho, zamieszkanego przez prawie 200 osób. Netanjahu dodał, że w późniejszym etapie, po przedstawieniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, Izrael zastosuje suwerenność wobec wszystkich żydowskich społeczności w Judei i Samarii. Podczas wizyty premiera w Knesecie odbyło się głosowanie projektu ustawy o kamerach w lokalach wyborczych. W pierwszym czytaniu projekt ustawy odrzucono (58 głosów poparcia i 61 sprzeciwu). Parlamentarzyści Likudu skomentowali wynik głosowania, że “ustawa upadła z powodu jednej osoby – Avigdora Libermana, który dołączył do opozycji i partii lewicowych, aby umożliwić oszustwa i kradzież głosów podczas wyborów.”


    11 września 2019 r.


po południem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety, z których jedna spadła na szklarnie przy kibucu Jad Mordechai. Nikt nie został ranny, ale są szkody materialne.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały 15 celów terrorystycznych w północnej i środkowej części Strefy Gazy. Wśród celów były magazyny broni, obiekty sił morskich Hamasu oraz tunel terrorystyczny. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


po południem 15-letni Palestyńczyk został zatrzymany z ukrytym nożem na punkcie kontrolnym przy wejściu do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei.


. po południem izraelskie czołgi ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


 agencja UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) przedstawiła raport mówiący, że kryzys gospodarczy w Autonomii Palestyńskiej znalazł się w krytycznym punkcie. “W 2018 r. i na początku 2019 r. wyniki palestyńskiej gospodarki oraz warunki humanitarne osiągnęły rekordowo niski poziom. Spadł dochód na mieszkańca, wzrosło bezrobocie, pogłębiło się ubóstwo, a liczba ofiar starć wzrosła zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu.”


saudyjskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rewizje w biurach Hamasu w Arabii Saudyjskiej, aresztując palestyńskich aktywistów, oraz konfiskując komputery i dokumenty. Wśród aresztowanych znaleźli się parlamentarzyści Hamasu, przebywający w Arabii Saudyjskiej. Zatrzymania trwają już od kilku tygodni, a władze nakazały także konfiskatę pieniędzy Hamasu i mienia należącego do firm podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy Hamasu. Aresztowano ponad 60 osób.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.